1 Ekim 2022, Cumartesi
24.2 C
İstanbul

Araştırmacılara Göre Kuantum Bilgisayarlar Bitcoin’i On Yıl İçinde Kırabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Kuantum hesaplama alanında çalışan bir grup akademisyen, Bitcoin’in güvenli kriptografik algoritmasını kırmak için bir kuantum bilgisayarın ne kadar büyük olması gerektiğini hesapladı.

Binance indirim kodu

Sussex Üniversitesi’ndeki Ion Quantum Technology Group’tan Mark Webber ve meslektaşları, Bitcoin’in SHA-256 algoritmasını kırabilmek için kuantum bilgisayarların şu an olduğundan 10 milyon kat daha büyük olması gerektiği sonucuna vardılar. SHA-256 algoritması ilk olarak ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından 2000’lerin başında geliştirilmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ion Quantum Technology Group, kuantum hesaplama ve mikrodalga kuantum sensörleri konularında araştırmalar yürüten bir grup.

Bitcoin’in şifreleme teknolojisi o kadar güçlü ki, saldırganların blok zincir üzerinde değişiklik yapabilmesi için ağın bilgi işlem gücünün %51‘ine el koyması gerekir ki pratikte bu şu an için mümkün değil.

Ancak Bitcoin blok zincirindeki her işleme, sınırlı bir süre boyunca savunmasız olan bir şifreleme anahtarı -rastgele bir harf ve sayı dizisi- atanır. Yeterli bilgi işlem gücü veya yeterince güçlü bir kuantum bilgisayar ile bu anahtar kırılabilir.

Araştırmacılar, bir saldırganın on dakikalık bir zaman dilimi içinde anahtarı kırabilmesi için 1.9 milyar kübitlik bir kuantum bilgisayara ihtiyaç duyacağını tahmin ediyor. Bu anahtar şayet 24 saat boyunca savunmasız kalırsa bu rakam 13 milyon kübite düşüyor.

Kuantum bilgisayarlar Bitcoin’i kırabilir mi?

Piyasadaki en büyük kuantum bilgisayarının IBM’in 127 kübitlik modeli olduğu göz önüne alındığında, kuantum bilgisayarların kripto için pek bir güvenlik tehdidi oluşturmadığı görülüyor.

Geleneksel hesaplamada Moore Yasası, bir mikro çipteki transistör sayısının her iki yılda bir ikiye katlandığını ve bilgisayarların maliyetinin yarıya indiğini belirtir.

Yani zaman geçtikçe, daha az maliyetle daha yüksek kapasiteli cihazlar alabiliriz.

İlgili Haber:  Kuantum Bilgisayarları Kripto Paraları Nasıl Etkileyecek? - Kripto Paraların Şifrelemeleri Kırılabilir mi?

Kuantum hesaplama dünyasında, bu yasanın yerini, kuantum hesaplama gücünün “geleneksel hesaplamaya göre iki kat büyüme” geçirdiğini belirten Neven Yasası almış durumda.

Bu nedenle, eğer kuantum hesaplama donanımları normal transistör devrelerinden katlanarak daha hızlı gelişirse, teorik olarak bir gün nihayetinde Bitcoin kırılabilir.

Burada soru; bunun ne zaman olabileceği.

Araştırmacılar bunun on yıl içinde mümkün olabileceğine inanıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar