Kriptografi veya kriptoloji, zararlı üçüncü tarafların varlığında güvenli iletişim için gerekli tekniklerin uygulanması ve incelenmesidir.
Kriptografi veya kriptoloji, zararlı üçüncü tarafların varlığında güvenli iletişim için gerekli tekniklerin uygulanması ve incelenmesidir.

Kriptografi veya kriptoloji, zararlı üçüncü tarafların varlığında güvenli iletişim için gerekli tekniklerin uygulanması ve incelenmesidir. Daha genel olarak kriptografi, üçüncü şahısların özel mesajları okumasını engelleyen protokoller oluşturmak ve analiz etmekle ilgilidir. Veri gizliliği, veri bütünlüğü ve kimlik doğrulama gibi bilgi güvenliğinin çeşitli yönleri modern kriptografinin merkezinde yer alır. Modern kriptografi, matematik, bilgisayar bilimi, elektrik mühendisliği, iletişim bilimi ve fizik disiplinlerinin kesişme noktasındadır. Kriptografi uygulamaları arasında e-ticaret, çip tabanlı ödeme kartları, kripto paralar, bilgisayar parolaları ve askeri iletişim yer alır.

Modern kriptografi, ağırlıklı olarak matematiksel teori ve bilgisayar bilimi uygulamasına dayanmaktadır; kriptografik algoritmalar, hesaplama zorluğu varsayımları etrafında tasarlanmıştır ve bu tür algoritmaların herhangi bir üçüncü taraf tarafından pratikte kırılmasını zorlaştırır. Böyle bir sistemi kırmak teorik olarak mümkündür, ancak bunu bilinen herhangi bir pratik yolla yapmak mümkün değildir. Bu şemalar bu nedenle hesaplama açısından güvenli olarak adlandırılır; teorik gelişmeler, örneğin, tamsayı çarpanlara ayırma algoritmalarındaki gelişmeler ve daha hızlı bilgi işlem teknolojisi, bu çözümlerin sürekli olarak uyarlanmasını gerektirir.

İlgili Haber:  Ethereum Bitcoin'i Bitiriyor mu?

Kriptografik teknolojinin büyümesi, bilgi çağında bir dizi yasal sorunu gündeme getirdi. Kriptografinin casusluk ve isyana yönelik bir araç olarak kullanılma potansiyeli, birçok hükümetin onu bir silah olarak sınıflandırmasına ve kullanımını ve ihracatını sınırlandırmasına hatta yasaklamasına yol açtı. Kriptografi kullanımının yasal olduğu bazı yerlerde, yasalar, araştırmacıların bir soruşturmayla ilgili belgeler için şifreleme anahtarlarının ifşa edilmesini zorunlu kılmasına izin verir. Kriptografi, dijital haklar yönetiminde ve dijital medyanın telif hakkı ihlalinde de önemli bir rol oynar.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here