8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Kriptoda Bu Hafta: Rusya’nın Ukrayna’yı İşgaliyle Bitcoin Düştü, LUNA %50 Değer Kazandı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Salı günü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Doğu Ukrayna’daki Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) ve Luhansk Halk Cumhuriyeti (LNR) olarak adlandırılan iki ayrılıkçı devleti resmen tanıdığına dair haberler, Bitcoin’in 24 saat içinde %5 düşmesine neden oldu.

Binance indirim kodu

Aralarında XRP, Cardano ve Solana’nın da bulunduğu diğer kripto paralar da %12’ye kadar düşüş yaşadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Putin’in Perşembe günkü savaş ilanı öncesinde ve hemen sonrasında, kripto piyasasının toplam değeri 24 saat içinde yaklaşık %5 düştü. Aynı günün ilerleyen saatlerinde, kripto piyasasında toplam 200 milyar dolarlık bir düşüş yaşandı ve piyasa 24 saat içinde yaklaşık %12 değer kaybetti.

Kripto piyasası o zamandan beri biraz istikrar kazandı ve bir gecede yaklaşık %1.2 büyüdü. Bu haber girildiği esnada, Bitcoin geçen haftaya kıyasla yaklaşık %2.6 düşüşle 39.137 dolardan işlem görüyordu. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, geçen haftaya kıyasla %2 değer kazandı ve şu an 2.806 dolardan işlem görüyor.

LUNA son 1 haftada %50'nin üzerinde değer kazandı
LUNA son 1 haftada %50’nin üzerinde değer kazandı

Bu hafta ilk 20 kripto para içinde yalnızca birkaçı büyük hareketlilik gösterdi. Cardano ve XRP son yedi gün içinde değerlerinin yaklaşık %9’unu kaybetti.

Shiba Inu’dan ilham alan iki şaka coin, Dogecoin ve Shiba Inu, bu hafta yaklaşık %10 düşüş yaşadı ve bu haber girildiği esnada sırayla 0.1268 ve 0.00002462 dolar civarında işlem görüyorlardı.

Terra LUNA ise bugüne kadarki en patlamalı haftayı yaşadı ve neredeyse %50’den fazla değer kazanarak 75 dolara yükseldi. Çarşamba günü, LUNA bir gecede %15 değer kazanmıştı.

Haftanın önemli gelişmeleri

Bu haftaki haberlerin çoğunluğu Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili olsa da, kripto piyasasında birkaç farklı gelişme yaşandı.

Pazartesi günü, Londra merkezli hukuk firması Gunnercooke, kripto para birimlerini ödeme olarak kabul eden ilk İngiliz hukuk firması oldu. Firma, ödeme işlemleri için kripto borsası Coinpass’ı kullanacak.

İlgili Haber:  Bir Borsada Yaşanan Teknik Bir Aksaklık Sonucunda BTC Fiyatları %88 Düştü

Aynı gün, İspanya Merkez Bankası başkanı Pablo Hernandez de Cos, kripto endüstrisinin daha sıkı denetlenmesi için çağrıda bulundu. Gerekçe olarak da, yatırımcıların kripto konusunda büyük ölçüde “sınırlı bilgiye” sahip olduğunu belirtti. Aynı zamanda piyasanın oynaklığı ve çevresel etkileri ile ilgili endişelerini de dile getirdi.

Bloomberg Salı günü, Almanya liderliğindeki bir grup AB üyesi devletin, bloğun kara para izleme listesine kripto para firmalarını da dahil etmeye çalıştığını bildirdi.

Çarşamba günü, dünyanın en büyük bankalarından BNY Mellon, müşterilerin Bitcoin yatırımlarından kaynaklanan riskleri yönetmelerine yardımcı olmak için blockchain analiz şirketi Chainalysis’in yazılımını sistemlerine entegre edeceğini duyurdu.

Perşembe günü, Avrupa Birliği bir dizi taslak düzenlemeye çok fazla enerji kullanan iş kanıtı (PoW) kripto madenciliğini yasaklamayı da öneren bir hüküm ekledi. Yasak onaylanıp yürürlüğe girerse, nispeten yüksek karbon ayak izi nedeniyle artık AB ülkelerinde Bitcoin madenciliği yapılamayacağı anlamına geliyor. AB, 2050 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefliyor.

Avrupa Parlamentosu Ekonomi Başkanı Stefan Berger’e göre, yeni yasanın 28 Şubat’ta oylanması planlanmıştı, ancak Cuma günü, taslak paket “fiili bir Bitcoin yasağı olarak yanlış yorumlanabileceği” endişeleri nedeniyle ertelendi.

Çin yüksek mahkemesi Perşembe günü, kripto ile bağış toplamaktan suçlu bulunan kişiler için para ve uzun hapis cezalarının önünü açan bir karar yayınladı.

Çinli yetkililer, 2017’den beri kriptoya karşı devam eden bir savaş yürütüyor. Geçen yıl, Bitcoin madenciliğine eyalet çapında yasak getirilmesi önemli bir kilometre taşıydı. Çin ayrıca kendi elektronik para birimi olan dijital Yuan’ı piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar