1 Temmuz 2022, Cuma
26.7 C
İstanbul

Kripto Para Vergisi: ABD Temsilciler Meclisi, 1.2 Trilyon Dolarlık Altyapı Yasasını Onayladı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Temsilciler Meclisi, tüm vatandaşlar için kripto para vergisi raporlama ile ilgili yeni hükümler getirecek olan 1.2 trilyon Dolarlık Altyapı Yasasını onayladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Temsilciler Meclisi, tüm vatandaşlar için kripto para vergisi raporlama ile ilgili yeni hükümler getirecek olan 1.2 trilyon Dolarlık Altyapı Yasasını onayladı.
  • Başkan Joe Biden’ın da imzalaması durumunda yasa yürürlüğe girecek

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi, tüm vatandaşlar için kripto-vergi raporlaması ile ilgili yeni hükümler uygulayacak olan 1.2 trilyon Dolarlık Altyapı Yasasını onayladı. Başkan Joe Biden’ın da imzalaması durumunda yasa yürürlüğe girecek.

Binance indirim kodu

ABD ve Kripto Para Vergisi

Ulusal ulaşım ağını ve internet kapsamını iyileştirmeyi amaçlayan Altyapı Yasası ilk olarak Biden yönetimi tarafından önerilmişti. Bununla birlikte yasa, kripto topluluğu için katı raporlama gerekliliklerini zorunlu kılması nedeniyle son dönemde sıklıkla gündeme geldi. Yasaya göre 10.000 Doların üzerindeki tüm kripto para işlemlerinin IRS’ye bildirilmesi gerekiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yasa tasarısı ilk olarak 10 Ağustos’ta Senato tarafından 69-30 oyla onaylandı. Tasarıda kelimesi kelimesine bir netlik olmamasına rağmen Altyapı Yasası, kripto topluluğunun yazılım geliştiricilerine, işlem doğrulayıcılarına ve düğüm operatörlerine geleneksel kurumların brokerlerine benzer şekilde bir tanımlama yapmayı amaçlıyor.

“Yasadaki Tanımlamalar Net Değil”

Son olarak Temsilciler Meclisi de tartışmalı Altyapı Yasasını 228-206 oyla onayladıktan sonra son karar artık Başkan Biden’da. Buna ek olarak kripto topluluğu, madenciler gibi topluluklar için “gerçekçi olmayan” vergi raporlama gereksinimleri getirebilecek “broker” kelimesinin “belirsiz” bir tanım olması nedeniyle endişelerini açık bir şekilde dile getirdi.

Bunun bir yansıması olarak da kripto para ile ilgili kazançların açıklanamaması, vergi ihlali ve suç olarak değerlendirilecek.

Öte yandan bazı hukuk uzmanları, kripto para işlemlerinin bildirilmemesinin suç olarak değerlendirildiği Altyapı Yasasında bazı değişiklikler yapılmasını önerdi. Ancak kripto para vergisi ile ilgili gelen tüm eleştirilere rağmen yasa artık resmi nitelik kazanmaya çok yakın.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar