Kripto Paradan Sonra Blockchain Teknolojisinin İkinci Büyük Atılımı: DAO

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

Polychain kurucusu ve CEO’su Olaf Carlson-Wee, Ethereal zirvesinde yaptığı konuşmada DAO’ları övdü.

blank

Haberin Özeti

  • Carlson-Wee, DAO’lar tarafından toplanan büyük sermaye ölçeğinin şimdiden geleneksel halka arzları aştığını söylüyor.
  • Carlson-Wee, ayrıca, DAO’lar tarafından bir yılda toplanan sermayenin yakında 1 trilyon Dolara ulaşabileceğini dile getiriyor.

San Francisco merkezli risk sermayesi şirketi Polychain Capital’in CEO’su ve kurucusu Olaf Carlson-Wee, bu yılki online Ethereal zirvesinde yaptığı konuşmada, Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonların (DAO) risk sermayesinin geleceği olduğunu söyledi.

DAO Nedir?

DAO’lar, tıpkı bir siyasi kabine veya hissedarlar tarafından yönetilen bir şirket gibi gerçek bir organizasyonun yönetimini taklit etmek için otomatik karar alma süreçlerini ve Ethereum akıllı sözleşmelerini kullanır. Kullanıcılar, ilgili projeler için token satın alarak, bir protokolü nasıl yapılandıracaklarını koordine edebilir. Bazı DAO’lar milyarlarca Dolar varlığı kontrol edebilir.

2016 yılında, Carlson-Wee yirmili yaşlarının ortalarındayken, en büyük risk sermayesi şirketlerinden birini, yani Polychain’i kurdu. Şirket, yönetimi altında yaklaşık 600 milyon Dolar değerinde varlığı kontrol ediyor. Carlson-Wee, aynı zamanda Coinbase’in ilk çalışanlarından biriydi.

Carlson-Wee, DAO’ların “kripto paradan sonra blockchain alanındaki ikinci en büyük atılım” olduğunu söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

DAO’lar konusunda çok heyecanlı olduğunu dile getiren Polychain CEO’su, “Sadece internetteki anonim kişilere dayalı küresel sermaye koordinasyonu ve tahsisi yeteneği kesinlikle büyüleyici bir yenilik. Pek çok insan bunun büyüklüğün farkında değil. DeFi verim çiftçiliğinde ve ICO’larda gördüğümüz sermaye koordinasyonu, aslında halka arzlardan daha büyük. İnsanlar bunun farkına zamanla varacak.” diye ekledi.

DAO’lar 1 Trilyon Dolara Ulaşacak

Genç Polychain kurucusu, bir buçuk yıl önce DAO’ların topladığı sermaye miktarının yaklaşık 1 milyar Dolar olduğunu; ancak bugün bu değerin 75 milyar Dolara ulaştığını vurgulayarak DeFi endüstrisinin büyümesine işaret etti.

Carlson-Wee, ayrıca, DAO yapılarının geliştikçe daha büyük zorlukların üstesinden gelebileceğini düşünüyor. “DAO’ların yönettiği uygulamaların kapsamı, geliştiricilerin daha fazlasını keşfetmesine olanak tanıyan daha ölçeklenebilir platformların ortaya çıkmasıyla genişleyecektir.” diyen Carlson-Wee, yalnızca yazılım üzerine çalışan yönetim platformlarının, geleneksel yönetim sistemlerini geçeceğine inanıyor.

Bir yandan, daha geleneksel finansal alanla bütünleşen DAO’ların vizyonu oldukça ilgi çekici ve Carlson-Wee de DAO’ların geleceği konusunda kesinlikle iyimser. Polychain CEO’su DAO’ların geleceği ile ilgili son olarak, “Bugün 75 milyar Dolar değerine ulaştık; bu sayı 1 trilyon Dolara çıkacak… Üstelik oldukça kısa bir zaman içinde…” diye ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dünyanın En Büyük Beş Kripto Borsasından Biri Olan Bybit, Kanadalı Düzenleyicilerle Mahkemelik Oldu: İşte Detaylar

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Bybit'in "kayıtsız bir kripto varlık ticaret platformu" olduğunu iddia etti. Haberin Özeti OSC, Mart ayında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend