1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Bitcoin ve Kripto Piyasasında Geçtiğimiz Hafta Yaşanan 7 Önemli Gelişme

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz hafta kripto piyasası oldukça hareketli geçti. Geçmişte de çok büyük olaylar yaşanmıştı. Örneğin Mt Gox borsasının iflası, Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın alması, Elon Musk’ın SNL skeçinde Dogecoin’den bahsetmesi gibi büyük olaylara tanık olmuştuk. Ancak bu defa ki başka. Kişisel olarak 2017 yılından beri kripto piyasası içindeyim ancak ilk kez böylesini görüyorum.

Binance indirim kodu

Muhtemelen önünümüzdeki günlerde ve haftalarda bu yaşananların detaylı analizleri yapılacak ve bugün bilmediğimiz arka planda gerçekleşen bazı olaylar ileride gün ışığına çıkacak. Gelin şimdi birlikte geçtiğimiz hafta piyasada yaşanan gelişmelere bakalım.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

1. Terra’nın çöküşü

Daha düne kadar Terra kripto piyasasının en popüler ekosistemlerinden biriydi. Terra platformunun para birimi olan LUNA ilk 10 kripto para arasındaydı. Daha bundan 1 ay önce 5 Nisan’da ATH yapmış ve 119 dolara kadar çıkmıştı. Fakat her şey çok hızlı gelişti. Bir kaç gün içinde LUNA’nın değeri %100’e yakın düşerek sıfırdan sonra kaç virgül koyacağımızı bilmeyeceğimiz değerlere geriledi. Özetle LUNA çöktü. Tüm piyasa çökerken Nisan ayında ATH yapması belki de bir çöküş sinyaliydi ama farkeden olmadı.

blank

LUNA’nın çöküşü Terra ekosisteminin stabil para UST ile birlikte oldu. Karşılıklı mint etme/yakma mekanizması ile çalışan UST ve LUNA çifti birlikte tarih oldu. UST’nin dolar ile olan 1:1 bağı koptu. Bu yazıyı yazarken kontrol ettiğimde UST 0.19 sentten işlem görüyordu.

Çöküş üzerine sosyal medyada çok fazla teori dolaştı. Citadel ve BlackRock çöküşün arkasında olduklarına dair iddiaları reddetti. Büyük kripto borsaları LUNA’yı delist etti. CZ, ekibin sorunu ele alma şeklinin hayal kırıklığı yarattığını söyledi. Do Kwon’un UST’yi yeniden ayağa kaldırma çabaları sonuçsuz kaldı. Büyük oyunculardan hiçbiri Kwon’a yatırım desteği vermedi. Sonuçta elimizde belki artık tarihin mezarlığına gömülmüş bir kaç token kaldı. Çoğu kişi LUNA ve UST’nin artık geri dönüşünün mümkün olmadığını düşünüyor. Çünkü bu piyasada güveni kazanmak yılları alır, ancak bir gecede kaybedebilirsiniz.

2. Bir gün içinde 200 milyar dolar piyasadan silindi

Geçen haftanın ikinci en büyük gelişmesi kripto piyasasından 24 saat içinde 200 milyar doların silinmesi oldu. Raporlara göre piyasa zaten Terra’nın çöküşünden önce 1 trilyon dolar değer kaybetmişti. Ancak Terra işin tuzu biberi oldu. Bir gecede kaybedilen 200 milyar dolar az bir para değil. Şöyle düşünün, Bitcoin’in 2020 yılındaki tüm piyasa değeri 200 milyar dolardı. Galaxy Digital, kripto piyasasındaki belirsizlik nedeniyle bu çeyrekteki gelirlerinde 300 milyon dolarlık bir kayıp beklediğini açıkladı. MicroStrategy düşen fiyatlar karşısında zor günler yaşıyor. Bu düşüşün sadece kripto pazarında olduğunu söylemek doğru olmaz. Hisse senetleri de dahil olmak üzere tüm piyasalar yaşanan makro ölçekli belirsizliklerden dolayı düşüş yaşıyor. Ama yine de 200 milyar dolar az para değil!

3. Coinbase ve iflas konusu

Geçtiğimiz hafta bir diğer önemli gelişme Coinbase’in ilk kez düzenleyicilere sunduğu bir raporda iflastan bahsetmesi oldu. Geçtiğimiz Mart ayında Coinbase ile ilgili ünlü fon yöneticisi ve yatırımcı Jim Chanos’un iddialarına yer vermiştik. Chanos Bitcoin ve Coinbase ile ilgili uyarılarda bulunmuş ve Coinbase hissesinin balon olduğunu ve şortladığını açıklamıştı.

Coinbase, düzenleyici kuruma sunduğu üç aylık raporuna şöyle bir risk açıklaması ekledi: şirket iflas başvurusunda bulunacaksa, mahkeme, müşterilerin borsadaki kripto paralarını –Bitcoin, Dogecoin veya her neyse– Coinbase’in varlıkları olarak değerlendirebilir.

İlgili Haber:  Uzun Süredir Beklenen "Berlin Güncellemesi" Ethereum Ağının Sorunlarını Çözecek mi?

Bu çok tehlikeli bir durum. Çünkü rapora göre 31 Mart itibariyle müşterilerin Coinbase’de yaklaşık 256 milyar dolarlık parası bulunuyor.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Twitter’da yaptığı açıklamada şirketin iflas etme riski altında olmadığını ve kullanıcıların fonlarının güvende olduğunu söyledi.

4. Janet Yellen’in açıklamaları

Geçtiğimiz hafta yaşanan bir diğer önemli gelişme ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in açıklamaları oldu. Belki çok fazla haber konusu olmadı ama Yellen’in senatado söylediği bir cümle çok önemliydi. Yellen, kripto pazarının daha geniş ABD ekonomisi için sistemik bir risk teşkil etmediğini belirtti. Bu bence çok önemli bir açıklama çünkü piyasadaki pek çok kişi ABD’nin kriptoları risk ve tehdit olarak görebileceğini ve bunun üzerine daha ağır cezalarla yönetmelikler çıkarabileceğini düşünüyor. Ancak Hazine Bakanlığı’nın başındaki kişi kriptoyu bir risk olarak görmüyor.

5. Tether’in durumu

Geçen hafta tabii UST’nin ABD doları ile olan 1:1 bağı kopunca gözler Tether ve USDC gibi diğer stabil paralara çevrildi. Tether üzerinde baskı oluşunca kısa bir süreliğine onun da ABD doları ile olan bağı koptu ve 0.94 seviyelerine kadar düştü ancak sonra tekrar güven tazeledi ve toparlandı.

Analistler Tether’in çökmesi durumunda tüm kripto piyasasının çökebileceğini belirtiyor.

İki ay önce yaptığımız bir haberde 4 milyar dolarlık hedge fonunun Tether’i şortladığını yazmıştık. Fir Tree Capital Management, artan düzenleyici incelemeler ve Çin borç piyasasıyla olan bağlarına ilişkin korkulardan ötürü Tether’i shortlamıştı.

Bloomberg’in haberine göre Fir Tree, “asimetrik ticaret” ile Tether’i shortlamanın bir yolunu geliştirmişti. Başka bir deyişle, Tether’deki riski en aza indirip, kâr elde etme potansiyelini yüksek tutacak bir yöntem geliştirildi.

Hedge fonunun ayrıca bu shortlama neticesinde 12 ay içinde kâr elde edeceğine dair bahse girdiği bildirilmişti. Firmanın endişeleri, stabilcoin sağlayıcısı Tether Limited şirketinin Çinli gayrimenkul geliştiricileriyle bağlantılı olduğuna inandığı 24 milyar dolarlık yüksek getirili tahvil, bono ve senetlerden kaynaklanıyor.

Grup, dolaşımdaki stabilcoinlerinin her birini desteklemek için yeterli dolar rezervine sahip olduğu konusunda en az Haziran 2016 ile Şubat 2019 arasında yanıltıcı açıklamalar yaptığı iddiaları üzerine geçen yıl ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından 41 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

6. SBF’nin Robinhood yatırımı

Geçen hafta yaşanan kaosun arasında önemli bir yatırım haberi vardı ancak pek dikkat çekmedi. FTX borsasının CEO’su Sam Bankman-Fried Robinhood’a yatırım yaptığını açıkladı. Şirket hisselerinin %8’ini satın aldığını duyuran SBF’nin bu adımı önemli. Çünkü ilerde şirketi tamamen satın alabileceğini bir sinyali gibi de okunabilir. Öyle olursa da çok ilginç olur. Silikon Vadisi’nin gözde bebeği ve Coinbase’e rakip olarak görülen Robinhood, FTX’in sahibi SBF’nin yönetimine geçmiş olur.

7. Elon Musk ve Twitter draması

Geçtiğimiz haftanın bir diğer önemli gelişmesi Elon Musk’ın Twitter’ı satın almaktan belki vazgeçebileceğinin sinyallerini vermesi oldu. Musk, satın almanın spam/fake hesapların sayımından dolayı beklediğini duyurdu. Geçtiğimiz günlerde bir kullanıcı Elon Musk’a neden Twitter’ı satın aldığını anlamadığını yazmıştı. Kendisinin isterse 44 milyar dolar vermek yerine 1 milyar dolara rahatlıkla Twitter benzeri bir site yapabileceğini yazmıştı. Elon Musk da buna “aslında iyi fikir” diye cevap vermişti. Kim bilir belki de Elon Twitter’ın o kadar etmeyeceğinin farkına vardı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar