Deutsche Bank tarafından yayınlanan yeni bir raporda, merkez bankası dijital para birimlerinin yaygınlaşması nedeniyle ortaya çıkabilecek etkilere hazır olunması önerildi.

Haberin Özeti

  • Deutsche Bank yayınladığı raporda, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) ileride bir dönüştürücü olacağını ve ülkelerin bu duruma hazırlanması gerektiğini söyledi.
  • Dijital para birimleri, ayrıca, doların küresel finans piyasasındaki öncelikli rolünü de aşındırabilir.
  • Çoğu ülke CBDC’leri araştırıyor. Çin bu anlamda en aktif ülkelerden biri olarak dikkat çekiyor.

Deutsche Bank, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) ileride yaşam şeklimizi değiştirmesinin muhtemel olduğunu, bu nedenle de tüketicilerin ve finans kurumlarının bu duruma hazırlanması gerektiğini belirtti.

CBDC’lerin özellikle ABD üzerinde ağır bir etkisi olduğu belirtildi. Bunun nedeni ise dünya çapında benimsenen CBDC’ler tarafından doların küresel finans piyasasındaki öncelikli rolünün aşındırılması olarak kaydedildi. Banka, Eylül ayı raporunda merkez bankası dijital para birimlerini, “Paranın yeniden icadı” şeklinde tanımladı.

İkili Ticarette Dolar Üstünlüğü Kırılabilir

Raporda belirtilen gelecek projeksiyonunda, ülkelerin ABD dolarını aşarak ikili ticaret yapmak adına kendi dijital para birimlerini kullanabileceği belirtildi. Bank of International Settlements’a göre, dolarlar küresel işlemlerin yaklaşık %90’ını kaplıyor ve dünyanın birincil rezerv para birimi olarak rakipsiz görünüyor.

Dolayısıyla, bu tür bir teknoloji, daha düşük faiz oranları özelinde faydalı olsa da hem bankacılık sektörü hem de merkez bankası politikalarının pratikliği açısından yıkıcı bir etki yaratabilir.

Rapora göre, dünyadaki merkez bankalarının %80’i bir CBDC’nin kendi ekonomilerine fayda sağlayıp sağlamayacağını araştırıyor. CBDC’ler, hükümetler tarafından düzenlendikleri ve belli para birimlerine sabitlendikleri için Bitcoin gibi dijital para birimlerinden farklıdır. Bir CBDC, örneğin, ABD doları veya Japon yenini dijitalleştirerek çalışacaktır.

Merkez Bankaları Araştırmalarına Devam Ediyor

Farklı ülkelerin merkez bankaları, bu anlamda, çok farklı araştırma aşamalarındadır. Örneğin İngiltere Merkez Bankası bir CBDC geliştirmek için hala ihtiyatlı bir şekilde küçük adımlar atarken, Çin halihazırda dijital bir e-renminbiyi test etmektedir. Raporda, ilk CBDC’lerden birini piyasaya sürmenin, Çin’in 2050 yılına kadar bilim ve teknolojide dünya lideri olma hedefiyle paralel bir adım olacağı belirtildi.

İlgili Haber:  Japonya Merkez Bankası, Dijital Yen hakkında Kamuoyu Görüşü İstiyor

Bireysel kullanıcılar için ise CBDC’ler, işlemlerin daha ucuz ve daha merkezi olmayan bir hale getirilmesine yardımcı olabilir. Ancak raporda, “ödemelerin bireysel kullanım için güvenli ve basit olması” ve “evrensel erişimin garanti edilmesi” konusunda bazı çekincelerin dile getirildiğini de belirtmekte fayda var.

Son olarak rapor, “CBDC’nin herhangi bir geniş kapsamlı ampirik testi” olmadığını ve gelecekte önem kazanacak soruları yanıtlamak adına gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın