30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Kriptoda Daha Net Politikalar Oluşturulmalı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından alınan aksiyonlar, kuruluşlar için nadiren iyi haber niteliği taşır. Ripple ve XRP’ye karşı alınan önlemler, kripto muhasebesi ve raporlama konusunda daha fazla netlik ihtiyacını gösteriyor.

Binance indirim kodu

2020 yılı sona ererken SEC, XRP’nin ana şirketi Ripple ve iki kurucu ortak aleyhine dava açtığını duyurdu. Bu yasal işlemin birincil noktaları XRP’nin sınıflandırılması etrafında toplanıyor.

Binance indirim kodu

SEC, XRP’nin yasadışı ve devam eden bir menkul kıymet teklifinde 1.3 milyar doların üzerinde kâr sağladığını iddia ediyor. Söz konusu dava, XRP’nin aslında bir menkul kıymet olduğu ve Ripple’ın hisse senedi teklifi yürüten bir kuruluşla tam uyum içinde çalışması gerektiği iddiası etrafında devam ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Başka bir deyişle, bu eylemin etrafındaki hareketlilik, küresel ölçekte tutarlı bir şekilde uygulanabilir ve karşılaştırılabilir kriptoya özgü muhasebe, raporlama ve ifşa kurallarının henüz olmaması gerçeğiyle daha da güçleniyor gibi görünüyor.

Blockchain ve kriptoya özgü kural ve talimatlar oluşturmak, fiyat spekülasyonunun dışında kriptonun daimi benimsenmesi için bir zorunluluktur. Ancak bunun önemi, hiç bu kadar kritik olmamıştı. Daha fazla kripto muhasebe ve raporlama kılavuzunun daha geniş bir benimsemeye yapacağı katkılara bir göz atalım.

Daha büyük ve daha şeffaf yatırımlar

Yasal ve düzenleyici belirsizlik dışında, herhangi bir yeni teknolojiye veya fikre yapılan yatırımı ve benimsenmesini caydırabilecek veya azaltabilecek çok az şey vardır. Adil olmak gerekirse, blok zinciri ve kripto paralar, dünya genelinde süregelen belirsizlik karşısında bile hızla gelişti. Öte yandan, SEC’in dünyanın en değerli kripto paralarına karşı yaptığı bu yasal işlem, kaçınılmaz olarak bazı potansiyel yatırımcıları duraklatacaktır.

İhtiyatlı bir yatırımcının veya işletme sahibinin sorması gereken soru, diğer düzenleyici kurumlar bakış açılarını önemli ölçüde değiştirirse ne olur ve sonuç olarak mevcut sahipler olumsuz etkilenir mi? Bir endüstri, büyümek ve gelişmek için yatırım ve buna bağlı olarak kesinliğe ihtiyaç duyar. Blockchain ve kripto varlıklar da bu kuralın bir istisnası değildir.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Hızlı Yükselişinin Küresel Dolar Ekonomisi Üzerinde Çok Az Etkisi Olacak

Daha yaygın olarak benimsenme

Bir bireyin, düzenleyicinin veya işletme sahibinin blockchain ve kripto para savunucusu olup olmadığına bakılmaksızın, ödemelerin ve finansal piyasaların geleceğinin dijital olduğu tartışmasız ortada. Birçok perakende işlemi halihazırda dijital, sorunsuz ve anlık olarak gerçekleşiyor. Yine de kredi kartı ve diğer dijital ödemelerin tamamen yerleşmesi hala günler sürebilir.

Bu, blockchain ve kripto uzmanları için eski bir haber olabilir. Ancak uzman olmayan nüfus için bu bir sürpriz olabilir. Daha ucuz, daha verimli ve daha hızlı finansal işlemlerin faydaları belki de en çok finans piyasalarına yöneliktir. Daha düşük işlem maliyetleri, evrak işleri ve gecikmelerden elde edilecek tasarruf ve faydalar her sektör için olumlu faydalara sahiptir.

Daha da iyisi, blok zinciri ve kripto paralar daha yaygın hale geldikçe, sağlık hizmetleri, lojistik ve fikri mülkiyet alanlarındaki kullanım durumları ilerleyecek. Böylece nüfusun daha geniş kesimlerine daha görünür ve somut faydalar sağlayacaktır.

Daha fazla rekabet gücü

Blockchain ve kripto varlıklar bu teknolojileri benimseyen kuruluşlar ve uluslar için bir rekabet avantajı oluşturuyor.

Finansal piyasalardan bir anlığına geri adım atmak, daha yüksek şeffaflık ve izlenebilirlik seviyeleri elde etmek, bireysel işlemlerin mahremiyetini arttırmak, veri ve bilginin kalitesini artıracaktır. Eyaletler, vilayetler ve hatta uluslar arasında blockchain ve kripto varlık organizasyonlarına yatırım çekmek ve yatırımı teşvik etmek için yapılan yarış sebepsiz değil. Bu teknolojinin faydaları erken benimseyenlere daha fazla olacak.

Başlıklar dikkat çekici olsa da çoğu zaman daha önemli sorulara ve ele alınması gereken öğeler içeriyor. SEC’in Ripple aleyhine açtığı dava, kesinlikle önümüzdeki aylar ve yıllar boyunca yakından izlenmesi gereken bir olay. Aynı zamanda devam eden yasal belirsizliğin sektör üzerindeki etkilerinin de bir göstergesi.

Açık, tutarlı ve anlaşılır kurallar gereklidir. Bu kuralların, ilerleyen blok zinciri ve kripto varlıklar için giderek daha fazla özelleştirilmesi gerekecek. Kural koyma her zaman karmaşıktır, ancak ekonomik konuşmanın önemli bir parçasıdır.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Harun Karagülle
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar