30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Bitcoin Rezervleri Boğa Lehine Döndü! Kripto Paralardaki Düşüş Trendi Sona Eriyor Olabilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Mayıs ayında yaşanan büyük kripto para çöküşünün ardından Bitcoin borsalarının stokları adeta doldu taştı. Ancak arz talep dengesinin tekrardan boğa lehine döndüğünü gösteren sinyaller bulunuyor.

Binance indirim kodu

Kripto para piyasasında yaşanan satış dalgalarıyla beraber fiyatlar tekrardan dibe indi. Toplam kripto para piyasa değeri %4.4’lük bir kayıpla 1.34 trilyon dolara düştü. Bu, 2 ay önce 2.55 trilyon dolar değere sahip olan kripto para piyasasının yaklaşık olarak değerinin yarısını kaybettiği anlamına geliyor. Bitcoin ise bununla birlikte 30.000 dolar bandına doğru iniş yapmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük kripto parası olan BTC, günlük bazda %4 değer kaybetti ve bu yazının yazıldığı anlarda yaklaşık 32.000 dolardan işlem görüyor. Haftalık olarak incelendiğinde ise BTC fiyatının %6.2 gerilemesi dikkat çekiyor.

Binance indirim kodu

Ethereum ise dün yaşadığı 2.000 doların altına inme şokundan sonra henüz toparlanabilmiş değil. Dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan ETH son 24 saatte %6.5 değer kaybederek 1.899 dolara kadar geriledi. Haftalık görünümde ise Ether fiyatı yaklaşık olarak %18 düşüş gösterdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

En büyük kripto paralar listesindeki diğer coinler de benzer şekilde düşüşler yaşadı. Binance Coin (BNB) %6, Cardano (ADA) ise yaklaşık olarak %7 değer kaybetti. Ripple (XRP) %5’lik gerileme yaşarken Dogecoin (DOGE) ve Polkadot %8 ila %10 arasında sert düşüşler gördü.

Bitcoin Rezervleri Düşüyor

Bitcoin’in boğa koşuları sırasında en net görülen özelliklerden biri de, borsalardaki Bitcoin stoklarının devamlı erime eğiliminde olmasıydı. Aslında bu, kurumsal yatırımcıların bir BTC toplama aşamasında olduğunu gösteriyordu. Bu durumun arkasındaki mantık aslında oldukça basit, bir varlık eğer kolay bulunamamaya başlıyorsa bu varlığın fiyatı artıyor. BTC piyasasındaki arz talep dengesi de, borsaların çok yüksek miktarlarda satışlar yaşamasıyla ve BTC fiyatının da iyiden iyiye göstermesiyle beraber ayı lehine dönmüştü.

İlgili Haber:  Bitcoin ve Ethereum Madencilik Şirketi Hive, Hisse Senedini Nasdaq’da Listeleyecek

Bu ağır satış dalgalarının ardından ise yavaş yavaş HODL havasının geri geldiğini görüyoruz. Glassnode verilerine göre borsalardan yaşanan BTC çıkışı, günlük 2.000 adet BTC ile son iki haftada büyük yükseliş gösterdi. Diğer bir deyişle, Bitcoin’e olan talep tekrardan arttı. Toplam dengede ise, son üç haftada 40.000 BTC borsalardan net olarak çıkmış oldu. Bu miktar, Nisan ayından bu yana borsalara akan 140.000 adet BTC’nin yaklaşık olarak %28’ine tekabül ediyor. Kripto para borsalarının elinde güncel olarak 2.56 milyon adet Bitcoin bulunuyor.

BTC Madencileri Coinlerini Satmamaya Başladı

Bitcoin’de yaşanan bu rezerv azalmasının nedenlerinden birinin ise kısmen de olsa BTC madencilerinin artık çıkardıkları coinleri satmayarak elinde tutması olduğu düşünülüyor. Chainalysis verilerine göre ise borsalara olan Bitcoin akışı Haziran ayının sonundan bu güne kadar 100.000 BTC’den 40.000 BTC’ye kadar geriledi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar