Yayınlanan yeni bir rapora göre kripto para yatırımının, Rusya’daki en popüler yatırım araçlarından biri olarak görüldüğü ortaya çıktı.

Altın endüstrisi için önemli bir pazar geliştirme kuruluşu olan Dünya Altın Konseyi, Rusya’daki perakende altına dair kabuller hakkında 20 Ekim’de bir rapor yayınladı.

Rapora göre kripto para biriminin; tasarruf hesapları, döviz, emlak ve hayat sigortasından sonra şu anda Rusya’nın en popüler beşinci yatırım aracı olarak kabul edildiği öğrenildi. Dünya Altın Konseyi’nin son 12 ayda yapılan Rus yatırımları sıralamasının bir parçası olarak %17’lik orana sahip kripto para birimini, %16 oranıyla altının izlediği belirtildi.

Rusya’da kripto yatırımı trendi yükseliş eğilimi gösteriyor

Rapor, Rusya genelindeki şehirlerde yaşayan yatırımcılarla yapılan 2.023 çevrimiçi görüşme neticesinde meydana getirilen bir ankete dayanırken ankete katılım gösteren bu yatırımcıların, anketten önceki 12 ay içerisinde en az bir yatırım yapmış olan “aktif yatırımcılar” olmasına dikkat edildi.

Rapora göre Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri Rusya’da popülerliğini korumaya ve erişilebilir bir yatırım aracı olmanın faydalarını görmeye devam ederken öte yandan altın ise eğitim ve güven eksikliğinden dolayı henüz ana akım tarafından bir yatırım varlığı haline gelemedi.

Dünya Altın Konseyi ayrıca, dijital varlıklarla yapılan yatırımın nispeten riskli bir yatırım olarak görülmesine rağmen Rusya’daki kripto yatırımı trendinin yükselişte olduğunu, altının ise tarihsel olarak uzun vadede istikrarlı bir yatırım olarak ortaya çıktığını belirtti. Dünya Altın Konseyi, bu sonucu yeni yatırım ürünlerine yönelik artan talebin bir işareti olarak gördüğünü açıkladı.

Kripto para birimlerinin yükselişinin, perakende yatırımcılar arasında bir seçim ve çekicilik arzusu olduğunu gösterdiğinin altını çizen konsey, Rusya yatırım pazarı şekillenmeye devam ettiği sürece farklı yatırım ürünleri için daha fazla fırsatın ortaya çıkacağını ve altının buna karşılık vermesi gerekeceğini vurguladı.

İlgili Haber:  Bu Yeni Fed Politikası Bitcoin İçin Oyun Değiştirici Olabilir

Rusya’nın bu rapor neticesinde, kripto para yatırımı yapan başlıca yetki sahibi ülkelerden biri olduğu ortaya çıktı. Chainalysis’in Eylül 2020 raporuna göre de yine ülke, kripto kullanım oranına göre Ukrayna’dan sonra dünyanın en büyük ikinci ülkesi olarak diğer ülkelerin arasından sıyrılmıştı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın