30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Kuantum Bilgisayarları Kripto Paraları Nasıl Etkileyecek? – Kripto Paraların Şifrelemeleri Kırılabilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kuantum bilgisayarları son zamanların popüle konularından biri olarak dikkat çekiyor. Kripto paralar konusuyla ilgili olarak, şifreleme alanında oldukça fazla odaklanılıyor. Taproot güncellemesi ile birlikte Bitcoin ağı daha fazla kriptografik algoritmalar ile yükseltilmişti ve daha güvenli ve gizli hale gelmişti. Bu güncelleme ile beraber gizlilik açısından çoklu imzalı işlemler ile tekli imzalı işlemleri birbirinden ayırmak imkansız hale geldi. Bu sayede hangi işlemlerin Lightning Network açılışı içerdiği hangilerinin ise normal işlemler olduğunun bilinmesi artık imkansız. ECDSA imzalarından Schnorr imzalarına geçiş de kriptografi alanında değişiklikler ve güncellemeler getirdi.

Binance indirim kodu

kuantum bilgisayarları

Binance indirim kodu

Ancak bu kriptografik algoritmalar, kuantum bilgisayarları gibi yeni tür bilgisayarlar karşısında bir değişim ya da dönüşüm geçirmek zorunda kalabilir. Bu teknolojilerin çalışma prensiplerinin derinliklerine inilecek olursa aslında bunlar çözülememiş matematik problemlerinden köken alıyor. Bu problemler henüz insanların beyin kapasitelerine ya da hafıza yeterliliklerine indirgenememiş durumdalar. Aynı şekilde bilgisayarların programlanmış hafızaları da bu alanda yetersiz kalıyor. Bu problemlerin çözülmesi mevcut teknolojiler ile ilgili köklü değişikliklere neden olabilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Wickr’da kriptografi alanında uzman olarak çalışan Dr. Joël Alwen, kuantum bilgisayarlarının kripto alanında nasıl değişiklikler yapabileceğini ve bu değişikliklerin kripto paraları nasıl etkileyebileceğini yorumladı.

Henüz Şifreleme Standartlarını Kırabilecek Kuantum Bilgisayarları Piyasada Bulunmuyor

Kuantum bilgisayarlarının etrafında dönen bütün pazarlama stratejilerine ve kuantumun ne kadar “üstün” bir teknoloji olduğu düşüncelerine rağmen Alwen’e göre üretilmiş (en azından insanlarla paylaşılmış) en büyük kuantum bilgisayarı bile henüz şifreleme standartlarını çözebilecek güçte değil. Gelecekte bu durum gerçekleşebilir ancak mevcut kuantum bilgisayarları, kripto paraların da üzerinde inşa edildiği şifreleme standartlarını delecek güçte değiller.

Quantum bilgisayarları ve şifreleme uzmanları birbirleriyle iletişim halinde değiller. Bunun anlamı, kuantum bilgisayarlarında yaşanabilecek önemli bir gelişme durumunda şifreleme tarafı bu gelişmelere uyum sağlama konusunda geç kalabilir. Çin gibi ülkeler kuantum konusundaki araştırmalarını gizli bir şekilde yürütüyor. Günümüz şifreleme standartlarını kırmak için hamleler yapılırsa ve bu da başarılı olursa bunun anlamı kripto paralar ve diğer kriptografi üzerinden işleyen sektörler için felaket olabilir.

İlgili Haber:  Binance, Haziran Ayında Kendi NFT Pazarını Başlatacak

Şifreleme Standartları Kırılırsa Geçmişteki İşlemlerin Gizliliği de Tehlikeye Girer

Klasik bilgisayarların tıkandığı ancak kuantum bilgisayarlarının aşabildiği bazı şifreleme şemalarının olduğu biliniyor. Bunlar arasında Grover algoritması da bulunuyor. Alwen’e göre şifreleme standartlarının kırılması durumunda hem gelecekteki hem de geçmişte yapılan kripto para işlemlerinin gizlilikleri ortadan kalkabilir. Alwen, bu tür bir tehlikenin savuşturulabilmesi için şifreleme standartlarının gelişmelere uyum sağlayacak şekilde değiştirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar