28 Mayıs 2022, Cumartesi
27 C
İstanbul

Kripto Piyasası Çökerken Uniswap ve Diğer DeFi Borsalarındaki İşlem Hacmi Rekor Seviyelere Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Geçtiğimiz hafta kripto para piyasalarında tarihin en büyük fiyat düşüşlerinden biri yaşanırken; Uniswap başta olmak üzere DeFi borsalarında rekor işlem hacimleri kaydedildi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Merkezi olmayan borsalardaki (DEX) işlem hacmi, geçtiğimiz hafta yoğunlaşan piyasa satışları sırasında rekor seviyeye yükseldi.
  • Analiz firması Glassnode’a göre, işlem hacimlerindeki en büyük artış Uniswap borsası özelinde gerçekleşti.
  • Kripto piyasasındaki çöküş, DeFi ekosisteminin test edilmesini sağlamış olabilir.

Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere tüm kripto para piyasası, geçtiğimiz hafta, oldukça ciddi bir düşüş yaşadı. Bu fiyat düşüşü sırasında DeFi borsalarındaki işlem hacminde ise rekor artış görüldü.

Binance indirim kodu

Fiyatlar Düşerken İşlem Hacmi Neden Yükseldi?

Glassnode tarafından 26 Mayıs’ta yayınlanan bir raporda, “Artan volatilite ile birlikte DEX hacimleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.” ifadesi kullanıldı. Analiz firmasının ortaya koyduğu verilere göre, kripto piyasasındaki çöküşün en yoğun olduğu günlerden biri olan 19 Mayıs’ta, merkezi olmayan borsalarda 11.7 milyar Dolarlık rekor bir ticaret hacmi kaydedildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu işlem hacmi kaydedilirken, 30 günlük benzersiz tüccarların toplam sayısının da ilk kez 1 milyonu geçtiği bildirildi. Söz konusu rekor işlem hacmindeki en büyük pay ise Uniswap’ta gerçekleşti. Merkezi olmayan borsa, 19 Mayıs’ta 5.7 milyar Dolarlık bir işlem hacmine ulaştı.

Uniswap ve SushiSwap gibi merkezi olmayan borsalar, insanların fonlarının kontrolünü üçüncü bir tarafa vermek zorunda kalmadan varlıkları alıp satmalarına olanak tanıyan blockchain tabanlı protokollerdir.

Glassnode, ayrıca, işlem hacminin büyük bölümünün stablecoin transferlerinden (Tether, USDC ve arbitraj botları) kaydedildiğini belirtti.

DeFi Endüstrisi Başarılı Bir Sınav Verdi

Glassnode ölçümlerine göre, piyasadaki aşağı yönlü fiyat hareketine rağmen ağ çoğunlukla planlandığı gibi hareket etmeyi başardı. Likidite yüksek kaldı ve stablecoinler genel olarak Dolara sabitlendi. Bu tip durumlar genellikle bir endişe kaynağıdır; çünkü fiyattaki yüksek dalgalanma para çekme işlemlerine neden olabilir ve bu da yeterli teminatın elde tutulmasını zorlaştırabilir.

İlgili Haber:  Theta Fiyatının 3.49 Dolar ile Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaşmasının 3 Nedeni

Örneğin, geçen yıl 12 Mart’ta meydana gelen büyük fiyat çöküşü sırasında durum bu kadar pozitif değildi. 1 Dolara sabit kalması amaçlanan stablecoin DAI, 1.12 Doların üzerinde işlem gördü. Bu da pek çok kripto kullanıcısının piyasalara karşı güveninde kayba neden oldu.

Sonuç olarak DeFi, başka bir testten daha sapasağlam çıkmayı başardı. Ancak Glassnode, sağlıklı kalması için likiditeyi ve yüksek kullanıcı oranlarını sürdürmesi gerektiğinin altını çiziyor. Raporda, konu ile ilgili, “Likidite kaybı, kullanıcı deneyimini kötüleştirerek, daha az kullanıcı, daha düşük gelir ve daha fazla likidite çıkışı gibi refleksif etkiler yaratıyor. Yine de şimdilik büyüme devam ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar