28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Kripto Protokolü Oyster’in Kurucusu Bruno Block Tutuklandı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İddiaya göre Oyster Protokolü kurucusu Bruno Block, varlıklarını IRS’ye bildirmedi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bruno Block, bir kripto projesi olan Oyster Protocol’ün kurucusudur.
  • 2018’de bir çıkış dolandırıcılığı yaptığı iddia edildi.
  • Kripto geliriyle ilgili vergi kaçakçılığı nedeniyle tutuklandı.

“Bruno Block” olarak da bilinen Amir Bruno Elmaani tutuklandı. Bruno, Ethereum blockchaini tabanlı Oyster Protokolünden ve kendi yarattığı yerel kripto para birimi Pearl’den ($ PRL) kaynaklanan milyonlarca Dolarlık bir vergi kaçırma planıyla suçlanıyor.

Binance indirim kodu

ABD’nin New York Güney Bölgesi Avukat Bürosundan yapılan bir basın açıklamasına göre, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bugün Elmaani’ye karşı hukuk davası açıyor. Sebebi ise, Bay “Block” tarafından işlendiği iddia edilen bir çıkış dolandırıcılığı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bruno Block’un Vergi Kaçakçılığı Yaptığı İddia Ediliyor

Elmaani’nin 300 ETH’lik (yaklaşık 90.000 Dolar değerinde) Oyster Protokolü token satışından elde ettiği kazançları listelemediği iddia ediliyor. Davalının, Pearl tokenlerinin çoğunu ikincil bir piyasa yoluyla sattığı dile getiriliyor.

Ayrıca Bruno Block’un Ekim 2018’de, Pearl tokenlerini piyasaya sürmek için akıllı bir sözleşmeden yararlandığı ve bu süreçte pek çok kuralı ihlal ettiği belirtiliyor.

O zaman Block, 5.000 PRL karşılığında Oyster token sözleşmesine 1 ETH gönderilmesine izin verdi. Yeni basılmış PRL, KuCoin’de satılırken gönderilen ETH’de aynı anda geri çekilebilirdi. Daha sonrasında bu süreç, en azından insanlar akıllanana ve işlemler durdurulana kadar defalarca tekrarlandı.

Esasen, arzın sabitlenmesi zorunlu olmasına rağmen Block yeni tokenler yaratıyordu; sonra onu diğer kripto para birimleri ile değiştiriyor ve nakde çeviriyordu.

Bruno’nun Hareketleri KuCoin Aracılığıyla Takip Edildi

Oyster Protokolü, Ethereum blockchaininde çalıştığından, federal araştırmacılar Pearl ve Ether tokenlerinin hareketini “yabancı bazlı bir borsa” (muhtemelen KuCoin) aracılığıyla izleyebildiler.

İlgili Haber:  Financial Times: Bitcoin'in Yükselişi Amerika'nın Çöküşünü Yansıtıyor

Buna rağmen, Block tarafından 2017 bitiminde bildirilen tek gelir, ‘patent tasarımı’ olarak tanımlanan bir işletmeden elde edilen yaklaşık 15.00 Dolarlık serbest meslek geliriydi.

Görünüşe göre Bruno Block, 2018’de yatlara 10 milyon Dolardan fazla, “karbon fiber kompozit şirketine” 1.6 milyon Dolar ve ev tadilatlarına 1.1 milyon Dolar harcadı. Haliyle, bu durum da Adalet Bakanlığı’nın dikkatini çekti.

 

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar