Kripto Sanat Satış Platformu SuperRare 9 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

SuperRare 4 Nisan 2018’de hayata geçtiğinde, yılın başlarında büyük bir ivmeyle 20.000 dolara çıkan olan Bitcoin fiyatları, 7.000 dolara yani yaklaşık üçte birine düşmüştü. Kripto para tabanlı bir sanat pazarı olan SuperRare ise aylarca çabanın ardından kendisini bir ‘kripto kışının’ ortasında bulmuştu.

Şirket Kurucuları Durgun Piyasada Ek İşler Yapmış

O sıkıntılı yılda bile web sitesi kendisine has bir hayran kitlesi oluşturdu ve her ay binlerce dolar değerindeki sanat eserleri site üzerinden alınıp satıldı. SuperRare’in kurucuları o zamanlar günlük yaşantılarını devam ettirebilmek için ek iş olarak freelance web danışmanlığı bile yapmışlardı. Ancak site kurucularının SuperRare projesine bu bağlılıkları onları şu anki konumlarına getirdi.

SuperRare Kurucuları NFT Patlaması Karşısında Hazırlıksız Yakalandı

SuperRare’in başkanı ve kurucu ortaklarından olan John Crain açıklamalarında şöyle dedi: “Bir süre boyunca çok düşük ticaret hacimlerinde kaldık. Ancak piyasaların eninde sonunda canlanacağına dair güvenimiz tamdı. Yine de bunun bu kadar çabuk gerçekleşmesine ve ünlü isimlerin bir anda sitemiz hakkında tweet atmalarına şaşırdım.”

Bu yıl gerçekten de kripto paralar için inanılmaz bir yıl oldu. Kripto para çılgınlığı 2020 yılında tüm dünyayı sardı ve bununla birlikte gelen boğa piyasasından kripto sanat dünyası da nasibini aldı. Geçtiğimiz haftalarda Beeple’ın dijital bir sanat eseri Christie’s açık arttırma şirketi aracılığıyla 69 milyon dolara satılmıştı. Ocak ve Şubat ayları arasında SuperRare’deki sanatçıların ortalama satış miktarları 2 milyon dolardan 10 milyon dolara fırladı. Bu ay ise ortalama değer neredeyse 27 milyon dolara yaklaştı.

SuperRare’in bu ani büyümesi yatırımcıların da dikkatini çekti. SuperRare’in yaptığı açıklamaya göre şirket Salı günü gerçekleştirdiği risk sermayesi fonu satışlarından 9 milyon dolarlık bir gelir elde etti. Geçtiğimiz Eylül ayında ise şirket yine aynı yöntem ile 1.4 milyon dolar kazanmıştı.

  MoonCats Adında Eski Bir NFT Projesi Keşfedildi: Koleksiyon Fiyatı Saatler İçerisinde Rekor Artış Yaşadı

Samsung da Yatırımcılar Arasında

Yatırımlarda Samsung’un da adı geçiyor. Koreli elektronik devinin girişim sermayesi kolu Samsung NEXT, Samsung adına yatırım yapacak. Samsung ayrıca dijital sanat ekranı olarak da kullanılabilecek yüksek seviye bir TV satışı da planlıyor. Bu TV’nin artan dijital sanat piyasası sayesinde yüksek satış yapacağı tahmin ediliyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın