Kültür ile medeniyet arasındaki fark göründüğünden çok daha geniş ölçektedir. İlk olarak, teoride medeniyet, bütün bir uygarlığın tek bir kültür birimini kapsayabileceği için kültürden daha büyüktür. Medeniyet kültürden daha büyük bir birimdir, çünkü hükümet biçimleri, normlar ve hatta kültürle birlikte belirli bir alanda yaşayan toplumun karmaşık bir birimidir. Böylece, kültür bütün medeniyetin bir parçasıdır. Örneğin, Mısır medeniyeti Mısır kültürüne sahip olduğu gibi, Yunan medeniyeti de Yunan kültürüne sahiptir.

Bakınız: Kültür ile Gelenek Arasındaki Fark

Bir kültür genellikle medeniyet içinde bulunur. Bu bağlamda, her medeniyet yalnızca bir değil çeşitli kültürleri içerebilir. Kültür ve medeniyeti karşılaştırmak, dil ile o dilin kullanıldığı ülke arasındaki farkı göstermek gibidir.

Medeniyet belli bir kültüre sahip değilse, medeniyet olarak adlandırılamaz. Dolayısıyla, ne kadar küçük olursa olsun, kültürü yoksa bir medeniyet boştur.

Kültür, somut veya soyut olabilir. Kültür, belli bir kültür ile tanımlı belli bir topluluğun inanç, gelenek ve uygulamalarının ürünü ise fiziksel bir materyal olabilir. Fakat medeniyet, bir bütün olarak görülebilen bir şeydir ve kültür gibi temel bileşenleri önemsiz olabilmesine rağmen az ya da çok elle tutulur bir haldedir.

İlgili Haber:  Çin ile Batı Kültürü Arasındaki Fark

Bakınız: Kültür ile Toplum Arasındaki Fark

Kültür öğrenilebilir ve aynı şekilde bir nesilden diğerine aktarılabilir. Bir konuşma ve iletişim ortamı kullanarak, belli bir türün kültürünün gelişmesi ve hatta başka bir grup tarafından miras alınması mümkündür. Öte yandan, medeniyet yalnızca dille aktarılamaz. Onun karmaşıklığı ve büyüklüğü nedeniyle, bir medeniyetin bütünüyle geçmesi için tüm hammaddesini aktarmanız gerekir. Medeniyet, tüm alt birimlerinin başarısız olmasını takiben, büyür, azalır ve sonuçta tükenebilir.

Kültür ile Medeniyet Arasındaki Fark

  1. Kültür, bir medeniyete göre daha küçüktür.
  2. Kültür, bir medeniyet olmadan büyüyüp var olurken, medeniyet kültür unsuru olmaksızın asla büyümeyecek ve olmayacaktır.
  3. Kültür, somut veya soyut olabilirken medeniyet daha somut bir şeydir, çünkü bir bütün olarak gördüğümüz şeydir.
  4. Kültür, dil biçimindeki semboller vasıtasıyla iletilebilirken, bütün bir medeniyet yalnızca dil ile iletilemez.

Kültür ile medeniyet arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum yazınız.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here