2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Bitcoin ve Kripto Piyasasında Yaşanan Son Çöküşte Risk Sermayedarlarının Payı Var mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto piyasasında yaşanan son krizler ve çöküş, çok önemli bir grubun varlığını tartışmaya açtı: son iki yılda sektöre milyarlarca dolar pompalayan risk sermayedarları.

Binance indirim kodu

Risk sermayedarları ya da kısaca VC (Venture Capitalists) olarak bilinen bu yatırımcıların desteklediği girişimler, piyasada yaşanan düşüşle birlikte bocalıyorlar. Coinbase, Gemini ve Rain benzeri pek çok borsada işten çıkarmalar yaşanıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

BlockFi gibi şirketler daha düşük değerlemelerle de olsa sermaye artırmaya çalışıyor. Terra blok zincirinin başına gelenler zaten malumunuz. Celsius ve benzeri kripto kredi platformları da kriz yaşıyorlar.

Girişim kapitalistleri ya da risk sermayedarları diyelim, bu girişimleri destekleyerek kripto piyasasının temel taşlarının oluşturulmasına yardımcı oldu ve kripto paraların ana akım olarak daha fazla tanınmasının yolunu açtı. Ancak en son yaşanan gelişmeler, tüm kripto endüstrisinin “değer“den çok “hype” ile ilgili olduğu izlenimini doğurdu.

Analistler bu süreçte pek çok kripto şirketin batacağını ve pek çok kişinin ciddi strese gireceğini söylüyor.

En son fiyasko, en büyük kripto kredi platformlarından biri olan Celsius Network’te yaşandı. Şirket, 12 Haziran’da, müşterilerine vaat ettiği yüksek getirileri sağlayamayacağı endişesiyle haftalarca direndikten sonra para çekme, takas ve transferleri dondurduğunu duyurdu.

Celsius’taki kriz, TerraUSD algoritmik stabilcoin ve Luna’nın çöküşünün hemen ardından geldi. Terra yatırımcıları arasında Galaxy Digital Holdings, Pantera Capital Management, hedge fonu Three Arrows Capital ve Jump Crypto gibi büyük oyuncular vardı. Celsius’un yatırımcı listesi ise Terra’nınki kadar yıldızlarla dolu değil. Ancak Celsius’un sorunları hala bulaşıcı görünüyor. Three Arrows Capital iflas ettiği yönündeki spekülasyonlara halen cevap vermiş değil ve başka bir kripto kredi protokolü Babel Finance Cuma günü para çekme işlemlerini dondurdu.

İlgili Haber:  Kentucky, BlockFi'nin Bitcoin Tasarruf Hesaplarını Engelleyen Beşinci ABD Eyaleti Oldu

Terra ve Celsius gibi büyük, kaldıraçlı ve riskli varlıkların yaptıkları yanlışlar kripto piyasasında büyük şoklara neden olmuş görünüyor.

Celsius ve Terra’da yaşanan sorunlar, kripto piyasasının daha da düşmesine neden oldu ve neticede Bitcoin hafta sonu 20.000 doların altına düştü.

Şu an pek çok yatırımcı boğa piyasasının ortasında devasa değerlemeler alan firmaların gerçekten değeri olup olmadığını sorguluyor.

OpenSea ve Alchemy gibi kripto tabanlı şirketler milyarlarca dolarlık değerleme elde ederken, risk sermayedarları 2020’nin başından bu yana kripto girişimlerine 54 milyar dolardan fazla para akıttı.

Analistler, böylesine sert geçen bir ayı piyasasında ayakta kalmayı başaranların kazanacağını söylüyor.

Bazıları da, bu düşüşü bir fırsat olarak görüyor. Böylece risk sermayedarlarına kripto odaklı şirketlere daha düşük maliyetle yatırım yapma fırsatı doğmuş olacak.

En son kripto kışı 2018’de başlamış ve 2020’de bitmişti. Yani 2 yıl sürmüştü. Bakalım bu seferki ayı piyasası ne kadar sürecek.

Ve en önemli soru: 2020 bir nevi kurumsal firmaların Bitcoin’e yöneldiği yıl olmuştu. Bu son yaşanan çöküşle birlikte kurumsallar Bitcoin’den tamamen çıkmış olabilir mi? Bu sorunun cevabını bir sonraki boğa piyasasında alabileceğiz ancak son yaşanan krizlerin pek olumlu bir izlenim bırakmadığı ortada.

Son olarak gerçekten bir değeri olup olmadığı şüpheli olan projeleri destekleyen ve bunlar etrafında bir hype yaratan risk sermayedarlarının son çöküşte payı var mı? Resme biraz geriden baktığımızda risk sermayedarlarının bu son yaşanan çöküşte hatırı sayılır bir payı olduğunu görüyoruz.

Sadece onlar değil elbette. Bir de meşhur “hedge fonlar” var. Ne yazık ki, Bitcoin’deki paranın büyük bir kısmı, kaldıraçlı pozisyonlar alan hedge fonlarının spekülasyonundan geliyordu. Şimdi bu paralar ve bu hedge fonlar piyasadan siliniyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar