1 Ekim 2022, Cumartesi
22.9 C
İstanbul

Kripto Piyasası Tether Hakkında Neden Bu Kadar Endişeli?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Kripto para dünyasında en çok tartışılan sorulardan biri şu: Tether, her bir USDT’nin bir ABD doları tarafından desteklendiğini söylerken doğruyu mu söylüyor?

Binance indirim kodu

USDT’nin en aktif olarak alınıp satılan kripto paralar arasında olduğunu ve birçok kişi tarafından dünya çapındaki kripto pazarlarında Amerikan doları yerine geçecek şekilde değerlendirildiğini göz önüne aldığımızda, bu soruya verilecek yanıtın büyük sonuçları olabilir. Ancak Tether, olası ticaret manipülasyonu nedeniyle ABD Adalet Bakanlığı tarafından araştırılıyor. Nisan ayında, New York savcısı, USDT’nin arkasındaki firmaları, 850 milyon dolarlık birleşik müşteri ve şirket fonlarından oluşan “görünür zararı” örtbas etmekle suçladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Tether nedir?

Tether aslında USDT ve benzeri stabilkoinleri üreten Hong Kong merkezli bir firma. Değeri günden güne çılgınca dalgalanan Bitcoin’in aksine, Tether’in tokenleri istikrar amaçlı tasarlanmıştır. Örneğin USDT’nin fiyatı tarihsel olarak her zaman 1 dolara sabitlenmiştir. Çünki Tether, her bir USDT karşılığında banka hesaplarında bir ABD doları tuttuğunu söylüyor.

Tether neden peki bu kadar popüler?

Kripto para ticareti yapan pek çok insan Tether’i dolar yerine kullanır. Tether’in stabilkoinleri, kripto para borsaları ve diğer online platformlar arasında kolay ve hızlıca aktarılabilirler çünkü bankacılık sistemi üzerinden geçmek zorunda değiller. Örneğin USDT’nin fiyatı dolara sabitlendiğinden pek çok kişi herhangi bir koin pozisyonundan çıkacakları zaman USDT alır.

Peki piyasa neden Tether hakkında endişeli?

Tether, koinlerinin tamamen dolarla desteklendiğini defalarca söylese de, şirket henüz banka hesaplarında gerçekten bu kadar paranın olduğuna dair kesin kanıtlar sunamadı. Tether’in dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Bitfinex ile ilişkisi hakkında da soru işaretleri var. Hem Tether hem Bitfinex aslında iFinex adlı firmaya ait. Ayrıca Tether ile Bitfinex’in CEO’ları da aynı kişiler.

Ekim ayında, Bitfinex iflas ettikleri yönündeki iddiaları reddetti ve para çekme işlemlerinin normal şekilde işlediğini söyledi, ancak “fiat işlemleri alanında zorluklar var olmaya devam ediyor” dedi. New York başsavcısı, Tether ve Bitfinex’in arkasındaki firmaların müşteri fonlarından 850 milyon dolarlık bir kayıp yaşadığını ve bu kaybı USDT üreterek kapattığını ve bunu yatırımcılara söylemediğini iddia ediyor.

Bundan sonra ne olacak?

Kıyamet senaryosu şu; eğer ABD’li yetkililer Tether’de herhangi bir yanlış yapıldığına dair kanıt bulursa USDT hızla değer kaybedebilir ve kripto para piyasasını kendisiyle birlikte çökertebilir. Bu konuyla ilgili daha önce yazdığımız detaylı analizi buradan okuyabilirsiniz.

Ne olacağını zamanla yaşayıp göreceğiz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar