Kripto Paralar XRP Öncülüğünde Yükseldi

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri yaşanan düşüşün ardından toparlanmayı bildi. Bu geri yükselişte Ripple'ın kripto parası XRP bayrağı taşıyan oldu.

Piyasa değerine göre en büyük beş kripto para olarak kabul edilen Bitcoin, ethereum, Ripple’ın kripto parası XRP, litecoin ve chainlink bu haftaki kar satışlarından sonra düştüğü seviyeden geri dönmeyi başardı.

Yükselişte bayrağı XRP taşıdı

Bitcoin fiyatı, çılgın dalgalanmalar yaşayarak cuma günü yaklaşık 16 bin dolar seviyesine düştü. Bu düşüşün ardından kripto para, yeniden bitcoin başına 18.000 doların üzerine çıkmayı başardı.

Yükseliş sonucu, bitcoin, ethereum, litecoin ve chainlink’in %5 civarında bir tırmanma ile göze çarptı. Yükselişi yöneten ise son yirmi dört saat içinde %10’un üzerinde bir artış gösteren XRP oldu.

Yaşanan düşüş yalnızca bir düzeltme

Bitcoin ve kripto paraların toplam piyasa değeri, bitcoin’in 2017’nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolara ulaşmasının ardından bu hafta yaklaşık 100 milyar dolara kadar yükseldi.

Bu hafta gerçekleşen kar satışları ise, birçok bitcoin ve kripto para piyasası izleyicisi tarafından geçici bir düzeltme olarak anıldı.

FxPro’da kıdemli finans analisti olarak görev yapan Alex Kuptsikevich, e-posta yoluyla verdiği röportajda, “Kripto fiyatları keskin dalgalanmalar gösterebilir. Bu nedenle bilinmesi gereken en önemli şey, ralliyi sürdürmek için bu aşamaya ihtiyaç olduğudur” dedi.

“Teknik göstergeler çok uzun bir süredir aşırı alım bölgesinde yer alıyor. Dolayısıyla 20 bin dolara doğru giden ralli bir boğulma yaşamaya başladı. Bu boğulmaya, piyasa için çok ciddi bir psikolojik ve teknik direnç seviyesi demek mümkün. Doğal olarak bu engelin karşımıza çıkacağına dair hiç şüphe yoktu. Bu, tamamen piyasanın, yatırımcıların iyimserliğini test etme yollarından biri.”

Yükselişin arkasındaki sebepleri hatırlayalım

Bitcoin, dijital altın olarak artan itibarı, Wall Street’teki büyük bankaların kripto paraya karşı artan ilgisi ve bir dizi yüksek profilli yatırımcının onu enflasyona karşı potansiyel bir koruma olarak adlandırmasıyla, kasım ayına gelene kadar değerine neredeyse %40 ekledi.

  PayPal, BitGo Almak İçin Görüşmeler Yapıyor: Diğer Kripto Şirketleri de PayPal’ın Hedefinde

Bitcoin satın alma ve harcama hizmetlerini ürün yelpazesine eklemeyi planladığını duyuran ödeme devi PayPal önderliğinde başlayan bitcoin rallisi, Ethereum, XRP, litecoin ve chainlink gibi daha küçük kripto paraların da yükselmesinde öncü oldu. Ripple’ın kripto parası XRP, yalnızca bu ay değerine %150 ekledi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın