Kripto Ponzi Operatörü Başarısız Kaçış Denemesinin Ardından Tutuklandı

Önemli Gelişmeler

Kripto para madenciliğine, hayat sigortasına ve diğer varlıklara görünüşte yatırım yapmaları için onlarca milyon dolar talep eden iki dolandırıcı firmanın suçlanan operatörü Matthew Piercey, FBI ajanlarından deniz motosikleti kullanarak kaçma girişiminin başarısız olması üzerine yetkililer tarafından tutuklandı.

blank

Kaliforniya medya kuruluşu The Sacramento Bee, 44 yaşındaki adamın, kendisini tutuklamak isteyen ajanlardan bir saatliğine kaçmayı başardığını açıkladı. İlk olarak California Redding’deki evinden kamyonuyla kaçan ve Shasta kasabasının yerleşim bölgelerinden geçen şüpheli, aracını Shasta Gölü kenarında bırakmadan önce Interstate 5 otoyoluna giderken iki kez yoldan çıktı.

blank

Piercey daha sonra dalgıçların saatte 4 mil hızla su altında hareket etmelerine yardımcı olan su tahrikli bir cihaz olan bir deniz scooter’ı kullanarak su altında uzaklaştı ve yaklaşık 25 dakikasını gölde geçirdi. En sonunda gölden çıkmak zorunda kalan şüpheli, tutuklanmaktan kaçamadı.

Ponzi operatörü kriptodan bihaber

Şu anda yatırım şirketleri Family Wealth Legacy LLC ile Zolla Financial LLC’nin faaliyetleriyle ilişkili olarak tutuklanan Piercey’nin, birden fazla ağ dolandırıcılığı, posta dolandırıcılığı, kara para aklama ve ifadelerini değiştirmeleri amacıyla tanıkları korkutma ve tehdit etme suçlarıyla karşı karşıya olduğu açıklandı.

İki firmanın 2015 yılından bu yana kripto para madenciliği programları, sağlık bakım yatırımları ve menkul kıymetler dahil olmak üzere farklı “yatırım ürünleri” için yatırımcılardan 35 milyon dolar aldıkları öne sürüldü. Firmalar, minimum yatırım tutarını 50.000 dolar ile sınırlandırarak varlıklı yatırımcıları hedef aldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bununla birlikte Piercey, bir iş arkadaşına şirketlerinin “yatırım fonu”nun var olmadığını söylediğini kabul etti. Ayrıca sanık Ponzi operatörünün, kripto para birimleri hakkında çok az bilgiye sahip olduğu ortaya çıktı. Family Wealth Legacy’nin müşterilerini temsil eden bir avukat olan Joshua Cons, Piercey’nin insanların kripto ile ne yaptıklarını bilmediğini söyledi.

Piercey’in iki evi ve kredi kartı faturasını yenilemek için 2.5 milyon dolar harcadığına inanılırken suç ortağı Kenneth Winton’ın da 1 milyon doları bir tekne evine harcadığı iddia edildi.

Savcılar, toplanan fonların 8.8 milyon dolarının, fonların kar ürettiği yanılsamasını yaratmak için önceki yatırımcılara verildiğini iddia etti. Yaklaşık 26 milyon dolarlık kalan net yatırımdan ise yatırımcılara geri ödeme yapılacak likit varlık olması amacıyla çok azının saklandığını ifade etti.

İddia makamı, Piercey’in suçlu bulunması halinde ömür boyu hapis cezasına çarptırılabileceğini kaydetti. Olay esnasında yetkilier, varlıklı yatırımcıların bile var olmayan kripto “yatırım fırsatları” nedeniyle para kaybetmesinin ne kadar kolay olduğunun altını çizdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Ünlü Piyasa Lideri Yıl Sonu ve Yakın Gelecek İçin Bitcoin Fiyat Tahminini Açıkladı!

Kripto para ve Bitcoin taraftarları, hem oldukça düşük hem de yüksek fiyatların görüldüğü 2021 yılının potansiyeli için heyecanla bekliyorlar....

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend