Kripto Paraların Enerji Tüketimiyle İlgili Tartışmalar Alevlendi

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Enerji tüketimi konusu kripto para dünyasındaki en sıcak tartışma alanı haline geldi. Eleştirmenler kripto paraların madenciliği sırasında harcanan enerji tüketiminden yakınırken, bu durumu savunanlara göre ise global ekonominin tükettiği enerjinin yanında kripto paraların kullandığı elektrik devede kulak gibi kalıyor.

Taraflardan birinin bakış açısından değerlendirdiğimizde, çalışmalara göre bitcoin ekosistemi geleneksel bankacılık sistemlerinin kullandığı enerjinin yalnızca %10’u kadarını kullanıyor. Tabii ki bankacılık sistemlerinin daha fazla insana hizmet ettiğini hesaba katmamız gerekse de kripto para dünyası, her yeni endüstri gibi, sürekli büyüyen gelişen, adapte olan ve özellikle erken altyapı sistemlerinin maliyetli olduğu bir sektör.

Çözümün Kaynağı Bitcoin Geliştiricileri Olabilir

Sadece 2021 yılının Şubat ayında 1.4$ kazanan kriptopara madenciliği sektörünün, özellikle sanayileşmiş toplumlardaki modern hayatın diğer alanlarıyla karşılaştırıldığında, göze batacak bir şekilde çevreye zararlı olduğu söylenemez. Zaten bitcoin konusunda çevreyi korumaya yönelik birtakım önlemler alınması gündeme gelse bile Dünya’daki tüm ülkelerin bu önlemlere uyacağını beklemek pek akıl karı olmasa gerek.

Eleştirmenler değişimin ve çözümün içeriden, yani Bitcoin Core geliştiricileri tarafından, yazılımın daha az enerji tüketecek şekilde yeniden gözden geçirilerek güncellenmesiyle en ideal çözüme ulaşılacağını düşünüyorlar.  

Cambridge Üniversitesi bitcoin elektrik tüketimi endeksine göre, bitcoin madencileri yaklaşık 130 terawatt-saat enerji tüketimleriyle, tüm dünyadaki enerji tüketiminin aşağı yukarı %0.6’sını oluşturuyorlar. Bu tüketim de bitcoin ekonomisinin, karbondioksit salınımı dikkate alındığında, Sri Lanka ya da Ürdün gibi küçük ve gelişmekte olan ülkelerle benzer bir karbon salınımına sahip olduğunu gösteriyor. 10 milyonluk bir nüfusa sahip olan Ürdün’ü ele aldığımızda, aylık olarak, her ne kadar bitcoin’i kaç kişinin kullandığını tam olarak bilmemiz imkansız olsa da, Ürdün halkının kendi para birimlerinden çok daha az kullanıldığını söyleyebiliriz. CoinMetrics verilerine göre ise güncel durumda günlük olarak 1 milyon bitcoin adresi aktif olarak kullanılıyor, son 10 yıla baktığımızda ise bu sayının 106 milyon hesap olduğunu görüyoruz.

Tüketimin Çoğu Çevreye Daha Az Zararlı Kaynaklardan Karşılanıyor

Yani genel duruma baktığımızda bitcoin kullanıcılarının sayısı da azımsanamayacak kadar fazla. Ayrıca bitcoin üretilirken harcanan enerjinin büyük çoğunluğu hidroelektrik santraller ya da doğal gaz gibi çevreye zararı minimal seviyede olan kaynaklardan karşılanıyor.

Eğer bir kriptopara ülkesi olsaydı ve bu ülkenin para birimi bitcoin olarak belirlenseydi, bitcoin piyasa değeri göz önüne alındığında bu ülke Japonya’nın hemen arkasında, dünyanın en büyük 5. ekonomisi olurdu. Bu hesaba ethereum gibi diğer büyük coinler de dahil değil. Kısacası, bitcoin’in enerji tüketimi, her ne kadar verimsiz olsa da, diğer endüstrileşmiş finans sistemlerinin tüketimiyle denk bir performansa sahip. Birçok insan da kriptopara ekosistemlerinin gelecekteki durumu hakkında iyimser ve gün geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe daha da verimli hale geleceğine inanıyorlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend