10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.6 C
İstanbul

Kriptoya Geç mi Kaldınız? Kurumlar Hâlâ Bitcoin Benimsemesinin Erken Aşamasında

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kurumsal yatırımcılar Bitcoin’e (BTC) her geçen gün daha da fazla rağbet gösterirken daha fazla şirket, rezervlerini depolamanın bir yolu olarak Bitcoin’i benimsemeye çalışıyor.

Binance indirim kodu

Nevada merkezli bir Bitcoin madencilik şirketi olan Marathon Patent Group’un, Eylül 2020’de 425 milyon dolar değerinde Bitcoin satın alan MicroStrategy’ye benzer bir hareketle rezerv varlık olarak 150 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldığı biliniyor. Bu satın alma, halka açık şirketler arasında en büyük BTC sahibi Marathon Patent Group’u üçüncü yapıyor.

Binance indirim kodu

Marathon’a ek olarak yönetilen varlıklar sayesinde dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı yeni başvurularında Bitcoin türevlerinin artık iştiraklerinden BlackRock Global Allocation Fund Inc. ve BlackRock Funds olmak üzere Bitcoin’in, iki yatırım fonları planlarının bir parçası olabileceğini belirtiyor. Bu gelişmenin, Vanguard, UBS Group, State Street Advisors gibi diğer büyük varlık yönetimi şirketlerinin kripto yatırımları alanına girmesi için bir emsal oluşturacağı kaydediliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Teknoloji araştırmacısı Kevin Rooke tarafından yapılan araştırmaya göre halka açık şirketlerin şu anda 3.6 milyar doların üzerinde Bitcoin’e sahip olduğu ve bu durumun, son 12 ayda %400 artış anlamına geldiği görülüyor. 2019’da bu şirketlerin portföylerinde ancak 20.000 BTC bulunuyorken bu sayı şu anda 105.837 BTC’ye sıçrıyor ve en büyük sahipleri MicroStrategy, Galaxy Digital ve Marathon Patent Group oluyor. Bazıları Bitcoin’in altına dijital bir alternatif olmasını beklediği için kurumlar artık Bitcoin pazarına dahil oluyor.

2020 BTC boğa koşusu, kaybetme korkusunu kurumsal yatırımcılara geri getiriyor

Bitcoin’in fiyatı 2020’nin başındaki 7.250 dolar seviyesinden bu yıl 9 Ocak’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 41.940 dolara sıçrıyor. Bu sıçrama, yatırımcıların 2020 yılı boyunca Bitcoin yatırımlarından %303 getiri elde etmelerini sağlıyor. Bu getiriler, S&P 500, Nasdaq Bileşik Endeksi ve altın gibi piyasa göstergelerinin getirilerini önemli bir farkla aşıyor.

Bitcoin ile elde edilen bu anormal derecede yüksek getiri, kurumsal yatırımcıların, özellikle de birkaç önde gelen geleneksel finans firmasının Bitcoin’in bu yılın sonunda 100.000 dolara ulaşabileceğine dair ipucu vermesinden dolayı kaçırma korkusu hissetmesine neden oluyor. Kurumsal yatırımcılar için dijital varlıklar konusunda uzmanlaşmış bir firma olan JST Capital’in kurucu ortağı ve ortağı Scott Freeman, BTC’nin daha geniş anlamda kendi başına bir varlık olarak tanındığını ve büyümeyi kaçıran fonların 2020’de yatırımcıları bu varlığa maruz kalmaya zorladığını söylüyor.

Bitcoin ve diğer kripto paraların 2020 boyunca sunduğu ve 2021’e kadar devam eden yüksek getirilere ek olarak kurumsal yatırımcılar, kripto para piyasalarıyla düşük korelasyona sahip portföylerindeki diğer varlıkların risklerinden korunmak için Bitcoin‘i kullanmak istiyor.

İngiltere merkezli bir kripto borsası olan EXMO’nun işletme müdürü ve finans müdürü Sergey Zhdanov, kripto paraların altına kıyasla daha yüksek bir pratik değere sahip olduğunu belirterek bunun, kripto paraların sadece yatırım özelliklerini değil, ödeme araçları ve dolaşım gibi uygulamalı özelliklerini geliştirme şansına sahip olduğu gerçeğini doğruladığını ifade ediyor.

Bitcoin’i portföyleri için bir koruma olarak kullanan kurumların başka bir örneği de Ruffer Investment Company’nin yatırımcılarına şu anda portföyünün %2.5’ini BTC’de tuttuğunu duyurması ve bunu dünyanın başlıca para birimlerinde devam eden devalüasyona karşı küçük ama güçlü bir sigorta politikası olarak gördüğünü açıklaması oluyor.

Benimsemek için hâlâ erken mi yoksa geç mi kalındı?

Şu anda Bitcoin ve diğer kripto para varlıklarını satın alan birçok kuruma rağmen bu yatırımcıların partiye biraz geç kaldıkları ve kripto dünyasını sadece bir yıl önce benimsemiş olsalar alabileceklerinden daha yüksek bir fiyat noktasından varlıkları satın aldıkları iddia edilebiliyor.

İlgili Haber:  Haven (XHV) Stablecoin'i Gizlilikten Ödün Vermeyecek ve DeFi Çılgınlığına Dahil Olmayacak

Bununla birlikte, bir sosyal ticaret ve çok varlıklı aracılık şirketi olan eToro’nun piyasa analisti Simon Peters, Bitcoin satın alan ve onu yedek strateji olarak tutan kurumların, kurumsal anlamda hâlâ erken benimseyenler olarak kabul edilebileceklerini öne sürüyor. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda yatırımcıların kripto para dünyasına girmek için uygun bir an olarak 2021’in başlangıcına bakacaklarını ifade eden Peters, erken benimseyenlerin, başkalarının da katılabilmesi için oyun alanını açtıklarını söylüyor.

Geleneksel varlıkları tamamlayacak portföyleri için Bitcoin’i rezerv para olarak satın almak ve tutmak, yaygın riske maruz kalmanın yalnızca ilk adımı olarak görülüyor. Analist ayrıca, bu kurumların dijital varlıklara daha aşina hale gelmeleriyle ödemeler, havale ve ödeme amaçları gibi bunları kullanmanın başka yollarını araştıracaklarına dikkat çekiyor.

Bu ayın başlarında eToro’nun, kripto paranın kurumsal olarak benimsenmesinin önündeki en büyük engellerden birinin yetersiz piyasa değeri olduğunu gösteren “Kurumsal Kripto Varlık Ticareti” raporunu yayınladığı biliniyor. Ancak, piyasa değeri 1 trilyon doları geçtiği için gelen geleneksel oyuncuların yakın gelecekte büyümeyi 2 trilyon dolara çıkarması bekleniyor. Peters ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni gelen yönetimin kriptoya nasıl tepki vereceği konusunun da kritik olacağını da vurguluyor.

Düzenleme dünyasında, yeni bir Hazine Sekreteri, OCC Başkanı, SEC Başkanı ve CFTC başkanının gelişi de dahil olmak üzere yeni ABD yönetiminin kripto piyasasının gelişimini ve geleneksel piyasalarla nasıl bağlantı kurduğunu önemli ölçüde etkileyebileceği kaydediliyor.

Piyasa hâlâ kurumsal satın almaya tepki veriyor mu?

Piyasa şu anda kurumsal yatırımcıların, bu hızla büyüyen varlık sınıfına maruz kalmak isteyen müşterileri tarafından zorlanarak pazara katılmasını sağlıyor. Ancak Bitcoin’i satın alan bu yatırımcılar, mevcut senaryoda piyasanın fiyat hareketini gerçekten etkilemiyor çünkü onlardan beklenen şey, bu piyasalar için bir gecikme göstergesi olarak hareket ediyor. Bu nedenle, bu yatırımların gerçekten piyasayı ileriye götürüp götürmediği meselesi kafaları karıştırmaya devam ediyor.

Ancak Zhdanov, uzun vadede bu yatırımların piyasayı zorlayacağını düşünüyor çünkü büyük yatırımcıların, pozisyonlarını korumaya meyilli olduğu görülüyor. Dahası, günlük olarak oluşturulan yeni BTC adreslerinin sayısının hâlâ 2017 düzeyine ulaşmaması, mevcut büyümenin doğası gereği organik olduğunu gösteriyor.

Freeman, bu oyuncuların girişinin bu varlıkların dalgalanmasından yararlanabileceğini belirterek bu yatırımcıların, daha uzun bir yatırım ufkuna sahip olma eğiliminde olduğunu ve genellikle daha kısa vadeli perakende yatırımcıların neden olabileceği kısa vadeli dalgalanmayı dengeleme eğiliminde olacağını açıklıyor.

BTC piyasasının, temellere ve teknik analize dayalı geleneksel ticaret kurallarını takip etmekten daha spekülatif olduğunu hatırlamak bu noktada büyük bir önem arz ediyor. Bunun en son örneğini, biyografisine #Bitcoin’i ekleyen ve ilgili bir tweet ile “Geriye dönüp bakıldığında kaçınılmazdı” diyen Elon Musk oluşturuyor.

Bitcoin fiyatı, daha sonra “Elon etkisi” olarak etiketlenen bir artışla yanıt vererek sonraki 30 dakika içinde %13.9 artış kaydediyor. Bu da tek başına piyasanın şu anda ne kadar spekülatif olduğunun kanıtı oluyor.

Bununla birlikte, bu kısa vadeli fiyat hareketlerinden bağımsız olarak daha fazla kurumsal yatırımcının, çeşitli portföylere sundukları kazançlı kazançlar, riskten korunma fırsatları ve pek çok kişinin inanmak istediğinden daha yavaş da olsa kripto piyasalarına akın etmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar