30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Kripto Piyasasında Eylül Ayının Kazananları: Ethereum Alternatifleri ve Katman-1 Çözümleri

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Milyonlarca Dolarlık teşvik programları ve zincirler arası transferlerin kolaylığı, Katman-1 ve Katman-2 tabanlı tokenlerin değerini artırıyor ve ilgili DeFi platformlarında kilitli toplam değeri de yükseltiyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kripto para piyasasında Eylül ayında en çok kazanç elde eden ve bu anlamda öne çıkan projeler belli oldu.
  • Solana, Fantom, Avalanche, Terra gibi Ethereum alternatifleri bu süreçte önemli seviyede değer kazandı.
  • Aynı süreçte Katman-1 projeleri tabanlı tokenlerin değeri de önemli ölçüde arttı.

Tüccarlar ve geliştiriciler, daha hızlı işlem süreleri ve daha düşük ücretler sunan Ethereum (ETH) ağ alternatiflerini benimsemeye devam ettikçe, Katman-1 (L1) akıllı sözleşme platformları arasındaki rekabet son birkaç ayda arttı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Solana, Fantom, Avalanche ve Diğerleri

Delphi Digital’in yakın tarihli bir raporuna göre, Solana (SOL) ve Fantom (FTM) gibi Ethereum rakipleri bu süreçte fiyatlarının %200’den fazla arttığını görürken; ETH fiyatı ise Eylül ayında nispeten sabit kaldı.

Fantom (FTM), Avalanche (AVAX) ve Terra’da (LUNA) görülen fiyat artışlarının itici güçlerinden biri, her birinin geliştiricileri, yatırımcıları ve yeni likiditeyi çekmek için tasarlanmış çeşitli multi-milyon Dolarlık finansman girişimleri başlatması gerçeğidir.

Bu girişimler, Ethereum ağından Katman-1 projelerine yeni bir etkinlik ve zincirler arası transferler akınına yol açtı. Bugüne kadar bu akından en çok kazanan ise Solana oldu.

Farklı blok zincirlerinde bulunan bireysel uygulamalar söz konusu olduğunda, Avalanche tabanlı Trader Joe DeFi protokolü, protokole kilitlenen değerin %57 artmasıyla son yedi gün içinde TVL açısından en büyük kazancı gören proje oldu.

Katman-2 Platformları Gaz Tüketimini Artırıyor

Son birkaç ayda aktivitesinde önemli artış görenler, sadece Ethereum’un Katman-1 rakipleri değil. Birkaç yeni ikinci katman çözümünün piyasaya sürülmesi ve merkezi olmayan türev borsası dYdX’in gerçekleştirdiği bir airdrop da Katman-2 protokollerinin gaz tüketiminde artışa yol açtı.

İlgili Haber:  Miami, Dünyanın Kripto Başkenti Olacak

DYdX protokolü, Starkware ile yapılan işbirliği sayesinde Katman-2 teknolojisini ilk benimseyen projelerden biri oldu. Protokol, 8 Eylül’de kullanıcıları için DYDX yönetim tokeni airdrop’u düzenlemesinin ardından son haftalarda önemli bir etkinlik artışı kaydetti.

Airdrop’un yayınlanmasından bu yana, dYdX’e kilitlenen TVL 422 milyon Dolardan 554 milyon Dolara yükseldi; ve son 24 saatlik hacim de 700 milyon Dolardan 2.4 milyar Dolara kadar çıktı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar