26 Mayıs 2022, Perşembe
23.7 C
İstanbul

Kübalılar ABD’nin Ticaret Ambargosunu Delmek İçin Bitcoin Kullanıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Kübalı bir YouTuber, takipçilerine ABD hükümeti yaptırımlarından kaçınmak için kripto para birimlerini nasıl kullanacakları hakkında yayın yapıyor.

Binance indirim kodu

Küba vatandaşlarına, hükümet kısıtlamalarını ve ABD ticaret ambargosunu aşmak için Bitcoin’in ne şekilde kullanabileceğine dair öğretici Youtube yayınları hazırlayan Kübalı Erich Garcia Cruz, “Kripto para birimleri küreselleşen dünyaya entegre olmanın çok önemli bir yolu” şeklinde konuştu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Güney Amerika ülkesi Küba’da hükümet tarafından internet erişimi kısıtlanırken; ABD tarafından da ticaret ambargosu uygulanıyor. Bachecubano adlı kanalın yaratıcısı Cruz, Bitcoin’in Kübalıların söz konusu engelleri aşmasına yardımcı olabileceğini savunuyor.

33 yaşındaki Cruz, altı aydır çeşitli yayınlar yapıyor. 28.000 takipçisi olan Kübalı, Bitcoin’in nasıl satın alınacağı ve küresel pazarlara nasıl dahil edileceğine dair öğretici videolar çekiyor.

Küba’da İki Farklı Piyasa Akışı Var

Cruz, teknoloji ürünleri pazarının tamamen devlet tarafından kontrol edildiğini ve devlete ait mağazalarla sınırlı olduğunu söylüyor. Bu yüzden yüksek teknolojili ürünler yalnızca vatandaşlar, aile üyeleri veya turistler ABD’ye seyahat ettiklerinde elde edilebiliyor. Söz konusu ürünler halihazırda gayri resmi ağlar aracılığıyla satılıyor. Yayıncı Cruz da kanalında sunduğu ekipmanları bu şekilde satın alıyor.

Kübalıların ayrıca kredi veya banka kartlarına erişim hakları bulunmuyor. Cruz, YouTube kanalından kazandığı paraya ancak ABD’de yaşayan yakın bir aile üyesi Küba’ya herhangi bir ürün gönderdiği takdirde erişebiliyor.

Cruz, Covid-19 salgınının söz konusu gayri resmi ticaret pazarlarını da ciddi şekilde etkilediğini dile getiriyor. Talep artmasına rağmen uçuşlarda ve iletişimde sorun yaşandığı için daha kaotik bir pazar görünümü oluştuğu belirtiliyor.

Çözüm: Kripto Para Birimleri

Cruz, Bitcoin’in devreye girdiği yerin tam da burası olduğu söylüyor. “Bitcoin kullanarak Kübalılar kayıt dışı piyasalara bel bağlamadan küresel ekonomiye rahat bir biçimde dahil olabilirler” diyen Cruz, Bitcoin’in finansal özgürlük anlamına geldiğini söylüyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Balinaları 24 Saat İçerisinde Kurumlara Bir Servet Akışı Gerçekleştirebilir

Bu nedenle de sürekli olarak Kübalıların, kripto para birimleri satın almalarına, bunları uluslararası piyasalarda diğer para birimleriyle takas etmelerine ve işlem yapmalarına izin veren çözümler aradığını belirten Cruz, bu konuda tüm takipçilerini bilgilendirmeye çalışıyor.

Cruz altı ay önce yayınladığı ilk video ile takipçilerine Küba’da nasıl Bitcoin alınacağını öğretmeye başladı. Cruz, Kübalıların kripto paraları yurt dışından satın alan veya bunu yapabilecek akrabaları aracılığıyla bu işi yapmalarını öneriyor. Eğer kendi adlarına Bitcoin alıp satmaya istekli arkadaşları veya akrabaları yoksa, WhatsApp, Telegram ve çeşitli web platformlarındaki gruplar aracılığıyla bu işi yapan kişilere ulaşılabileceğini belirten Cruz, Kübalıların kripto para birimlerini kullanarak büyük uluslararası sitelerde alışveriş yapabileceğini ve Amazon, Netflix gibi dijital hizmetlere abone olabileceğini dile getiriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar