Geçen hafta gerçekleşen KuCoin saldırısından sonra en az 13 milyon dolar, merkezi olmayan borsalar aracılığıyla aklandı. Ancak 9 milyon dolardan fazlası merkezi borsalara gitti.

Editörün notu: CEX İngilizce Centralized Exchange’in kısaltmasıdır. Merkezi borsa anlamına gelir. Örneğin Binance, Coinbase birer CEX’dir.

Haberin Özeti

  • Chainalysis, geçen hafta gerçekleşen 281 milyon dolarlık KuCoin hackinin bir analizini yayınladı.
  • Hackerların, Litecoin de dahil olmak üzere çalınan paraları kullanarak merkezi borsalardan 875 Bitcoin satın aldıkları tespit edildi.
  • Fonların çoğu, merkezi olmayan borsalar kullanılarak aklandı.

Blockchain analiz şirketi Chainalysis’in yeni raporu, KuCoin hackinde çalınan 280 milyon dolarlık coinin nereye gittiğine ışık tutuyor.

Hacker, fonları aklamak için çoğunlukla merkezi olmayan borsaları, Uniswap ve Kyber, kullanırken, Chainalysis çalınan altcoinlerin bir kısmının merkezi borsalarda Bitcoin satın almak için kullanıldığını ortaya çıkardı.

Özetlemek gerekirse: 25 Eylül Cuma günü, bilinmeyen bir bilgisayar korsanı en az bir KuCoin sıcak cüzdanına özel anahtarla erişim sağladı ve ardından 281 milyon dolar değerindeki Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinleri boşalttı.

13,2 Milyon Dolarlık Satış

Tether, Orion ve Velo Labs gibi kripto projeleri, fonların bir kısmını dondurmak için harekete geçti, ancak 30 Eylül itibariyle hacker, merkezi olmayan borsalar aracılığıyla 13,2 milyon dolarlık ürün satmayı başardı.

Chainalysis’in bugün açıklanan raporunda belirttiği gibi, merkezi olmayan borsalar, çalınan kripto parayı aklamanın çekici bir yolu olarak biliniyor. Bilgisayar korsanları, DEX’leri kullanarak, çalmış oldukları fonları başka herhangi bir düzenlenmiş borsadan geçirmek zorunda kalmadan yeni kripto para birimi türleriyle değiştirebiliyorlar.

Ancak Chainalysis, fonların bir kısmının düzenlenmiş veya en azından merkezi borsalara gittiğini iddia ediyor. Bu kapsamda yayınlanan açıklamada, “Hackerlar, Litecoin da dahil olmak üzere hack ile çalınan altcoinleri kullanarak merkezi borsalardan yaklaşık 875 BTC satın aldı. Yeni satın alınan 875 BTC’nin (9,2 milyon dolar) kabaca 683 BTC’si karıştırma hizmetlerine gönderildi.”

İlgili Haber:  Monero Kötü Amaçlı Yazılımı Güncellendi: Parolaları Çalabilir

KuCoin Kapsamındaki İşlemler Hala Daha Saldırı Etkisinde

Coinalysis ise saldırıda çalınan 26.733 LTC’nin (1,2 milyon doların üzerinde) tamamının borsalara yatırıldığını tespit etti.

Saldırının ardından para yatırma ve çekme işlemlerini durduran KuCoin, bu hafta içerisinde desteklenen bazı tokenleri için tüm hizmetleri yeniden başlatmak adına çaba gösterse de çoğunda belirsizlik devam ediyor. Örneğin; Newscrypto, EdenChain ve WOM Protokolü ile yakın zamanda kullanılabilir hale geldi. Ancak kullanıcılar, aralarında XRP ve Ether’in de bulunduğu bazı büyük tokenlerle hala herhangi bir işlem gerçekleştiremiyor.

Borsanın alım satım hacimleri, tahmin edilebileceği üzere, saldırıdan bu yana düşüş yaşadı. Hack’ten önceki iki ay boyunca KuCoin, 24 saatlik işlem hacminde 100 milyon doların altına düşmemişti. Şu anda ise 90 milyon doların altında bulunuyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın