KuCoin Borsası, Bitcoin Boğa Koşusunun Gerisinde Kaldı

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

KuCoin saldırısı gerçekten kötü bir zamanda gerçekleşti.

Haberin Özeti

  • KuCoin, 25 Eylül’de saldırıya uğradı. Çoğu fonun kurtarılması 11 Kasım’a kadar sürdü.
  • Bu süre zarfında Bitcoin’in fiyatı ise 10.739 Dolardan 16.284 Dolara çıktı.
  • KuCoin’in işlem hacmi bir önceki yıla göre %21 kayıp yaşadı.

Bitcoin’in 2020 sonundaki fiyat artış rallisi 3 Eylül’de kripto para 10.134 Dolar seviyesindeyken başladı ve onu 19.000 Doların üzerine kadar taşıdı. Bu süreç, pek çok kripto para borsasını da mutlu etti.

Önde gelen borsa Binance’in işlem hacminde hızlı bir yükseliş görüldü. Nomics’in verilerine göre borsanın işlem hacmi değerleri, geçen aya göre %133 ve önceki yıla göre de %400 arttı. Coinbase Pro da yükselen borsalar arasında yer aldı. Kasım ayında %200’lük bir artış yaşayan borsa, yıl bazında ise %92 yükseldi. Kraken borsası ise aylık olarak %163, önceki yıla göre de %54 büyüme yaşadı.

Ancak her borsa Bitcoin’in iyi şansından yararlanamadı.

Nomics’e göre KuCoin, geçtiğimiz ay 3.97 milyar Dolarlık bir işlem hacmi elde etti. Bu geçen aya göre %78’lik bir iyileşme gibi görünse de borsanın yıllık hacmi bir önceki yıla göre %21 azaldı.

Peki Neden?

KuCoin borsası, 25 Eylül’de 281 milyon Dolarlık tokenini (çoğunlukla altcoin) bir hacker saldırısı sonucunda çaldırdı. 11 Kasım’a kadar tokenlerin %80’inden fazlasını kurtarabilse de, hacker saldırısının zamanlaması, tüketici güveni açısından çok kötü bir sürece denk geldi.

25 Eylül ve 11 Kasım tarihleri arasında ise Bitcoin’in fiyatı 10.739 Dolardan 16.284 Dolara yükseldi, ancak KuCoin’in işlem hacmi, güvenlik konusundaki endişeler nedeniyle bu yükselişten herhangi bir pay elde edemedi.

OKEx de Zor Günler Yaşadı

KuCoin, zor zamanlarla yüzleşen tek borsa değildi. Ayrıca, kurucusu polis tarafından gözaltına alınan ve 16 Ekim’den 26 Kasım’a kadar para çekme işlemlerini durdurmak zorunda kalan OKEx de hayli zor günler geçirdi. Yine de OKEx bu süreçte kullanıcılarının yalnızca nakit para kazanmasını sağlayamadı, onun dışında borsadaki ticaret işlemleri devam etti. Bu nedenle de OKEx işlem hacmi yıl bazında hala daha yaklaşık %300 artmış görünüyor.

Hacim kesinlikle kripto para borsaları için her şey değildir, ancak KuCoin, 2021’de kesinlikle daha fazlasını umacaktır.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Elon Musk’ın Tesla Ödemeleri İçin Seçebileceği 5 “Yeşil” Kripto Para

Elon Musk, Çarşamba gecesi attığı Tweet’iyle bir sürpriz yapmış ve kullandığı aşırı miktarlardaki enerji nedeniyle artık Tesla’nın Bitcoin ile...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend