Dün yaşanan hacklenme olayını inceleyen uzman ekip, hack hakkında daha fazla bilgi yayınladıkça, maddi hasarın başlangıçta düşünülenden daha da kötü olduğu açığa çıktı.

Kendisini “Bitcoin, Ethereum, Litecoin, TRON, USDT, NEO, XRP, KCS ve daha fazlasını alıp satmak için en gelişmiş ve güvenli kripto para borsası” olarak tanımlayan KuCoin, 25 Eylül gecesinde “Bitcoin, ERC-20 ve KuCoin’in sıcak cüzdanlarındaki tokenlerde bir sorun oluştuğunu ve borsadan başka bir yere transfer edildiğini” doğrulamıştı.

Kripto para borsası KuCoin’den, dün yaşanan hack saldırısında, bilgisayar korsanlarının KuCoin’den 150 milyon dolarlık kripto parayı boşaltmayı başardığı bildirilmişti. Bugün ise KuCoin, daha da fazla “şüpheli adres” paylaştı.

Şüpheli adresler paylaşıldı

Bu “şüpheli adresler” hakkındaki ilk değerlendirmeye göre, KuCoin borsasının kaybı şu ana kadar 200 milyon dolar değerine çok yakın. Çalınan kripto para miktarları ise şöyle:

  • 153 milyon dolarlık ETH ve ERC-20 tokeni
  • 1.008 Bitcoin (10.8 milyon dolar tutarında)
  • 26.733 LTC (1.2 milyon dolar)
  • 18.495,798 XRP (4.5 milyon dolar)
  • 14.713 BSV (2.2 milyon dolar)
  • 9.588,383 XLM (705.522 dolar)
  • 228.952,838 TRX tabanlı tokenler (6.3 milyon dolar)
  • EOS ve Omni blok zincirinde 14 milyon dolar değerinde Tether (USDT)

Singapur bazlı borsanın CEO’su Johnny Lyu, bu sabah yapılan canlı yayınında, yaklaşık 193 milyon dolar olan zararın, toplam varlıklarının sadece küçük bir bölümüne karşılık geldiğini, ayrıca ekibin liste üzerinde çalıştığını ve toplam değeri değerlendirdiğini söyledi.

Bu saldırının üzerinde çalışmak için “Huobi, Binance, OKEx, BitMax ve Bybit gibi birçok büyük kripto borsasının yanı sıra, blok zinciri projeleri, güvenlik kurumları ve kolluk kuvvetleri ile temas halindeyiz. Kucoin’in Telegram grubunun yöneticisi Steph Burwell, “bazı etkili önlemler alındı ve yakında daha fazla ayrıntı ile güncelleyeceğiz” dedi.

İlgili Haber:  Twitter, Büyük Bitcoin Hack Olaylarından Sonra Güvenliği Güçlendiriyor

KuCoin ayrıca, sigorta fonu ile müşterilerinin en ufak kaybının bile geri ödeneceğini söyledi. Şirket, bilgisayar korsanlarının daha fazla para çalmasını durdurmak için, bir süreliğine askıya aldıkları para yatırma ve para çekme işlemlerini de bir hafta içinde yeniden başlatmayı planlıyor.

CoinGecko web sitesinin metrik değerlerine göre, Temmuz ayından bu yana, KuCoin borsası her gün 100 milyon dolar ile 412 milyon dolar arasında kripto para işlemi yapıyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın