Kripto Vergi Kaçakçılığı Bir Suç

Düzenleyici kurumların kripto paralara vergi getirmesi, geçtiğimiz günlerde OECD'nin uyarısıyla tekrar gündeme geldi.

Önemli Gelişmeler

blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

ABD Başsavcısı’nın Siber Dijital Görev Gücü, geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nin kripto para ile ilgili suçlara karşı yaptırım çerçevesini özetleyen kapsamlı bir rapor yayınladı. Bu rapor, ortaya çıkan tehditleri, yaptırım zorluklarını ve vaka çalışmalarını açıklıyor. Görev gücü raporuna göre, vergi kaçırma, kötü aktörlerin kripto para birimini kullanmasının üç ana yolundan biridir. Rapor, 2020 yılında kripto vergilerinin ana tema olduğu GAO, TIGTA, OECD gibi düzenleyiciler tarafından yayınlanan diğer raporlara eklemelerde bulunuyor.

blank

Vergi Kaçakçılığı Nedir?

IRS Vergi Suçları El Kitabına göre, iki tür vergi kaçakçılığı vardır: değerlendirme kaçırma ve ödeme kaçırma.

blank

Değerlendirmeden kaçınma, daha yaygın olanıdır. Birisi kasıtlı olarak vergilerden geliri ihmal etmeye çalıştığında, geliri önemli ölçüde düşük bildirdiğinde veya kesintileri abarttığında ortaya çıkar. Cyber ​​Digital Task Force raporu, “kripto para biriminin satışından veya diğer kullanımından elde edilen sermaye kazançlarını bildirmemek, kripto para biriminde alınan işletme gelirini bildirmemek, kripto para birimi cinsinden ödenen ücretleri bildirmemek veya sahtekarlık amacıyla tasarlanmış sahte fatura planlarını kolaylaştırmak ve iş gelirini azaltmak için kripto para birimi kullanmak, değerlendirmelerden kaçma örnekleridir ”

Rapor ayrıca, bunların kripto para dünyasında sıklıkla değerlendirme senaryolarından kaçındığını belirtiyor. Vergi tahakkuku yapıldıktan ve vergi mükellefi, vergi borcunu ödemek için kullanılabilecek fonları veya diğer varlıkları gizledikten sonra ödemeden kaçınma meydana gelir.

John McAfee iddianamesi

John McAfee’nin son iddianamesi bu iki senaryoyu da örneklendiriyor. Adalet Bakanlığı’na (DOJ) göre, McAfee kripto para birimlerini tanıtmaktan, işlere danışmanlık yapmaktan, konuşma sözleşmesi yapmaktan ve bir belgesel için hayat hikayesinin haklarını satmaktan milyonlarca gelir elde etti. McAfee’nin 2014’ten 2018’e kadar bu kaynaklardan önemli miktarda gelir elde etmesine rağmen vergi beyannamesi veremediği iddia ediliyor. Bu değerlendirmeden kaçınmaya bir örnek. Dahası, McAfee, başkalarının adına gayrimenkul, araç ve yat dahil varlıkları gizleyerek IRS’den kaçmaya çalıştı. Bu da ödeme kaçırmaya bir örnek.

Vergi kaçakçılığı ciddi bir suçtur. Suçlular mahkumiyet üzerine 100.000 dolara (şirketler için 500.000 dolar) kadar para cezasına çarptırılabilir veya beş yıla kadar hapis ve kovuşturma masrafı ile cezalandırılabilir.

Kripto Vergilerine Her Zamankinden Daha Fazla Odaklanılıyor

Yerel ve küresel düzenleyiciler, özellikle vergilere odaklanarak 2020’de kripto para dünyasına muazzam miktarda ilgi gösterdi. Bu, düzenleyicilerin öncelikli olarak İlk Para Arzı (ICO’lar) ile ilgili güvenlik dolandırıcılığı endişelerine odaklandığı önceki yıllarla karşılaştırıldığında dikkate değer bir fark. Yılın başında, Devlet Sorumluluk Bürosu (GAO), IRS’nin kripto para birimi vergi uygulama çabalarını iyileştirdiğini öneren bir rapor yayınladı. Bu, Ekim ayında yayınlanan TIGTA raporu ile yeniden güçlendirildi. Ve sadece bu hafta, OECD tüm dünyadaki vergi makamlarına kripto para birimleri için tek tip etkili bir vergi politikası oluşturmalarını tavsiye etti. Her yerdeki hükümetler kripto para vergilerine uyanıyor, bu nedenle dosyalarınızın güncel olduğundan emin olmakta fayda var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE), Ripple (XRP) ve Terra (LUNA) Fiyat Analizi – 8 Mayıs

Dogecoin’de Elon Musk’ın Saturday Night Live’a konuk olmasından önce ayı piyasasına yönelik sinyaller gözleniyor. XRP’nin ise satış yolda olan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend