Kriptoda Risk Yönetimi ve Tüm Paranızı Kaybetmeme Sanatı

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 9 ay önce

blank

Risk yönetimi, herhangi bir piyasadaki herhangi bir tüccar için hayati bir başarı unsurudur. Ticaret yaptığınız veya yatırım yaptığınız sermayenin boyutu ne olursa olsun, özellikle kripto para gibi oldukça değişken piyasalarda kayıplar kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle kayıpları en aza indirmek için riskin nasıl yönetileceğini öğrenmek çok önemlidir. Yine de maksimum kazanç sağlamak için risk yönetiminde ustalaşmak gerekir. Sonuç itibariyle riske ne kadar istekli olursanız, potansiyel ödül de o kadar büyük olur.

blank

Kayıpları önlemek için risk yönetimi

Etkileyici bir piyasa okuma geçmişine sahip deneyimli tüccarlar bile uygun risk yönetimini kullanmazlarsa veya duygularının devreye girmesine izin vermezlerse bir veya iki kötü işlemde tüm yatırımlarını kaybedebilirler. “Büyük ikramiyeyi vurma” ihtimalinin ya da piyasa duyarlılığını kovalamanın cazibesi çok güçlü olabilir ve tüccarların kafasının karışmasına veya kendilerine aşırı güvenmesine sebebiyet verebilir.

Büyük kayıpları önlemek ve tüccarların soğukkanlı bir şekilde ticaret yapmasına izin vermek için en azından çok temel ticaret araçları ve risk yönetimi biçimleri kullanılmalıdır. Bunlar, belirli koşullar karşılandığında tüccarların bir eylemi tetikleyerek kayıplarını sınırlamalarına olanak tanıyan piyasa emirleri, limit emirleri ve “zararı durdur” emirleri gibi ticaret kurallarının oluşturulmasını içerir.

Bu tür mekanizmalar yürürlükte olduğunda tüccarlar ekrana bakmaya bir mola verebilir ve zararlarını sınırlayabileceklerini veya kabul edilebilir bir düzeyde kâr alabileceklerini bilerek güvenle ticaret yapabilir. Bunun hangi sınırda belirlendiği, yatırımcının risk iştahına ve belirli bir ticarette kaybetmek istediği sermaye miktarına bağlı olacaktır.

Riski yönetmenin bir başka yolu da elbette ki bir altın kural olan çeşitli varlıklar üzerine yayılmış çeşitlendirilmiş bir portföyü her zaman tutmaktır. Bu, zararları korurken daha fazla varlığa maruz kalmanıza yardımcı olur ve tek bir kötü yatırımın tüm sermayenizi yok etmemesini sağlar.

Kazançları en üst düzeye çıkarmak için risk yönetimi

Geçen yıl kripto para alanında çoğu büyük kripto paradan şaşırtıcı kazançlarla astronomik büyüme yaşandı. Merkezi olmayan finans, kazanç çiftçiliği tutkusunu ateşledi ve kripto varlıkları üzerinden çekici bir pasif gelir elde etti; aynı zamanda geleneksel finansmandan uzak bir borç alma ve borç verme ekosistemi sağladı. Yatırımcılar, küresel salgın ve nakit tasarruflarında neredeyse negatif getiri nedeniyle mücadele eden küresel bir ekonominin zeminine karşı sürüler halinde kripto alanına yönelmeye başladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Kurumsal yatırımcılar olan MicroStrategy, Guggenheim, PayPal ve Square gibi büyük isimlerden meşruiyetini alan ve “kurumsal kaçırma korkusu”nun alevlerini körükleyen büyük destekler görüldü. Bitcoin (BTC), bu yıl bir roket gibi yükseldi ve kurumların bu eylemi sayesinde önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Tek başına MicroStrategy, geçen yıl 70.000’den fazla BTC satın alarak yükseliş desteğini sürdürdü.

Kurumsal yatırımcıların benimsemesi arttıkça temel piyasa emirlerinin ötesine geçen, hem profesyonel hem de kurumsal tüccarların risklerini tüm varlıklara yayarak potansiyel ödülleri arttıran, oldukça esnek ve yaratıcı stratejiler uygulamasına izin veren ve daha gelişmiş risk yönetimi yöntemlerine duyulan ihtiyaç da artış gösterdi.

Şimdiye kadar risk yönetimiyle ilgili bu tür kurumsal düzeydeki ürünler, kripto para borsalarının kapsamı dışında kalmıştı. Bununla birlikte bu tür bir yatırımcının ihtiyaçlarına cevap verilebilmesi için ciddi borsaların, pozisyonlarını çapraz teminatlandırma ve risklerini daha etkin yönetme yeteneği dahil olmak üzere kurumların ihtiyaç duyduğu altyapıyı sağlaması gerektiği ortaya çıktı.

Nihai ticaret esnekliği için gelişmiş risk yönetimi

Birleştirilmiş hesap yönetimi (diğer adıyla Portföy Marjı olarak bilinir) gibi özellikler sayesinde tüccarlar tüm hesaplarını, alım satımlarını ve kripto varlıklarını tek bir arayüzden yönetebilir. Ancak daha da önemlisi, satın alma güçlerinin tamamını kullanarak tüm varlıklarını birleştirebilir ve herhangi bir araçla ticaret yapabilir.

Örneğin, bir tüccarın bir ETH/USD vadeli işlem ticaretine girmek istediğini varsayalım. Tüccar, birleşik bir hesapla bunu Ether (ETH) satın almak zorunda kalmadan ve mevcut kripto teminatlarından herhangi birini kullanarak verimli bir şekilde yapabilir. Bu, tüccarlar için çok daha uygundur; ayrıca Tether (USDT) veya BTC ile altcoin satın alma ile ilgili ücretleri azaltır. Ayrıca, kazançlarını arttırmak ve marj verimliliğini önemli ölçüde yükseltebilmek için çok daha büyük bir risk ve pozisyon almalarına izin verir.

Risk yönetimi muhtemelen yatırımın en önemli parçasıdır. Kripto alanı büyümeye ve kurumsal tüccarların ilgisini çekmeye devam edecekse yatırımcılar için kazançları en üst düzeye çıkarabilecek ve kripto piyasası değerini, haklı olarak ait olduğu trilyonlarca dolara itebilecek gelişmiş risk yönetimi araçlarına ihtiyaç duyulduğu gerçeği kabul edilmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend