Analiz: Kripto Para Piyasaları Kurumsallaştırılmalı

Önemli Gelişmeler
blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan gelen yasal belirsizlik ve bir dizi eyalet lisanslama gerekliliği nedeniyle, ABD’de kripto ticaretinin gelişimi, Over-the-Counter Bulletin Board sorunları için ayrılmış ticaretin durgun sularında sıkışıp kaldı.

blank

Dijital varlık piyasalarının sürekli ve sağlıklı büyümesini sağlamak için, kurumsal kripto ticaretinin pazar payını genişletmek kritik önem taşıyor. Dijital varlık pazarları için daha iyi bir iş modeli olan bu durum, ABD düzenleyicilerini daha hızlı hareket etmeye zorlayacaktır. Bunu kucaklayan dijital varlık piyasaları, daha iyi kontrollerin daha fazla kurumsal likidite çekeceğinin farkına varacaktır. Bunun sonucunda bir yönetim kontrol ilkeleri dizisi arkasında örgütlenmenin nereden başlayacağını düşüneceklerdir.

blank

Neyse ki, 2018’de kurulan dijital varlık piyasası oyuncuları konsorsiyumu olan Dijital Varlık Piyasaları Birliği veya kısaca ADAM, Kasım 2019’da “Davranış Kuralları” yayınlayarak liderliği ele geçirdi. (Asya Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği’nin 2018’de yayınlanan “Dijital Varlık Borsaları için En İyi Uygulamalar” da iyi bir referanstır.) Dijital varlık piyasaları için okunması gereken kod, sekiz temel ilkeye sahip: uyumluluk ve risk yönetimi, piyasa etiği, çıkar çatışmaları, şeffaflık ve adalet, piyasa bütünlüğü, saklama, bilgi güvenliği ve iş sürekliliği ve Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele.

Bu temelin atılmasıyla birlikte uygulama gelir. Tekerleği yeniden icat etmeye gerek olmadığı gibi mevcut standartlar ve düzenlemeler, herhangi bir dijital varlık pazarına uyarlanabilecek rehberlik sağlar. Dijital varlıkları benimseyen ve yasal belirsizliği ortadan kaldırmayı amaçlayan bir düzenleyici bulmak için önce Bermuda’ya dönmeli. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en ilerici dijital varlık düzenleme çerçevesine sahip eyalet olarak övünen Wyoming bile, dijital varlık tüzüğünü Bermuda’ya göre modelledi.

Malta da yararlı bir kural koyucu düzenlemeye sahip. Onun ardından New York geliyor. Burada bir adım daha ileri gideceğim ve size en uygun kaynakların en iyi hükümlerinin bağlantılarını vereceğim.

Yol Gösterici Kaynaklar

Bermuda’nın “Uygulama Kuralları”, dijital varlık pazarlarına özgü basit yönetişim, uyumluluk ve risk yönetimi kontrolleri sağlar. Daha kapsamlı rehberlik arayan olgun kuruluşlar, operasyonel bağımsızlık, teşvikler ve kişisel ticaretle ilgili çıkar çatışması sorunları için de faydalı olabilecek Malta’nın “Sanal Finansal Varlıklar Kural Kitabı, Bölüm 3, Başlık 3” e göz atmak isteyeceklerdir. Bununla birlikte, finans firmalarındaki çatışmalar için en iyi ve en kapsamlı düzenleyici rehber, Finans Sektörü Düzenleme Kurumu’nun Ekim 2013 tarihli “Çıkar Çatışmaları Raporu”dur.

Sağlam şeffaflık ve adalet kontrollerinin uygulanması, uygun müşteri açıklamalarını gerektirir. Bermuda’nın müşteri açıklama kuralları ve New York’un sanal para birimi kuralları en açık olanları sağlıyor.

Piyasa bütünlüğü için, özellikle Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu yönetmeliğine tabi ABD dijital varlık piyasaları için, Cboe Vadeli İşlem Borsası’nın “Kural Kitabı” iyi organize edilmiş bir kaynak sağlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bermuda’nın “Dijital Varlık Saklama Uygulama Kuralları”, koruma, işlem yönetimi ve operasyonlarda dijital varlık özel anahtar saklayıcıları için standartları tanımlar. SEC’in “Müşteri Koruma” kuralı ve CFTC’nin müşteri fonu ayırma kuralları, hem FINRA hem de SEC tarafından belirtildiği gibi, dijital varlık piyasalarına yeterince adapte edilmemiştir.

Siber güvenlik kontrolleri için, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’nın “Finansal Hizmet Şirketleri için Siber Güvenlik Gereksinimleri” çok yönlü bir kontrol listesi sunar, ancak saklama güvenliği için Bermuda’nın “Saklama Uygulama Kuralları” en iyi kaynaktır. New York’un sanal para birimi kuralları, faydalı bir iş sürekliliği kontrol listesi sağlar. Dijital varlık pazarlarındaki baş bilgi güvenliği görevlileri için “sahip olunması gereken” referanslar arasında Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün “Güvenlik ve Gizlilik Denetimleri”, “Anahtar Yönetimi”, “Kriptografik Anahtar Üretimi” ve “Siber Güvenlik Olayı Kurtarma” kılavuzları bulunur.

Bermuda’nın “İhtiyati Standartları” ve “Dijital Varlık İşletmeleri için Sektöre Özgü Kılavuz Notları”, kapsamlı Kara Para Aklamayla Mücadele kılavuzu ve hatta şablonlar sağlar, ancak Mali Suçları Uygulama Ağı – özellikle dönüştürülebilir sanal para birimleriyle ilgili kılavuzu – birincil kaynak olmaya devam etmektedir. Bir AML risk değerlendirmesi yürütmek için birincil kaynak, “Banka Gizlilik Yasası / Para Hizmetleri İşletmeleri için Kara Para Aklamayı Önleme İnceleme Kılavuzu” olmalıdır.

Son Söz

Dijital varlık piyasaları için boğayı elinden alma ve ADAM’ın ilkelerinden ve yukarıdaki kaynaklardan yararlanarak düzenleyici günlük sıkışıklığını kırmaya başlama zamanı. Bu durgun sulardan akan kripto likidite akımlarını elde etmek için proaktif olalım!

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ethereum Fiyatının 4.000 Doları Aşması İçin Ne Yapması Gerekiyor?

Dünyanın en büyük altcoini olan Ethereum, 4.000 doların üstüne bir türlü çıkış yapamaması ile birlikte yatırımcıların sinirleriyle oynuyor gibi...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend