1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Küresel Çip Kıtlığı Çin’in Bitcoin Madenciliği Sektörünü Vurdu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Meydana gelen karışıklıklar daha küçük madencileri fiyatlandırırken Çin dışındaki pek çok oyuncunun Bitcoin boğa koşusundan kâr elde edebileceğini görebilecek bir endüstri sağlamlaşması sürecini hızlandırıyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin madenciliği, dünyanın en büyük kripto para tüccarları ve kullanıcıları tarafından yakından izleniyor; çünkü yapılanlar ve piyasaya satılanlar Bitcoin miktarını, arzını ve fiyatını etkiliyor.

Binance indirim kodu

Cuma günü yaklaşık 32.000 dolardan işlem gören Bitcoin, iki hafta önce kaydettiği rekor seviyelerden %20 düşmüş olsa da mart ayının düşük seviyesi olan 3.850 dolardan yaklaşık %700 yükselmiş bulunuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yonga tasarımcısı ve madencilik ekipmanlarının ana sağlayıcısı Innosilicon’ın başkan yardımcısı Alex Ao, madencilik teçhizatlarının üretimini desteklemek için yeterli yonga bulunmadığını söylüyor.

Bitcoin madencileri, yeni basılan Bitcoinleri üreten süreçte Bitcoin işlemlerini doğrulamak için giderek daha güçlü ve özel olarak tasarlanmış bilgisayar ekipmanı veya teçhizatı kullanıyor.

Ao, maden ocaklarında kullanılan özel olarak tasarlanmış çiplerin ana üreticileri olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Co ve Samsung Electronics Co’nun da çip talebinin daha istikrarlı görülen tüketici elektroniği gibi sektörlere tedariklere öncelik vereceğini belirtiyor.

Küresel yonga kıtlığı; otomobiller, dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları dahil olmak üzere küresel bir ürün yelpazesinde üretimi kesintiye uğratıyor.

Madenciliğin kârlılığı, Bitcoin’in fiyatına, teçhizatı güçlendirmek için kullanılan elektriğin maliyetine, teçhizatın verimliliğine ve bir Bitcoin çıkarmak için ne kadar bilgi işlem gücüne ihtiyaç olduğuna bağlı olarak değişiyor.

Kripto para varlık yöneticisi ve madenci GMR’nin kurucu ortağı Gordon Chen, Bitcoin fiyatları yükseldikçe teçhizat talebinin arttığını belirterek altın fiyatları yükseldiğinde daha fazla kürek gerekmesi durumuna benzer bir durumun yaşandığını ifade ediyor.

Sağlamlaşma Süreci

Madencilere kredi veren Babel Finance’ın finansal hizmetler genel müdürü Lei Tong, neredeyse tüm büyük madencilerin piyasayı teçhizat için araştırdığına ve ikinci el makineler için yüksek fiyatlar ödemeye hazır olduklarına dikkat çekiyor.

İlgili Haber:  Anthony Scaramucci'nin SkyBridge'i Bitcoin ETF Başvurusunda Bulundu

Kuzey Amerika’dan alım hacimlerinin çok büyük olduğunu ve Çin’deki arzın sıkıştığını açıklayan Tong, birçok madencinin yalnızca ağustos ve eylül aylarında teslim edilebilen ürünler için sipariş verdiğine dikkat çekiyor.

Şirketin web sitesine göre, Çin’in en büyük teçhizat üreticilerinden biri olan Bitmain’in ürünlerinin çoğu tükenmiş bulunuyor.

Bir teçhizat tüccarı olan Jiangsu Haifanxin Technology’de çalışan bir satış müdürü, ikinci el piyasasındaki fiyatların geçen yıl %50 ile %60 oranında arttığını ve yeni ekipman fiyatlarının iki katından fazlasına çıktığını söylüyor. Üst düzey, ikinci el madencilik makineleri 5.000 dolar civarında teklif alıyor.

Kendisini Li soyadıyla özdeşleştiren yönetici, Bitcoin’in ne kadar yükseldiğine bakıldığında bu durumun “doğal” olduğunu söylüyor.

Kripto para dalgalanması, kimin madencilik yapabileceği meselesini yakından etkiliyor

Çin’in en büyük madencilik şirketlerinden birine sahip olan Atlas Mining’in kurucusu Raymond Yuan, artan yatırım maliyetinin küçük oyuncuları ortadan kaldırdığını belirtiyor.

Şirketi, kripto para madenciliğine 500 milyon dolardan fazla yatırım yapan ve yoğun bir şekilde yatırım yapmayı planlayan Yuan, kurumsal yatırımcıların hem büyük ölçekli olduğuna hem de yönetimdeki yeterlilikten yararlandığına dikkat çekerek buna ayak uyduramayan perakende yatırımcıların ise ayıklanacağını ifade ediyor.

Kripto araştırma şirketi TokenInsight’ın işletme müdürü Wayne Zhao, madencilik faaliyetlerini büyüten büyük oyuncuların çoğunun Çin dışında ve genellikle Kuzey Amerika ile Orta Doğu’da olduğunu öne sürüyor.

Çin, temel bir avantaj olarak düşük elektrik maliyetlerine sahip olsa da Bitcoin fiyatı yükseldikçe bunun gittiğini belirten Zhao, daha önce Çin’deki Bitcoin madenciliğinin dünya toplamının %80’ini oluştururken şimdi yaklaşık %50’sini oluşturduğunu açıklıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar