8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Türkler Bitcoin Dışında Yakın Zamanda Listelenen Bu 3 Altcoine Yatırım Yapıyor!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

KuCoin dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri. Dün yayınladığımız raporda da KuCoin’in Google Play Türkiye mağazasında kripto tabanlı uygulamalar listesinde birinci sırada olduğunu yazmıştık.

Binance indirim kodu

KuCoin geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporla Türkiye’deki enflasyona ve Türk kullanıcıların ilgi gösterdiği altcoinlere dikkat çekti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Türkiye’nin yıllık enflasyon oranı Aralık ayında tahmin edilenden önemli ölçüde yüksek bir artışla Eylül 2002’den bu yana ilk kez yıllık yüzde 36.08’e ulaştı. Bu, liranın geçen yıldan bu yana değer kaybettiğini gösteriyor.

Türkiye'nin 2019-2021 yılları arasında enflasyon rakamları.
Türkiye’nin 2019-2021 yılları arasında enflasyon rakamları.

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre, tüketici fiyatları Reuters anketinin %9’luk tahminine kıyasla aylık %13.58 arttı. Enflasyonun yıllık bazda yüzde 30.6 olacağı tahmin edildi.

Merkez bankasının Eylül ayından bu yana politika faizini 500 baz puan düşürmesinin ardından liranın yeni dip seviyelerine gerilemesi, enflasyonun son birkaç ayda %20 civarında seyretmesini sağladı. Ekim ayı sonlarında yayınlanan bir rapora göre, merkez bankası yıl sonu enflasyonunun %18.4 olacağını tahmin etmişti. Merkez bankası ayrıca kısa vadeli enflasyonun çalkantılı olacağını belirtmişti.

Türkler Bitcoin ve Tether’e yöneliyor

Türk Lirası o kadar oynak hale geldi ki, kripto diğer varlıklara kıyasla nispeten daha değişken olarak kabul edilse de vatandaşlar artan enflasyondan korunmak için altın, ABD doları ve kripto paralara yöneliyor.

Chainalysis’e göre, 2021’in dördüncü çeyreğinde Lira dolar karşısında değer kaybetmesine rağmen, Lira kullanan kripto ticaret hacimleri üç borsa arasında günde ortalama 1.8 milyar dolara yükseldi.

Wall Street Journal’ın raporuna göre, 1:1 oranında dolara sabitlenmiş bir stabilcoin olan Tether, özellikle Türkler arasında popüler hale geldi. CryptoCompare’e göre, Lira bu sonbaharda Tether karşısında en çok işlem gören para birimi olarak USD ve EUR’yu geçti.

İlgili Haber:  Kripto Halen Çok Genç; Araştırmalara Göre Amerikalıların Sadece %7'si Bitcoin Kullanıyor

Kripto para ticaret hacmi artıyor

Reuters istatistikleri, Türkiye’deki kripto ticareti sayısının, liranın yeni diplere düşmesiyle günde bir milyona yükseldiğini gösteriyor.

2019’dan beri Bitcoin ve Tether, daha önce de belirtildiği gibi, Lira ile yapılan işlemlerde en popüler kripto paralar.

Ancak yetkililer, Türkiye’nin kripto ticaretindeki yükselişine dikkat ediyor. Eylül 2021’de, Türkiye maliye bakan yardımcısı, gelişmekte olan varlık sınıflarına ilişkin yasaların uygulanacağını duyurmuştu. Nisan ayında, merkez bankası, “onarılamaz” zarar olasılıkları ve endişelerini belirterek geleneksel alımlar için kriptoyu yasaklamıştı.

Türkler için Bitcoin alternatifleri neler?

KuCoin’in yayınladığı raporda son olarak Türkler için bitcoin alternatifi kripto paralara dikkat çekildi. Bu alternatif kripto paralar; Ethereum, Polkadot, Solana, Cardano ve Polygon.

KuCoin aynı zamanda Türkler tarafından kullanılan popüler bir kripto borsası haline geldiklerini ve Türk yatırımcıların yüksek yatırım getirisi için KuCoin’de listelenen FLUX, XCAD ve ARA gibi yeni altcoinlere aktif olarak dahil olduklarını gördüklerini belirtti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar