29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Kripto Paralar Dünyanın Çatışma Bölgelerinde Popülaritesini Arttırıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Dünyanın başlıca çatışma bölgelerinde yaşayan insanlar, yükselen değerleri ve süper zengin yatırımcıların desteği sayesinde her geçen gün daha da çekici hale gelen Bitcoin gibi kripto paralara yöneliyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin için çevrimiçi aramalar Libya, Suriye ve Filistin’de artış göstererek borsalara, altına ve mülke yönelik yatırımlara olan olağan ilgi odağını bir kenara itti.

Binance indirim kodu

Pandeminin baş göstermesinden bu yana yeni dijital paraları çevreleyen tanıtım dalgası tüm dünyaya yayıldı ve bankalar borç verme konusunda isteksiz hale geldiğinde kullanıcıların kripto paralara “borç almanın bir yolu” olarak baktığı sonucuna varıldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Tesla’nın sahibi Elon Musk’ın en yüksek profilli destekçilerinden biri olduğu Bitcoin, aktör Gwyneth Paltrow, rapçi Snoop Dogg ve milyarder eski Microsoft başkanı Bill Gates de dahil olmak üzere diğer ünlü destekçilerinden gelen onay tweetlerini almayı başardı.

Geçen hafta Tesla, kripto parayı neredeyse 43.500 dolara kadar yükselten bir hareketle 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı. O zamandan beri salı günü tekrar 46.250 dolara düşmeden önce neredeyse 48.000 dolara yükselen Bitcoin, geçen yılın şubat ayından bu yana %300’den fazla bir artış kaydetti.

Daha az gelişmiş ülkeler kripto paraya sığınıyor

Pound, dolar ve euronun aksine dijital paralar, artan talebi karşılamak için para basabilen bir merkez bankası tarafından desteklenmiyor. Sabit sayıda Bitcoin bulunuyor ve bu bitcoinler, bankacılık sisteminin bir parçası olmayan veya düzenleyiciler tarafından görülemeyen bir defterde alınıp satılıyor ve kaydediliyor.

Dünyanın en çok ziyaret edilen 100 web sitesinden biri olan TradingView tarafından yapılan analiz, İnsan Özgürlüğü Endeksi’nin en altında yer alan veya birçok nedenden ötürü siyasi olarak çalkantılı olan ülkelerin çevrimiçi dijital para aramalarında ilk 10 ülke arasında yer aldığını ortaya çıkardı.

İlgili Haber:  Dogecoin Çılgınlığı Nihayet Sona mı Erdi?

Firma, Kasım 2020 ile Ocak 2021 arasında 100 milyon kullanıcısından gelen 27 milyon arama sorgusundan elde edilen verileri kullanarak aramaları, tüm sorgulamaların bir yüzdesi olarak hesapladığında, Küba’daki aramaların yarısından fazlasının kripto para varlıklarıyla ilgili olarak geçen yıla göre %12.2 arttığını buldu.

Çevrimiçi sorgulamalar Libya’da toplamın %42.2’sini, Ukrayna’da %41.9’unu ve Filistin’de %38.7’sini oluşturarak hepsini kripto para aramalarında ilk beşe yerleştirirken Suriye %36.9 ile 10. sırada yer aldı ve bu da yüksek düzeyde istikrarsızlık yaşayan ülkelerin dijital varlıklarla daha gelişmiş ülkelerden daha fazla ilgilendiği konusunda bir gerçeğin var olduğu şeklinde yorumlandı.

TradingView’in Birleşik Krallık başkanı James Maddison, dijital paraların daha az gelişmiş ülkelerde neden popüler hale geldiği konusunda sadece spekülasyon yapabildiğini ancak dünyanın, yabancı para birimlerine erişimin zor olduğu bölgelerinde nakit para biriktirmek suç teşkil edebildiği, bankaların kredi vermesine kısıtlamalar getirildiği ve şubelerin kapatılması yaygın olarak görüldüğü için zahmetli itibari paralardan uzaklaşmanın popüler olabileceği argümanını öne sürdü.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar