Küresel Çip Kıtlığı Çin’in Bitcoin Madenciliği Sektörünü Vurdu

Meydana gelen karışıklıklar daha küçük madencileri fiyatlandırırken Çin dışındaki pek çok oyuncunun Bitcoin boğa koşusundan kâr elde edebileceğini görebilecek bir endüstri sağlamlaşması sürecini hızlandırıyor.

Bitcoin madenciliği, dünyanın en büyük kripto para tüccarları ve kullanıcıları tarafından yakından izleniyor; çünkü yapılanlar ve piyasaya satılanlar Bitcoin miktarını, arzını ve fiyatını etkiliyor.

Cuma günü yaklaşık 32.000 dolardan işlem gören Bitcoin, iki hafta önce kaydettiği rekor seviyelerden %20 düşmüş olsa da mart ayının düşük seviyesi olan 3.850 dolardan yaklaşık %700 yükselmiş bulunuyor.

Yonga tasarımcısı ve madencilik ekipmanlarının ana sağlayıcısı Innosilicon’ın başkan yardımcısı Alex Ao, madencilik teçhizatlarının üretimini desteklemek için yeterli yonga bulunmadığını söylüyor.

Bitcoin madencileri, yeni basılan Bitcoinleri üreten süreçte Bitcoin işlemlerini doğrulamak için giderek daha güçlü ve özel olarak tasarlanmış bilgisayar ekipmanı veya teçhizatı kullanıyor.

Ao, maden ocaklarında kullanılan özel olarak tasarlanmış çiplerin ana üreticileri olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Co ve Samsung Electronics Co’nun da çip talebinin daha istikrarlı görülen tüketici elektroniği gibi sektörlere tedariklere öncelik vereceğini belirtiyor.

Küresel yonga kıtlığı; otomobiller, dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları dahil olmak üzere küresel bir ürün yelpazesinde üretimi kesintiye uğratıyor.

Madenciliğin kârlılığı, Bitcoin’in fiyatına, teçhizatı güçlendirmek için kullanılan elektriğin maliyetine, teçhizatın verimliliğine ve bir Bitcoin çıkarmak için ne kadar bilgi işlem gücüne ihtiyaç olduğuna bağlı olarak değişiyor.

Kripto para varlık yöneticisi ve madenci GMR’nin kurucu ortağı Gordon Chen, Bitcoin fiyatları yükseldikçe teçhizat talebinin arttığını belirterek altın fiyatları yükseldiğinde daha fazla kürek gerekmesi durumuna benzer bir durumun yaşandığını ifade ediyor.

Sağlamlaşma Süreci

Madencilere kredi veren Babel Finance’ın finansal hizmetler genel müdürü Lei Tong, neredeyse tüm büyük madencilerin piyasayı teçhizat için araştırdığına ve ikinci el makineler için yüksek fiyatlar ödemeye hazır olduklarına dikkat çekiyor.

  Filipinler, Bitcoin Madenciliği Alanındaki Çeşitli Dolandırıcılık İddiaları ile Çalkalanıyor

Kuzey Amerika’dan alım hacimlerinin çok büyük olduğunu ve Çin’deki arzın sıkıştığını açıklayan Tong, birçok madencinin yalnızca ağustos ve eylül aylarında teslim edilebilen ürünler için sipariş verdiğine dikkat çekiyor.

Şirketin web sitesine göre, Çin’in en büyük teçhizat üreticilerinden biri olan Bitmain’in ürünlerinin çoğu tükenmiş bulunuyor.

Bir teçhizat tüccarı olan Jiangsu Haifanxin Technology’de çalışan bir satış müdürü, ikinci el piyasasındaki fiyatların geçen yıl %50 ile %60 oranında arttığını ve yeni ekipman fiyatlarının iki katından fazlasına çıktığını söylüyor. Üst düzey, ikinci el madencilik makineleri 5.000 dolar civarında teklif alıyor.

Kendisini Li soyadıyla özdeşleştiren yönetici, Bitcoin’in ne kadar yükseldiğine bakıldığında bu durumun “doğal” olduğunu söylüyor.

Kripto para dalgalanması, kimin madencilik yapabileceği meselesini yakından etkiliyor

Çin’in en büyük madencilik şirketlerinden birine sahip olan Atlas Mining’in kurucusu Raymond Yuan, artan yatırım maliyetinin küçük oyuncuları ortadan kaldırdığını belirtiyor.

Şirketi, kripto para madenciliğine 500 milyon dolardan fazla yatırım yapan ve yoğun bir şekilde yatırım yapmayı planlayan Yuan, kurumsal yatırımcıların hem büyük ölçekli olduğuna hem de yönetimdeki yeterlilikten yararlandığına dikkat çekerek buna ayak uyduramayan perakende yatırımcıların ise ayıklanacağını ifade ediyor.

Kripto araştırma şirketi TokenInsight’ın işletme müdürü Wayne Zhao, madencilik faaliyetlerini büyüten büyük oyuncuların çoğunun Çin dışında ve genellikle Kuzey Amerika ile Orta Doğu’da olduğunu öne sürüyor.

Çin, temel bir avantaj olarak düşük elektrik maliyetlerine sahip olsa da Bitcoin fiyatı yükseldikçe bunun gittiğini belirten Zhao, daha önce Çin’deki Bitcoin madenciliğinin dünya toplamının %80’ini oluştururken şimdi yaklaşık %50’sini oluşturduğunu açıklıyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın