Kripto ve Blockchain’in, Gerçekten Faydalı Olana Dek Anlaşılması Zor

Önemli Gelişmeler
blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Blockchain teknolojisini çevreleyen kalıcı sorulardan biri şudur: Blockchain, ne zaman ana akım bir etki yaratacak? Anlaşılır bir şekilde, sektördeki meraklı kimseler, bu teknolojinin, tüketicileri güçlendirme, sınır ötesi ödemeleri hızlandırma ve yetersiz ve banka hesabı olmayanlar için finansal tabana yayma boşluğunu doldurma vaadini yerine getirdiğini görmek için endişeli.

blank

Gerçek şu ki, Blockhain teknolojisinin kapsamı bugün sınırlı bulunuyor. Kripto para biriminin benimsenmesi hakkında elimizde bulunan küçük verilere dayanarak, aktif kullanıcı havuzunun boyut ve kapsam bakımından nispeten küçük olduğunu görüyoruz. Havuzu oluşturanlar büyük ölçüde Y kuşağı ve büyük ölçüde erkek.

blank

Anketler Ne Söylüyor

Bazı ülkelerin trend belirleyici olduğu kanıtlanmış durumda. Örneğin, bir anket, Afrika’nın en büyük ekonomisi olan Nijerya’da ankete katılanların %32’sinin kripto para birimi kullandığını veya sahibi olduğunu söylediğini gösterdi. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, katılımcıların ABD’de %7 ve Çin’de %8’i aynı şeyi söyledi.

Bu sınırlı benimseme kısmen, bugünün ürünlerinin ne yaptığını bilen kullanıcılar için tasarlandığı gerçeğine bağlanabilir. Finansal varlıklarını itibari paradan kriptoya ve tekrar geri almak için atlamaları gereken çemberleri ve bunu yapmanın faydalarını bilen veya öğrenmek isteyen kişiler için tasarlanmıştır.

İnsanların günlük rutinlerinde kullanmalarına izin veren kripto aracı, doğru temel altyapıyı geliştirmek için zaman ayırmakla gelecek. Bu altyapı, değişken ekonomilerde enflasyondan korunma, havale ve sınır ötesi çözümleri sağlama, faturaları ödeme ve bir tüccar olarak mal ve hizmetler için ücret alma gibi en güçlü kripto kullanım durumlarından bazılarını sağlayacaktır.

Sabit paralar – itibari para birimleriyle desteklenen tokenlar – bu altyapı için çok önemlidir. Dijital ve fiziksel dünyalar arasında, sanal ve fiziksel değer arasında bir köprü oluştururlar. Dünyanın neresinde olursanız olun, hızlı ve verimli bir şekilde işlem görebilmeleri, takas edilebilmeleri, kaydedilebilmeleri ve harcanabilmeleri için dijital para birimini kullanışlı hale getirirler. Blockchain teknolojisinin vaadini temsil ediyorlar.

Ancak stabilcoinler kendi başlarına yararlı olmayacak. Tüketicilerin dijital varlıkları kullanmasını kolaylaştıran basit bir platforma ihtiyaçları var. Bugünün platformlarının çoğu, ortalama perakende kullanıcılarınız için değil, tüccarlar, sofistike yatırımcılar ve deneyimli kripto kullananlar için tasarlanmıştır. Blockchain’in daha fazla benimsenmesini sağlamak, tüketiciler tarafından erişilebilir ve tanıdık platformlar oluşturmaya dayanacak, böylece dijital ve fiziksel varlıklarını birbirine bağlamaya güvenebilirler. Ana akım tüketiciler göz önünde bulundurularak, blokchain’in back-end kısmını gizleyen platformlar, sezgisel ve müşterilerin mevcut dijital alışkanlıklarını entegre edecek şekilde tasarlanmalıdır.

İşletmeler için blockchain

Bu son bileşen, daha fazla blockchain benimsenmesi için doğru altyapıyı oluşturmak için gereklidir. Bununla birlikte, yine de işletmeden işletmeye olduğu kadar işletmeden müşteriye odaklanmayı da gerektirir. Blockchain altyapısı, işletmeler için hazır ve kolay entegre edilebilir olmalıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Big Four denetim firması Deloitte, blockchain ortamına ilişkin en son analizinde, bu teknolojinin çekiciliği ve sürdürülebilirliğinin “dijital varlıkların kullanımına ve bu varlıkların ticaretin geleceğinde oynayacağı rollere” bağlı olduğunu savunuyor. Oraya ulaşmak için kripto ve kripto cüzdanları iş dostu yapmak gerekiyor.

Dijital ödemelerin artmasıyla birlikte, işletmeler yeni ödeme yöntemlerine hızla adapte olmak zorunda. Onları, blockchain’i ve stabilcoin gibi yenilikleri ikna edici bir ek (veya alternatif) olarak görmeye teşvik etmek için, mağazaların ve işletmelerin önemli bir operasyonel yük taşımadan kripto ödeme yöntemleri sunabilmesi için tek noktadan API uç noktaları gibi doğru altyapının olması gerekiyor.

B2B’yi göz önünde bulundurarak altyapı oluşturmak ve bunu desteklemek için ekosistemi oluşturmak, tüketicilerin daha fazla benimsemesini sağlamak olacaktır. Çünkü bu, tüketicilerin kullandığı yerlerde blockchain teknolojisinin mevcut olması ve iş platformlarında kullanılabilecek taşınabilir, evrensel bir para sağlaması anlamına gelir.

Hareket gücü, blockchain teknolojisini ana akıma taşımak için hazır. Aynı Deloitte anketinde, katılımcıların %89’u dijital varlıkların önümüzdeki üç yıl içinde endüstrileri için çok veya bir şekilde önemli olacağına inandıklarını söyledi. Altyapıyı doğru bir şekilde elde etmek ve blockchain’in sözünü yerine getirebileceğini kanıtlamak için bu teknolojiyi oluşturmak artık bize bağlı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ethereum Fiyatının 4.000 Doları Aşması İçin Ne Yapması Gerekiyor?

Dünyanın en büyük altcoini olan Ethereum, 4.000 doların üstüne bir türlü çıkış yapamaması ile birlikte yatırımcıların sinirleriyle oynuyor gibi...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend