Merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), kripto dünyasının heyecan verici gelişmelerinden biri olarak kabul ediliyor. Kripto para alım satımının herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan doğrudan kullanıcılar arasında gerçekleşmesini sağlayan DEX’ler, kullanıcıların fonlarını korumasına izin veriyor.

Fakat merkezi olmayan borsaların bu tür avantajları olsa da kripto endüstrisinin gelecekteki gidişatını belirleyebilecek anahtar unsurlar olan mevzuat ve ölçülebilirlik gibi konularda hala eksikleri mevcut. Merkezi borsalar, bu ekosistemde çok önemli bir rol oynamaya devam ediyor ve daha da genişleyecek olan bu kripto topluluğunu ileriye taşıyabilmek için gereken likidite derinliğini sağlıyor.

Merkezi borsaların avantajları

DEX’ler genellikle belli kural veya yasalara göre idare edilmeyen ve kullanıcılarının herhangi bir kimlik doğrulamasından geçmesini gerektirmeyen bir yapıdadırlar. Bu tarz borsalar, bir blok zinciri üzerinde bir uç birimden başka bir uç birime doğru çalışan ve akıllı sözleşmelerle yönetilen pazar alanları olabilirler ancak tüm bunlar DEX’lerin hiçbir yükümlülüğü olmadığına dair yanlış bir algının meydana gelmesine neden oluyor.

Mevcut ortamda, özellikle bu alandaki müşteri önlemleri daha fazla önem kazandıkça, DEX’lerin yasal düzenlemelerden kaçınabilmesi ve düzenleyicilerin gözetimi altında rahatça hareket edebilmesi giderek daha düşük bir ihtimal haline geliyor.

Merkezi borsalar, halihazırda düzenlemelere tabi oldukları ve yürürlükte olan kimlik doğrulama süreçlerine sahip oldukları için bu konuda daha önde görünüyorlar. Örneğin, merkezi borsalardaki kimlik doğrulama süreci; müşteri doğrulama, kara para aklamayı önleme ve terörle mücadele finansmanı yasaları ve yönetmelikleri konularında standartlaştırılmış bir uyum ölçüsü olarak kabul ediliyor. Bu güvenlik uygulamaları, yasa dışı işlemleri caydırıyor ve platformda güvenliği arttırıyor.

Kullanıcılara daha iyi ve daha hızlı bir ticaret deneyimi sunmak

Popülerliği her geçen gün artmasına rağmen DEX’ler, merkezi borsalara göre daha düşük hacim ve likiditeye sahip olma eğilimindeler. Yeterli seviyede bir likidite derinliğine sahip olmak, merkezi borsaların büyük piyasa çalkantılarında ve fiyat dalgalanmalarında artış yaşayabilmelerinin önünü açıyor.

İlgili Haber:  Kenya’daki Bir Golf Turnuvasına Girişlerde Stabilcoin'le Ödeme Yapılacak

Bu kadar derin bir likidite seviyesi, ancak Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) için en üst seviyede likidite derinliğine sahip olan Bitfinex gibi borsalarda görülebiliyor. Bitfinex’in temelindeki gücünün ve likidite derinliğinin 24 saatlik bir süre boyunca en belirgin şekilde görüldüğü tarih, Bitcoin fiyatının %50 düştüğü 12 ve 13 Mart tarihleri olmuştu. Bitfinex’in bu dönemde BTC/USD ve BTC/Tether (USDT) piyasalarındaki en üst düzey borsa işlem hacminin çoğunu temsil ettiği bildirilmişti.

Merkezi olmayan borsaların gözetim dışı çözümler sunması ve her şeyi zincir üzerinde çalıştırması her bir emrin ve işlemin zincir üzerinde herkese açık hale getirilmesine ve blok zinciri düğüm operatörlerinin kullanıcıların işlemlerinin önüne geçme ihtimaline neden oluyor. Bu da bireysel ticaret deneyimini ve kripto topluluğunun büyümesini engelleme tehdidi taşıyor.

Merkezi borsalar kripto kullanımını benimsemeye devam edecek

Ölçeklenebilirlik söz konusu olduğunda merkezi olmayan borsaların, sınırlı kapasiteleri nedeniyle büyüme için hala şansları var gibi görünüyor.

En hızlı blok zincirlerinden bazıları saniyede 50.000 işlem gerçekleştirdiğini iddia ediyor. Ancak bu metrik, listelenen her bir çift veya ürün için saniyede 50.000 işlem hacmi anlamına gelmeyebileceğinden yanıltıcı olabilir. Birden fazla ürün listelenmişse, kapasite ürün başına saniyede 500 işleme kadar düşebilir.

Daha fazla kullanıcının merkezi olmayan borsalara akması ile bu, ağda gecikmelere neden olabilir, Ethereum’da görüldüğü gibi ağ işlem ücretlerini arttırabilir ve blok zincirlerinin ölçeklenebilirliğinin önüne geçebilir.

Merkezi borsalar hem ölçeklenebilir hem yüksek performanslı

Öte yandan merkezi borsaların ölçeklenebilir ve yüksek performanslı altyapılara sahip olduğu kanıtlanmıştır ve bunların birbirlerine bağlanabiliyor oluşu, yüksek frekanslı ticaret de dahil olmak üzere çeşitli stratejileri desteklemektedir. Bu imkanlar; merkezi borsaların, kripto endüstrisinde ölçeklenebilirlik hedefine ulaşılması ve bu endüstrinin nihayetinde kitlesel olarak benimsenmesi için profesyonel yatırımcıları ve kurumsal yatırımları kendi tarafına çekebilmesini sağlamaktadır.

İlgili Haber:  Kripto Para Borsası Coinbase, Apple'ın Kripto Para Karşıtı Politikalarını Eleştirdi

Aslında merkezi borsalar, DEX’ler gibi denetim dışı çözümler de sunuyor. Bu tür hibrit çözümler, merkezi borsaların bir yandan düzenlemelere uyumlu kalırken diğer yandan yüksek performanslı bir deneyim sunabilmesine ve kullanıcıların kendi kendilerini koruyabilmelerine olanak sağlıyor.

DEX’ler yavaş yavaş olgunlaştıkça, merkezi borsaların gelişmeye ve önümüzdeki yıllarda kripto endüstrisi ve topluluğuna liderlik etmede kilit bir rol oynamaya devam edeceği açıktır.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın