9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Kripto Para Vergisi: ABD Temsilciler Meclisi, 1.2 Trilyon Dolarlık Altyapı Yasasını Onayladı!

Önemli Gelişmeler

ABD Temsilciler Meclisi, tüm vatandaşlar için kripto para vergisi raporlama ile ilgili yeni hükümler getirecek olan 1.2 trilyon Dolarlık Altyapı Yasasını onayladı.

blank

Haberin Özeti

  • ABD Temsilciler Meclisi, tüm vatandaşlar için kripto para vergisi raporlama ile ilgili yeni hükümler getirecek olan 1.2 trilyon Dolarlık Altyapı Yasasını onayladı.
  • Başkan Joe Biden’ın da imzalaması durumunda yasa yürürlüğe girecek

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi, tüm vatandaşlar için kripto-vergi raporlaması ile ilgili yeni hükümler uygulayacak olan 1.2 trilyon Dolarlık Altyapı Yasasını onayladı. Başkan Joe Biden’ın da imzalaması durumunda yasa yürürlüğe girecek.

blank

ABD ve Kripto Para Vergisi

Ulusal ulaşım ağını ve internet kapsamını iyileştirmeyi amaçlayan Altyapı Yasası ilk olarak Biden yönetimi tarafından önerilmişti. Bununla birlikte yasa, kripto topluluğu için katı raporlama gerekliliklerini zorunlu kılması nedeniyle son dönemde sıklıkla gündeme geldi. Yasaya göre 10.000 Doların üzerindeki tüm kripto para işlemlerinin IRS’ye bildirilmesi gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Yasa tasarısı ilk olarak 10 Ağustos’ta Senato tarafından 69-30 oyla onaylandı. Tasarıda kelimesi kelimesine bir netlik olmamasına rağmen Altyapı Yasası, kripto topluluğunun yazılım geliştiricilerine, işlem doğrulayıcılarına ve düğüm operatörlerine geleneksel kurumların brokerlerine benzer şekilde bir tanımlama yapmayı amaçlıyor.

“Yasadaki Tanımlamalar Net Değil”

Son olarak Temsilciler Meclisi de tartışmalı Altyapı Yasasını 228-206 oyla onayladıktan sonra son karar artık Başkan Biden’da. Buna ek olarak kripto topluluğu, madenciler gibi topluluklar için “gerçekçi olmayan” vergi raporlama gereksinimleri getirebilecek “broker” kelimesinin “belirsiz” bir tanım olması nedeniyle endişelerini açık bir şekilde dile getirdi.

Bunun bir yansıması olarak da kripto para ile ilgili kazançların açıklanamaması, vergi ihlali ve suç olarak değerlendirilecek.

Öte yandan bazı hukuk uzmanları, kripto para işlemlerinin bildirilmemesinin suç olarak değerlendirildiği Altyapı Yasasında bazı değişiklikler yapılmasını önerdi. Ancak kripto para vergisi ile ilgili gelen tüm eleştirilere rağmen yasa artık resmi nitelik kazanmaya çok yakın.

İlgili Haber:  Avustralya Hükümeti Bugüne Kadarki En Büyük Blok Zinciri Yatırımını Gerçekleştiriyor

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend