8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Küresel Enflasyon Bitcoin Talebini Artırıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Amerika Birleşik Devletleri, Avro Bölgesi, Birleşik Krallık ve diğer birçok ekonomi, Covid-19 pandemisinin başlangıcından bu yana yürüttükleri devasa teşvik programları da dahil olmak üzere sayısız faktörden kaynaklanan rekor düzeylerde yüksek enflasyon yaşıyor.

Binance indirim kodu

Twitter CEO’su Jack Dorsey, hiperenflasyonun dünyadaki pek çok şeyi değiştireceğini ön görmüştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin, son bir ayda %13’ün üzerinde değer kazandı ve enflasyonist baskılar bu talebi artırmış gibi görünüyor. Blockchain veri platformu Chainalysis verilerine göre, şu anda Türkiye, Rusya, Brezilya ve Arjantin gibi aşırı enflasyon yaşayan ekonomilerde kripto kullanımı önemli ölçüde arttı. Wall Street Journal, Türklerin Bitcoin ve Tether’e yoğun ilgi gösterdiğini yazmıştı.

Küresel finans piyasaları yatırımcıları, petrol fiyatlarındaki ve merkez bankası politikalarındaki eğilimlere tepki vermeleriyle ünlüdür. Bu hafta ABD ham petrolü, Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan arz yönlü baskı ve bunun sonucunda ortaya çıkan yaptırım endişeleriyle %23’ün üzerinde yükseldi. Yatırımcıların bu artışa tepki vermesi bekleniyor. Altın ve Bitcoin gibi güvenli limanlardaki pozisyonlarını riske atarak veya hisse senetlerine yönelerek tepki verebilirler.

Geçen hafta, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Ruble’nin ABD doları karşısında %30 düşmesine neden oldu. Ocak enflasyonunun %9.5 olarak bildirilmesiyle birlikte, Rusya Merkez Bankası, yüksek enflasyonu kontrol etmek için faiz oranını %9.5’ten %20’ye yükseltti. Sonuç olarak, Rusya’nın Bitcoin ticareti 9 ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Küresel petrol fiyatı rallisi ise Nisan 2020’de başladı ve halen devam ediyor. 2021’de hem ABD ham petrolü hem de Brent petrolü %50’nin üzerinde ralli yaptı. Bu, 2022’de her iki pazarın da 2022’de %47 daha artmasıyla hızlandı. Artan petrol fiyatlarının ürün fiyatlarında artışa yol açarak küresel olarak daha yüksek enflasyona yol açması bekleniyor.

Büyük merkez bankaları niceliksel genişleme programlarında frene basmış ve şu anda faiz oranlarını yükseltiyor olsa da, yüksek enflasyon oranı nakit mevduatlara zarar vermiş durumda ve mevduat sahipleri servetlerini saklamanın alternatif yollarını arıyorlar. Yılın başından bu yana altının fiyat performansına baktığımızda, altının şimdiye kadar Bitcoin’e karşı enflasyon riskinden korunma savaşını kazandığını söyleyebiliriz.

İlgili Haber:  15.000 Dolara Ulaşan Bitcoin Artık PayPal, Coca Cola, Netflix ve Disney'den Daha Büyük

Bununla birlikte, bugün uygulanan yaptırımlar ve sansürler göz önüne alındığında, bireysel yatırımcılar Bitcoin satın almayı altın ve fiat para birimlerine kıyasla daha kolay buluyor. Bu kolaylık sayesinde Ukrayna hükümeti Bitcoin ve diğer kripto para bağışlarını kullanarak askeri giderlerini finanse edebildi.

Öte yandan Nijerya’ya bakacak olursak, Ocak 2022’de Nijerya’nın enflasyon oranı %15.6’ya çıktı ve Nijerya para birimi Naira ABD doları karşısında sürekli değer kaybetti. Bunun neticesinde uluslararası havale yapmak isteyen Nijeryalılar yüzlerini Bitcoin’e döndü. Reuters’in yakın tarihli bir haberine göre, Nijeryalı tüccarlar, Bitcoin kullanarak para birimi devalüasyonunun etkilerinden kaçabiliyorlar.

Rusya ve Ukrayna, dünyanın ilk 5 buğday, ayçiçeği ve mısır ihracatçısı arasında yer alıyor. Bu ürünler büyük ölçüde Kuzey Afrika ve Orta Doğu’ya ihraç edilmektedir. Arzlarındaki bir aksama, gıda kıtlığına, daha yüksek gıda fiyatlarına ve sonuç olarak enflasyona neden olabilir.

blank

Hane bütçelerini küresel ölçekli bu enflasyonun etkisinden korumak için, son derece değişken olmasına rağmen son on yılda güvenilir bir değer deposu olduğu kanıtlandığı için bireysel yatırımcıların Bitcoin’i stoklama olasılığı güçlü. Yüksek enflasyon ve istikrarsız yönetimlerin olduğu ülkelerde Bitcoin’in benimsenmesi önemli ölçüde hızlandı.

Bitcoin’in, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden önce ABD teknoloji hisseleri gibi hisse senetleri ile pozitif korelasyon gösteren alternatif bir varlık olarak işlem gördüğünü belirtmekte fayda var. Bitcoin’in enflasyondan korunma aracı olarak kullanımı, oynaklığı yüzünden henüz tam olgunlaşmış sayılmaz. Parallax Digital’in kurucusu ve CEO’su Robert Breedlove’a göre, Bitcoin daha geniş çapta benimsenerek sonunda fiili enflasyondan korunma aracı haline gelebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar