26 Mayıs 2022, Perşembe
17.5 C
İstanbul

Küresel Merkez Bankaları Dijital Para Birimi Konusunda Vites Arttırdı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Küresel merkez bankaları kendi dijital para birimlerini çıkartma konusundaki araştırmalarını hızlandırdı. Bu konuda başı çeken ülke ise Çin olarak görülüyor.

Binance indirim kodu

Çin merkez bankası Perşembe günü gerçekleşen Uluslararası Ödemeler Bankası konferansında CBDC olarak da bilinen merkez bankası dijital para birimleriyle ilgili küresel kuralların nasıl olacağına dair birtakım önerilerde bulunmuştu.

Binance indirim kodu

CBDC Çalışmalarını Başlatan Ülkelere Yenileri Ekleniyor

Cuma günü ise Japonya Bankası CBDC’ler ile ilgili koordinasyon komitesi mevkisinde ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonunda açıklanan bilgilere göre Japonya bu tür para birimlerinin çekirdek fonksiyonlarındaki teknik uygulanabilirlikleri ve gereken özellikler hakkındaki testlerine Nisan ayında başlayacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Japonya tarafından yapılan duyuruya göre ise yakın bir zamanda herhangi bir CBDC piyasaya sürülmeyecek. Ancak ödeme teknolojileri alanındaki yenilikleri kaçırmamak adına deneyler yapılmaya devam edilecek.

Özel Şirketler Merkez Bankalarını Harekete Geçirdi

Küresel merkez bankaları, Facebook gibi büyük özel şirketlerin kendi para birimlerini geliştirme adımları atmasından ve bu tür teknolojilerin giderek yaygınlaşmasından sonra dijital para konusunu nasıl halledeceklerini daha ciddi şekilde tartışmaya başladı.

CBDC’ler piyasaya sürüldükten sonra merkez bankalarındaki paraların dijital olarak elde tutulmasını ve ödeme yapılmasını sağlayacak. Kamuda şu anda büyük oranda yine merkez bankaları tarafından basılan fiziksel banknotlar ve madeni paralar kullanılıyor. Banka kartlarında tutulan elektronik nakitlerin de kullanımı son zamanlarda fazlaca yaygınlaştı.

“Alandaki Liderlik Çin Halk Cumhuriyeti’nde”

Fakat Fed, Bank of England, Avrupa Merkez bankası gibi diğer ülke temsilcileri CBDC’ler konusunda Çin’in gerisinde yer alıyor.

Perşembe günkü konferansta ise Çin Halk Cumhuriyeti yetkilisi Mu Changchun bu meseleyi çözmek için ülkelerin beraber hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Konferanstaki açıklamalarına göre Çinli yetkili, farklı ülkelerin kullandığı CBDC sistemlerinin birlikte çalışabilmesinin önemli olduğunu belirtti. Ayrıca bu tür para birimlerinin temelinde Bitcoin’deki gibi blockchain türü bir dağıtıcı sistemin olması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

İlgili Haber:  Ethereum 900 Dolara İnmeme Mücadelesi Verirken Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Gördü

Bazı uzmanlara göre CBDC’ler Bitcoin’i tehdit edebilir. Fakat Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin açıklamalarına göre CBDC’ler ile diğer kripto paraların çok da bir alakası yok ve bu coin’ler tipik olarak para birimi olarak kullanılamayacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar