SushiSwap, rakibi Uniswap'ten yaklaşık 1 milyar doları kendi platformuna transfer edecek.
SushiSwap, rakibi Uniswap'ten yaklaşık 1 milyar doları kendi platformuna transfer edecek.

SushiSwap, rakibi Uniswap’ten yaklaşık 1 milyar doları kendi platformuna transfer edecek.

Merkezi olmayan borsa Uniswap’in (DEX) bir klonu olan Sushiswap, buradaki tokenleri kendi likidite havuzlarına taşımaya başladı.

Haberin Özeti

  • Önde gelen merkezi olmayan kripto para borsası Uniswap’in klonlanmış bir versiyonu olan SushiSwap, tokenleri kendi havuzlarına taşımaya başladı.
  • Tokenler, SushiSwap’teki likidite sağlayıcıları tarafından stake ettiklerine dair kanıt ile birlikte mevcut Uniswap havuzlarından aktarılacak.
  • SushiSwap, popüler Uniswap borsasına bir alternatif olarak kendini konumlandırıyor.

Şu anda yaklaşık 1 milyar dolar tutarındaki Ethereum tabanlı tokenler göç halinde. Bu tokenler Uniswap borsasından SushiSwap’ın kendi likidite havuzlarına doğru hareket etmeye başladı. Tarihteki en büyük kripto para göçü yapılıyor. Bu aynı zamanda DeFi ekosistemi için de belki yeni bir dönemin açılması demek.

Yield farming” ödülleri ve dağıtık yönetim özelliklerine sahip olan Uniswap klonu SushiSwap yakında faaliyete geçecek. Geçtiğimiz hafta SushiSwap’ın anonim kurucusu elindeki tüm SUSHI tokenlerini satarak topluluğun tepkisini toplamıştı. Şef Nomi adındaki bu anonim kurucu daha sonra yaptığı açıklama ile projeyi FTX CEO’su Sam Bankman Fried’a devrettiğini belirtmişti.

Bu yaşananlar aslında, DeFi ekosisteminin ne kadar karmaşık olabileceğini ve merkezileştirme, açık kaynaklı akıllı sözleşmeler ve likidite ödülleri üzerindeki tartışmaların çözüme kavuşmaktan çok uzak olduğunu da gösterdi.

Sushiswap göçü, şu anda Uniswap’teki token takasları için likidite olarak sağlanan tokenleri yeni Sushiswap likidite havuzlarına aktaracak ve merkezi olmayan token swapları için tamamen yeni bir platform oluşturacak. Şu anda, hareket halinde yaklaşık 830 milyon dolarlık token var.

Geçişten önce, protokol için merkezi olmayan yönetim kararlarında kullanılacak SUSHI tokenleri, orijinal Uniswap üzerindeki havuzlara likidite yatırmak için kullanıcılar tarafından alınan sözde “LP tokenleri” stake edilerek satın alındı.

İlgili Haber:  Binance Çok Hızlı Bir Şekilde Uniswap'in Yeni Tokeni UNI'yi Listeledi!

Geçiş ile birlikte, şu anda Uniswap’ta tutulan tokenler SushiSwap’in kendi platformuna tek seferde aktarılacak. Tamamlandığında, likidite sağlayıcıları aynı SUSHI ödüllerini almaya devam edecek. Ancak, SushiSwap, orijinal Uniswap üzerindeki gibi etkinliğe dayalı dağıtımlar yapmak yerine, Uniswap’in tamamen işlevsel, topluluğa ait bir rakibi olacak ve kendi platformunda (klonlanmış olsa da) token takaslarına olanak sağlayacak.

Uniswap LP tokenleri, kullanıcıların platforma likidite sağladığının bir kanıtı aslında. SushiSwap geçişine giden günler ve haftalarda, tüm Uniswap LP tokenlerinin yarısından fazlası SushiSwap’in geçiş öncesi programına yatırılmış durumda.

Sushiswap, anonim geliştirici Şef Nomi’nin “geliştirici fonu” olarak belirlenen SUSHI tokenlerini satıp bunları ETH’ye dönüştürmesinin ardından önemli bir tartışma başlamıştı. Bu hareket, DeFi topluluğundaki birçok kişi tarafından projeye ihanet olarak görüldü. Toplulukta “Şef Nomi inşa ettiği şeye gerçekten inanıyorsa, SUSHI tokenlerini ETH karşılığında satmaması gerekirdi” görüşü hakim.

Şef Nomi’nin bu hareketi aynı zamanda SUSHI tokenlerinin fiyatını düşürdü, sahipleri korkuttu ve projeye katılmaya devam teşvikini azalttı.

Şef Nomi’nin yarattığı kaosun ardından, SushiSwap’in kontrolü, merkezi borsalardan biri olan FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried’a devredildi. Devam eden geçişin ardından, Bankman-Fried kontrolü birden çok kişinin yönetebileceği bir tür kripto cüzdanı olan multisig cüzdanına aktarmayı planlıyor. Bu imza sahipleri SUSHI sahiplerinin yönetim kararlarını uygulama iradesine bağlı olacaklar.

Sushiswap hikayesi, DeFi ekosisteminde devam eden birkaç sorunu içinde barındırıyor; klonlanmış projeler ve merkezi olmayan kontrol mekanizmaları.

Geçiş başarılı olsa bile, DeFi topluluğu Şef Nomi’den çıkarması gereken dersi almış gibi gözüküyor: anonim ekiplerin kurduğu projelerde daha dikkatli olunması gerektiği.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın