Kripto Paranızı Güvende Tutmanız İçin Atabileceğiniz Basit Adımlar

Kripto para piyasası, Bitcoin (BTC) ile tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşan büyük bir boğa koşusunun ortasında olduğundan, kripto para biriminin kendi kendine depolanmasına yönelik güvenlik endişeleri her zamankinden daha önemli hale geliyor.

12 Kasım’da, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, 2017’de tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 20.000 dolara çıkan yükselişinden bu yana ilk kez 16.000 dolarlık eşiği aştı. 16.300 dolara ulaştıktan sonra Bitcoin, tüm tarihinde ilk kez 12 gün boyunca bu fiyatın üzerinde kalmayı başardı.

Bitcoin şu anda en yüksek tarihsel seviyelerinde oturduğundan ve kripto topluluğu yakın gelecekte daha fazla rekor beklediğinden, kripto varlıklarının güvenliğinin büyük ölçüde kullanıcıya bağlı olduğunu hatırlamak kritik bir önem arz ediyor.

Bitcoin gibi kripto para birimlerinizin bu boğa piyasasında güvenli olmasını sağlamak için bazı basit adımlar atmanız gerekiyor.

Kağıt cüzdan veya donanım cüzdanı kullanın

Bitcoin esasen bir açıdan “kendi bankanıza sahip olmanıza” izin verdiği için kripto saklama sorumluluğu da esas olarak kullanıcılara ait oluyor. Kripto topluluğu içinde yaygın bir kabul olan “bir cüzdanın anahtar cümlesine sahip olan kişinin, o cüzdanın içinde bulunan bütün paraları kontrol eden kişi olduğu” inancı böylelikle anlam kazanıyor.

Cüzdanlar, her biri farklı güvenlik hususlarına sahip yazılım, donanım ve kağıt olmak üzere birçok biçimde geliyor.

Adından da anlaşılacağı üzere yazılım cüzdanları, kullanıcıların mobil cihazlarına veya bir bilgisayara uygulamalar yükleyerek kriptolarına erişmelerine izin veren yazılıma dayanıyor. Bu nedenle yazılım cüzdanları web, masaüstü ve mobil cüzdanlar gibi birçok farklı türde olabiliyor.

Yazılım cüzdanları genellikle ücretsiz ve kullanımı kolay olsa da bunların çoğu bir şekilde internete bağlı olduğundan tamamen güvenli bulunmuyor. Bu da bu tür cüzdanları bilgisayar korsanlığı saldırılarına veya güvenlik ihlallerine karşı savunmasız hale getirebiliyor. Kullanıcıların, olası ihlal risklerini azaltmak için uygulamalarını güncel tutmaya özen göstermeleri gerekiyor.

  Elon Musk Etkisi: Tesla CEO'sunun Tweetinden Sonra Dogecoin’e İlgi Yine Arttı

Bir kağıt kripto cüzdanı, aslında basılı bir kripto adresi ve kağıt cüzdan web siteleri aracılığıyla oluşturulan QR kodları biçiminde özel anahtarını içeren bir kağıt parçası olarak kabul ediliyor. Bu kodlar, kripto işlemlerini gerçekleştirmek için taranabiliyor. Bir kağıt cüzdan, çevrimiçi bilgisayar korsanlığı saldırılarına karşı oldukça dayanıklı olarak görülüyor ve genellikle soğuk depolama için bir seçenek oluşturuyor.

Donanım cüzdanı ise kripto depolamanın başka bir karmaşık yöntemi olarak ele alınıyor ve kullanıcı özel anahtarlarını USB bağlantılı bir cihazda çevrimdışı tutarak internetten izole ediyor. Soğuk depolama veya soğuk cüzdan olarak da adlandırılan bir donanım cüzdanı, özel anahtarların tamamen çevrimdışı kalması nedeniyle genellikle arttırılmış bir güvenlik seviyesi ile ilişkilendiriliyor ve bu da bu tür cüzdanları her türlü uzaktan bilgisayar korsanlığına karşı bağışık hale getirmek için tasarlanmış kılıyor. Trezor ve Ledger, en popüler donanım cüzdan sağlayıcıları olarak kabul ediliyor.

2FA doğrulamanızın açık olup olmadığını kontrol edin

Cüzdan hesabınızın güvenlik ayarlarında iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA’yı) açmayı unutarak önemli bir ek güvenlik katmanını göz ardı etmemelisiniz. 2FA, cüzdanınıza her giriş yaptığınızda telefonunuza veya e-postanıza ek bir şifre isteği gönderir. Bir kullanıcı 2FA’yı etkinleştirerek bilgisayar korsanının, kullanıcının telefonuna veya e-postasına yönelik fiziksel erişime ihtiyacı olacağı için bir kripto cüzdan hesabına anında erişim sağlamasını engeller.

Google Authenticator, kullanıcılara telefonda iki aşamalı doğrulama sağlayan en popüler 2FA uygulamalarından biri olarak kabul edilir.

Özel anahtarlarınızı asla paylaşmayın

Hiçbir zaman özel anahtarlarınızı ya da kilit ifadenizi kimseye vermemelisiniz. Bunu yapmanız durumunda tam anlamıyla kalenin anahtarlarını başkasına teslim etmiş olursunuz. Saygın kripto şirketlerinin, sorunları çözmenize yardımcı olmaya çalışırken bile sizden asla anahtarlarınızı istemeyeceğini unutmamalısınız.

  Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı'ndan Biden’a Mektup: OCC Kripto Kurallarını Kaldır

Alıcı cüzdanının doğru olduğundan emin olun

Bir işleme devam etmeden önce daima alıcı adresini kontrol etmelisiniz. Basit bir harf hatası bile işleminizin başka bir cüzdana yönlendirilmesine neden olabilir. Bazı geleneksel finansal hizmetlerin aksine, çoğu kripto işlemi geri alınamayacak şekilde gerçekleşir. Bazı kötü amaçlı yazılımlar, kripto paranızın doğru hedefini de değiştirebileceği için işlem ayrıntılarını iki kez kontrol etmeniz asla gereksiz değildir.

Hediye dolandırıcılıklarına kanmayın

“Bize Bitcoin gönderin ve Bitcoin’inizi iki katına çıkarın” gibi tekliflere asla kanmamalısınız. Bu tür saldırılar özellikle Twitter’da oldukça yaygındır ve saldırganlar sıklıkla ünlüleri, politikacıları veya önemli kripto kişiliklerini taklit ederek kullanıcının kripto servetini ikiye katlamayı vaat eder.

Bu tür saldırılar genellikle kripto dünyasına yeni gelenlerle ilişkilendirildiğinden artan kripto benimsemesiyle daha da fazla saldırı açığa çıkabilir. Temmuz 2020’de çevrimiçi bilgisayar korsanlarının, Elon Musk ve 2020 ABD başkan adayı Joe Biden gibi yüksek profilli Twitter hesaplarını dahi hackleyerek en az 12 BTC toplamayı başardığını unutmamalısınız.

Daha küçük işlemler ve farklı borsalar kullanın

Bir kripto borsasında kripto satın almanız veya satmanız gerektiğinde tek bir işlemde bir grup kripto göndermemelisiniz. Kriptoda büyük miktarda para almanız gerekiyorsa, bir borsanın düzgün çalıştığından emin olmak için bunu birden fazla işleme ayırmanız daha iyi olur.

Tüm bu güvenlik katmanları ve çift kontrol sıkıcı görünse de paranızın güvende kalmasını sağlamak için bu adımlara özen göstermelisiniz.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın