3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Düşen Sadece Bitcoin Değil, Borsada İşlem Gören Kripto Şirketlerin Hisseleri de Büyük Düşüşte

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto para piyasası 2022’ye iyi bir başlangıç yapmadı. Pek çok kripto para geçen sene ulaştığı yüksek rakamların çok gerisine düşmüş durumda.

Binance indirim kodu

Bitcoin örneğin, geçen sene Kasım ayında ATH yaparak 69.000 dolara kadar çıkmıştı. Ethereum da benzer şekilde 4800 dolara kadar çıkmıştı. Ancak her iki kripto para da ATH yaptıkları dönemden bugüne %40’a yakın değer kaybetmiş durumda.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bu durum sadece bu iki kripto para için değil, tüm piyasa için geçerli. Tüm kripto para piyasasının toplam değeri geçen sene Kasım ayında 2.9 trilyon dolara kadar çıkmıştı. Bugün ise bu rakam 1.9 trilyon dolar seviyelerinde.

Düşen sadece Bitcoin ve kripto para piyasası değil. Borsada işlem gören ve halka açık kripto şirketlerin de hisse fiyatları büyük düşüş yaşıyor. Hatta kripto şirketlerin hisse fiyatları kripto paralardan çok daha fazla düşüş yaşıyor.

Bitcoin sene başından bu yana %11, Ethereum %16 ve tüm kripto para piyasası %19 değer kaybederken, kripto odaklı şirketlerin hisseleri sene başından bu yana %60’a yakın değer kaybetti.

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase bu sene %40, Silvergate %11, Bitcoin madencilik şirketi Marathon Digital %35, bir diğer madencilik şirketi Riot Blockchain %33 ve son olarak TeraWulf %61 değer kaybetti.

JPMorgan analistlerine göre, halka açık ticaret yapan kripto şirketlerinin toplam piyasa değeri, Bitcoin’in rekor seviyeye yükseldiği Kasım ayında 100 milyar dolar iken, bu rakam şu an yaklaşık 60 milyar dolar. Bu düşüşün yarısından fazlası -kabaca 20 milyar dolar- yalnızca Coinbase’den geldi.

Yani kripto odaklı şirketlerin değeri 2022’de 40 milyar dolar azaldı.

Analistler, kripto paralar ve kripto para şirketleri arasındaki farklılığın sürpriz olmaması gerektiğini söylüyor. Bir varlığın değeri ile bu varlığın etrafında iş kuran şirketler arasında her zaman bir fark vardır, deniliyor.

İlgili Haber:  Kripto Para Piyasasında 60 Milyar Dolarlık Düşüş Yaşandı

Bitcoin ve benzeri dijital varlıklar, tüketici ilgisi ve kullanımı tarafından yönlendirilirken, Coinbase, Silvergate ve Marathon gibi şirketlerin değeri ise, ürünlerini müşterilere ne kadar iyi sattıklarıyla ilgilidir.

Aynı dinamik, petrol ve altın piyasalarının yanı sıra diğer emtialarda da görülebilir.

Coinbase’de durumlar kötü

33 milyar dolarlık piyasa değeri ile ABD’nin en büyük kripto şirketi olan Coinbase için en önemli sorun, ticaret hacminin keskin bir şekilde düşmesi. CoinGecko verilerine göre, ilk 10 kripto para borsasının işlem hacmi dördüncü çeyreğe göre %40 düştü.

Coinbase, gelirinin büyük bir kısmını işlem ücretlerinden elde ediyor. Coinbase Ocak ayında günlük ortalama 4 milyar dolarlık işlem hacmine sahipken, Nisan ayında şu ana kadar günde ortalama 2.6 milyar dolara ancak çıkabildi.

Ayrıca Coinbase, 2022’de yoğun bir şekilde yatırım yapmayı planladığını ancak ticaret hacminin düşmeye devam etmesi halinde bunun şirketi zarara sürükleyebileceğini açıkladı.

Kripto madencililik şirketleri

Fed ve diğer merkez bankalarının faiz oranlarında artış sinyali vermesinden bu yana teknoloji hisseleri düşüyor. Bunun sebebi de şu; yüksek faiz oranları, daha riskli yatırımları nispeten daha az çekici hale getirir.

Analistler, kripto madenciliği şirketlerinin hisse senedi fiyatlarının değişken olma eğiliminde olduğunu çünkü hissedar tabanlarının çoğunlukla bireysel yatırımcılar olduğunu söylüyor.

Madenciler, çoğunlukla Bitcoin olmak üzere kripto işlemlerini işleyen donanımı çalıştırmaktan başka bir şey yapmazlar. Bu yüzden bu kategori çok fazla kurumsal yatırımı kendine çekemiyor. Öte yandan, madencilik donanımı pahalıdır ve haftada yedi gün, günde 24 saat çalışması gerekir. Madencilik şirketlerine yatırımda bulunanlar doğal olarak düşen kripto fiyatlarının madencilik kârlılığını kesmesiyle yeni ekipman alımlarının nasıl finanse edileceğinden endişe duyup bu hisseleri terk ediyor gözüküyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar