Kriptoda Daha Net Politikalar Oluşturulmalı

2020'nin sonunda SEC'in Ripple'a açtığı dava hala gündemde. Bu davanın kripto para endüstrisini nasıl etkileyeceği merakla izleniyor.

Önemli Gelişmeler
blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından alınan aksiyonlar, kuruluşlar için nadiren iyi haber niteliği taşır. Ripple ve XRP’ye karşı alınan önlemler, kripto muhasebesi ve raporlama konusunda daha fazla netlik ihtiyacını gösteriyor.

blank

2020 yılı sona ererken SEC, XRP’nin ana şirketi Ripple ve iki kurucu ortak aleyhine dava açtığını duyurdu. Bu yasal işlemin birincil noktaları XRP’nin sınıflandırılması etrafında toplanıyor.

blank

SEC, XRP’nin yasadışı ve devam eden bir menkul kıymet teklifinde 1.3 milyar doların üzerinde kâr sağladığını iddia ediyor. Söz konusu dava, XRP’nin aslında bir menkul kıymet olduğu ve Ripple’ın hisse senedi teklifi yürüten bir kuruluşla tam uyum içinde çalışması gerektiği iddiası etrafında devam ediyor.

Başka bir deyişle, bu eylemin etrafındaki hareketlilik, küresel ölçekte tutarlı bir şekilde uygulanabilir ve karşılaştırılabilir kriptoya özgü muhasebe, raporlama ve ifşa kurallarının henüz olmaması gerçeğiyle daha da güçleniyor gibi görünüyor.

Blockchain ve kriptoya özgü kural ve talimatlar oluşturmak, fiyat spekülasyonunun dışında kriptonun daimi benimsenmesi için bir zorunluluktur. Ancak bunun önemi, hiç bu kadar kritik olmamıştı. Daha fazla kripto muhasebe ve raporlama kılavuzunun daha geniş bir benimsemeye yapacağı katkılara bir göz atalım.

Daha büyük ve daha şeffaf yatırımlar

Yasal ve düzenleyici belirsizlik dışında, herhangi bir yeni teknolojiye veya fikre yapılan yatırımı ve benimsenmesini caydırabilecek veya azaltabilecek çok az şey vardır. Adil olmak gerekirse, blok zinciri ve kripto paralar, dünya genelinde süregelen belirsizlik karşısında bile hızla gelişti. Öte yandan, SEC’in dünyanın en değerli kripto paralarına karşı yaptığı bu yasal işlem, kaçınılmaz olarak bazı potansiyel yatırımcıları duraklatacaktır.

İhtiyatlı bir yatırımcının veya işletme sahibinin sorması gereken soru, diğer düzenleyici kurumlar bakış açılarını önemli ölçüde değiştirirse ne olur ve sonuç olarak mevcut sahipler olumsuz etkilenir mi? Bir endüstri, büyümek ve gelişmek için yatırım ve buna bağlı olarak kesinliğe ihtiyaç duyar. Blockchain ve kripto varlıklar da bu kuralın bir istisnası değildir.

Daha yaygın olarak benimsenme

Bir bireyin, düzenleyicinin veya işletme sahibinin blockchain ve kripto para savunucusu olup olmadığına bakılmaksızın, ödemelerin ve finansal piyasaların geleceğinin dijital olduğu tartışmasız ortada. Birçok perakende işlemi halihazırda dijital, sorunsuz ve anlık olarak gerçekleşiyor. Yine de kredi kartı ve diğer dijital ödemelerin tamamen yerleşmesi hala günler sürebilir.

Bu, blockchain ve kripto uzmanları için eski bir haber olabilir. Ancak uzman olmayan nüfus için bu bir sürpriz olabilir. Daha ucuz, daha verimli ve daha hızlı finansal işlemlerin faydaları belki de en çok finans piyasalarına yöneliktir. Daha düşük işlem maliyetleri, evrak işleri ve gecikmelerden elde edilecek tasarruf ve faydalar her sektör için olumlu faydalara sahiptir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Daha da iyisi, blok zinciri ve kripto paralar daha yaygın hale geldikçe, sağlık hizmetleri, lojistik ve fikri mülkiyet alanlarındaki kullanım durumları ilerleyecek. Böylece nüfusun daha geniş kesimlerine daha görünür ve somut faydalar sağlayacaktır.

Daha fazla rekabet gücü

Blockchain ve kripto varlıklar bu teknolojileri benimseyen kuruluşlar ve uluslar için bir rekabet avantajı oluşturuyor.

Finansal piyasalardan bir anlığına geri adım atmak, daha yüksek şeffaflık ve izlenebilirlik seviyeleri elde etmek, bireysel işlemlerin mahremiyetini arttırmak, veri ve bilginin kalitesini artıracaktır. Eyaletler, vilayetler ve hatta uluslar arasında blockchain ve kripto varlık organizasyonlarına yatırım çekmek ve yatırımı teşvik etmek için yapılan yarış sebepsiz değil. Bu teknolojinin faydaları erken benimseyenlere daha fazla olacak.

Başlıklar dikkat çekici olsa da çoğu zaman daha önemli sorulara ve ele alınması gereken öğeler içeriyor. SEC’in Ripple aleyhine açtığı dava, kesinlikle önümüzdeki aylar ve yıllar boyunca yakından izlenmesi gereken bir olay. Aynı zamanda devam eden yasal belirsizliğin sektör üzerindeki etkilerinin de bir göstergesi.

Açık, tutarlı ve anlaşılır kurallar gereklidir. Bu kuralların, ilerleyen blok zinciri ve kripto varlıklar için giderek daha fazla özelleştirilmesi gerekecek. Kural koyma her zaman karmaşıktır, ancak ekonomik konuşmanın önemli bir parçasıdır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Dogecoin Fiyatı, Elon Musk’ın Tweetinden Sonra Yükselişe Geçti

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, ilk "Dogecoin trilyoneri" mi olacak? Piyasa, Musk'ın tweetine olumlu tepki veriyor. Haberin Özeti Dogecoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend