8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Kripto Paraların Kullanımı Dijital İtibari Para Birimlerinin Piyasaya Çıkmasıyla Azalabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Deutsche Bank’ın yayınladığı rapora göre, kripto paralar gelecekte de yaşamımızda bulunmayı sürdürecek olsa da, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) piyasaya çıkmasıyla kullanımları azalacak.

Binance indirim kodu

Şu anda Bitcoin gibi kripto paralar ana ödeme araçları olarak kullanılmasa da zamanla bu alandaki yaygınlıkları artacak. Kripto paralar ne kadar uzun süre piyasalarda kalmayı başarırsa, ağ etkilerinden dolayı (Metcalfe yasası), o kadar güçlü ve güvenilir hale gelecek. Fiyat dalgalanmalarında biraz daha stabilite görmeye başladığımızda, giderek daha fazla sayıda hizmet Bitcoin ile yapılan ödemeleri bir seçenek olarak sunacak.

Binance indirim kodu

Deutsche Bank’a göre bu senaryonun gerçekleşmesi, CBDC’lerin piyasaya çıkışı, regülasyon tehlikesi, kripto paraların çevreye olan etkisi, güvenlik endişeleri ve işlem hızları gibi faktörlere bağlı olacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

CBDC’lerin Piyasaya Çıkışı Henüz Ufukta Görünmüyor

Birçok büyük merkez bankası kendi dijital para birimlerini çıkarma konusunda araştırmalar gerçekleştirse de, bu konuda başı, denemelere başlayan Çin ve İsveç çekiyor. ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası ise henüz kendi dijital coinlerini çıkarıp çıkarmayacağına karar vermedi.

Deutsche Bank’ın raporunda, merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini piyasaya sürmeleri ne kadar gecikirse, kripto para birimlerinin o kadar güçleneceği ifadesi yer alıyor. Çoğu CBDC henüz gelişim aşamalarının daha erken safhalarında olduğu için bu para birimlerinin piyasaya çıkmalarının önünde uzun bir zaman dilimi var gibi görünüyor. Ancak bu para birimleri, piyasadaki hakimiyeti ele geçirdiklerinde kripto paralar üzerinde büyük bir etkileri olacak.

“Kripto Paralar Avantajlarını Yitirecek”

Rapora göre: “Kripto paralara uygulanacak daha yüksek seviyeli regülasyonlardan sonra, CBDC’lerin yaygın şekilde kullanılmaya başlanmasıyla kripto paralar kendilerini daha rekabetçi bir ortamda bulacak ve uzun vadede, hepsi olmasa da, geleneksel finansal varlıklara karşı olan avantajlarının önemli bir kısmı artık var olmayacak.

İlgili Haber:  Telegram İki Yıl İçerisinde Halka Açılmayı Planlıyor

Kripto paralar ile merkez bankası dijital para birimleri arasındaki önemli farkları merkeziyet, regülasyon, gözetim, şifreleme ve şeffaflık alanlarındaki seviye farkları oluşturuyor.

Raporda ayrıca, kripto paraların altına eşdeğer bir şekilde bir tür risk yönetim ve bilanço çeşitlendirme aracı olarak kullanılması konusunda da uyarılarda bulunuldu. Deutsche Bank’a göre, kripto paraların yüksek volalite ve düşük likidite seviyeleri başlıca sorunlardan birkaçını oluşturuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar