Kripto Piyasaları 400 Milyar Dolarlık Kayıp Yaşarken Coinbase Bitcoin ve Ethereum Fiyatıyla İlgili Riskleri Açıkladı

Bitcoin ve kripto para piyasası, tüccarlar arasında paniğe neden olarak geçen hafta sonu elde ettiği zirveden bu yana yaklaşık 400 milyar dolar kaybetti.

Bitcoin fiyatı, geçen hafta Bitcoin başına neredeyse 60.000 dolara temas eden bir mesafeye geldikten sonra %25’lik bir düşüş yaşadı ve 2021’in başından bu yana neredeyse %50 artan kripto para, 43.000 dolara kadar indi.

Kripto para borsası Coinbase tarafından uzun zamandır beklenen ilk halka arzdan (IPO) önce yayınlanan belgeler, Bitcoin ve Ethereum fiyatının istikrarsızlaşması halinde gidişatı bozmasından korkulan potansiyel olayları ortaya çıkardı.

Coinbase, Nasdaq borsasında, daha fazla para toplamaya çalışmayacağı anlamına gelen doğrudan listeleme yoluyla halka açılacağı için yeni Bitcoin ve kripto para şirketinin 100 milyar doların üzerinde bir değere sahip olması amacıyla belgeler yayınladı.

Coinbase, halka arz hazırlıklarının bir parçası olarak borsadaki toplam işlem hacminin %56’sını yönlendiren ve Coinbase’e gelirinin çoğunu transfer ücretleri yoluyla sağlayan en büyük iki kripto para olan Bitcoin ve Ethereum fiyatlarını etkileyebilecek bir dizi faktörü ortaya koydu.

Nakamoto’nun ortaya çıkması ihtimali Coinbase’i korkutuyor

Bu risk faktörleri arasında “yol ayrımları” olarak da bilinen temel ağdaki kesintiler, hacklemeler, bölünmeler ve kripto paraları etkileyen kuantum hesaplama ile düzenlemedeki gelişmeler yer aldı.

Dosyalama sonucunda kriptonun, gelecekteki gelişimi, büyümesi, tahmin edilmesi ve değerlendirilmesi zor olan çeşitli faktörlere tabi olduğu sonucuna varıldı.

Dosyalama ayrıca, potansiyel bir risk faktörü olarak sahte kişi veya kişiler olan Satoshi Nakamoto’nun kimliğinin açığa çıkması ile yaklaşık 30 milyar dolar değerinde olduğu düşünülen Nakamoto’nun Bitcoinlerinin transferini gösterdi. Bazıları, Nakamoto’nun tanımlanması veya ortaya çıkması durumunda Bitcoin’in merkezi olmayan doğasının ve itibarının zarar görebileceğinden korkuyor.

  2020'nin En İyi Kripto Birleşmeleri ve Satın Almaları

Nakamoto’nun kimliği, çok sayıda araştırmaya rağmen gizemli Bitcoin yazılımcısının maskesinin çıkarılamadığı şiddetli medya incelemelerine konu oldu.

2016’da Avustralyalı girişimci Craig Wright, Nakamoto olduğunu iddia etti ancak kanıt sunamadı ve o zamandan beri Bitcoin’in yaratıcısı olarak tanınmak için giderek artan bir şekilde çaresiz bir hukuk savaşı yürütüyor; bu da Bitcoin ve kripto para topluluğunun çoğunu Bitcoin’in yaratıcısına büyük ölçüde yabancılaştırıyor.

Şirket dalgalanmaları göze alarak yola çıkıyor

Aşırı fiyat dalgalanmalarıyla bilinen Bitcoin, fiyatı 2018’de 3.000 dolara düşmeden önce 2017’nin sonlarında yaklaşık 20.000 dolara tırmandı. Geçen yıl, Bitcoin fiyatı yaz boyunca toparlanmadan önce mart ayında 4.000 doların altına düştü. En son boğa koşusuna ekim ayında başlayan kripto para, kurumsal yatırımcıların dijital varlıklara yeniden ilgi göstermesiyle 2017’nin en yüksek seviyesini aralık ayında geçti.

Geçen hafta, dolaşımdaki 18.6 milyon Bitcoin tokeninin toplam değeri ilk kez 1 trilyon dolara ulaştı ve kripto para çılgınlığı yürürlüğe girerken 2021’de başladığı 500 milyar doları iki katına çıkardı.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, bu hafta şirketin dosyalama belgelerinin yanında yayınlanan bir mektupta, kripto para endüstrisinin fiyat döngüleri göz önüne alındığında mali durumlarında dalgalanma beklenebileceğini belirterek bu durumun kendilerini şaşırtmadığını çünkü kripto benimseme konusunda her zaman uzun vadeli bir perspektif aldıklarını hatırlattı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın