28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Kuantum Bilgisayarlar Bitcoin’i Yok Etmeye Mi Hazırlanıyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Arz ve işlemlerini güvence altına almak için karmaşık matematiksel denklemler kullanan bitcoin, kuantum bilgisayarlara hazır mı?

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz yıl Google, daha önce imkansız matematiksel hesaplamaları çözebilen bir kuantum bilgisayar yaptığını duyurduğunda internet üzerinde şoka neden oldu. Bunun sebebi bitcoin’in risk altında olabileceğinden korkulması.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Şimdi, bitcoin’e ve merkezi olmayan kripto paralara düşman bir ülke olan Çin’deki araştırmacılar, Google’ın “kuantum üstünlüğü” ile eşleştiklerini iddia ediyorlar. Yeniden kuantum sonrası bilgisayar dünyasında bitcoin’in geleceği konusunda soruları gündeme getiriyorlar.

Çin’deki bir araştırma ekibi Perşembe günü Science dergisinde yayınlanan bir bildiriyle birlikte yaptığı açıklamada, Jiuzhang prototip kuantum bilgisayarının nasıl üç dakikadan biraz fazla sürdüğünü özetleyerek “Bu başarı, ülkemizin uluslararası kuantum hesaplama araştırmalarında lider konumunu sağlamlaştırdı” dedi. Bilgisayar, dünyanın en hızlı geleneksel bilgisayarının 600 milyon yıldan fazla bir sürede çözeceği bir görevi tamamladı. Başka bir deyişle bugünün süper bilgisayarlarından neredeyse 100tn kat daha hızlı.

South China Morning Post tarafından aktarılan haberde bir kuantum araştırmacısı Jiuzhang makinesinin şifrelenmiş bilgileri çözmek için çok önemli olan faktoring problemini çözemediği düşünüyor. Yine de birçoğu Çin’in gelişimini kuantum bilgisayar araştırmalarının hızlanmasına bağlıyor. Yakında gerçek dünya sonuçları elde edileceğini de ekliyorlar.

USTC’de deneyden sorumlu profesör Lu Chaoyang, Financial Times’a “Bilim insanları, önemsiz olmayan bir şey yapabilen yararlı kuantum makinelerine yakın,” dedi.

Londra merkezli kuantum hesaplama şirketi ORCA’nın genel müdürü Richard Murray, “Hala kuantum bilgisayarların bir gerçeklik olup olmayacağını sorgulayan insanlar var” diye ekledi. “İki sistemin [Google ve Çin’in] bu kıyaslamayı başarmasıyla, bu argüman kulağa pek olası görünmüyor.”

Kuantum bilgisayarları bitcoin için ne anlama geliyor

Kuantum bilgisayarların bitcoin, kripto para ve internetin kendisi için tam olarak ne anlama geleceği, bilgisayar bilimcileri arasında şiddetli bir tartışma konusu.

İlgili Haber:  BitMEX Çıkışının Ardından Bitcoin İşlem Ücretleri Ethereum'un Neredeyse İki Katına Yükseldi

Deloitte danışmanlığında blok zinciri ve kriptografi araştırmacıları, “Kuantum bilgisayarlar, Bitcoin blok zincirinin güvenliğine ciddi bir meydan okuma oluşturuyor” diye yazdı. “Kuantum bilgisayarlar sonunda o kadar hızlı hale gelebilir ki, bitcoin işlem sürecini baltalayabilirler. Bu durumda, bitcoin blok zincirinin güvenliği temelde kırılacaktır.”

Çin ve Google’ın elde ettiği gelişmelere rağmen, bu kıyamet günü senaryosu hala biraz uzakta. Deloitte ekibi, kuantum bilgisayarların bitcoin’e yönelik riskinin “‘post-kuantum kriptografi’ ‘adı verilen yeni bir kriptografiye geçişle dengelenebileceğini öne sürüyor. Bu kriptografinin kuantum saldırılarına doğal olarak dirençli olacağı düşünülüyor. ”

Teknoloji, ekonomik büyüme ve refahın kesişimi üzerine kapsamlı bir şekilde yazılar yazan teknoloji filozofu George Gilder, geçen ay Mind Matters podcast’ine “Kuantum hesaplama çok özel amaçlı bir makinedir” dedi. “Bir şifreleme biçimini kırabilecek bir bilgisayar oluşturabilirsiniz. Ancak kuantum bilişimin bitcoin ve diğer şifreleme tabanlı teknolojilere yönelik oluşturduğu tehdidi atlatmanın çeşitli yolları vardır.”

Imperial College London’da bir kuantum hesaplama ve şifreleme araştırmacısı olan Dragos Ilie, Google’ın geçen yıl yaptığı kuantum bilgisayar duyurusunun ardından “Bitcoinlerinizi henüz boşaltmayın,” demişti.

Çin, uluslararası kuantum hesaplama araştırmalarında lider konuma gelmiş olabilir. Ancak bitcoin şimdilik hala güvende.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar