29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Küresel Nakliye Liderleri IBM ve Maersk Blok Zinciri Platformuna Katıldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Dünyanın en büyük konteyner taşıyıcılarından ikisi olan IBM ve Maersk, TradeLens blok zinciri platformuyla tam entegrasyonu olduğunu duyurdu. Fransız bir konteyner ve nakliye şirketi olan CMA CGM, MSC Mediterranean Shipping Company ile birlikte tedarik zincirleri için eksiksiz bir dijital dönüşüm sağlamak amacıyla TradeLens ağına katıldı.

Binance indirim kodu

IBM Blok Zinciri TradeLens başkanı Marvin Erdly; tedarik zincirleri dijital hale geldikçe, konşimento işleme gibi manuel kağıt tabanlı süreçlerin denklemden kaldırıldığını söyledi. Başkan, bu süreçlerin artık ilgili tüm tarafların güvendiği blok zinciri ağlarına ve akıllı sözleşmelere gömülü olduğunu belirtti.

Binance indirim kodu

Erdly ayrıca, Maersk ile birlikte hem CMA CGM hem de MSC’nin TradeLens ağında düğümler çalıştırarak platformun temel taşıyıcıları olarak hareket edeceklerini paylaştı. Bu kuruluşların, ağ üzerindeki işlemleri doğrulayarak katılımcılar arasında paylaşılan belgelerin gerçek ve geçerli olmasını sağladığı kaydedildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

CMA CGM ve MSC’nin eklenmesi, 2018’deki lansmanından bu yana halihazırda 30 milyon konteyner sevkiyatını ve yaklaşık 13 milyon yayınlanmış belgeyi takip eden TradeLens ağına, dünyadaki okyanus konteyneri kargosunun neredeyse yarısından veri getirdi.

COVID-19, blok zinciri tabanlı tedarik zincirlerine olan ihtiyacı vurguluyor

CMA CGM ve MSC’nin TradeLens ağına katılması dikkate değer olsa da bu aynı zamanda koronavirüs pandemisinin dijitalleştirilmiş tedarik zincirlerine olan ihtiyacı nasıl tetiklediğini gösterdi.

Erdly’ye göre karmaşık işletmeler arası süreçleri otomatikleştirmek, salgın nedeniyle her zamankinden daha önemli hale geldi. 50 trilyon dolarlık bir endüstri olan küresel tedarik zincirinin gelecekteki başarısını sağlamak için blok zincirinin yavaş ama emin adımlarla gerekli bir bileşen haline geldiğini belirten Erdly, TradeLens ağının karşılaştığı ilk zorluğun kritik bir kitleye ulaşmak olduğunu hatırlattı.

Ağda ne kadar çok varlığa sahip olunursa ağın o kadar değerli hale geleceğini söyleyen başkan, COVID-19 salgınının, platformu kritik bir kütleye sahip olmaya ittiğini ifade etti. Diğer varlıkların da şimdi katılmak isteyeceğini ve sonuçta bir ağ etkisi oluşturacağını düşünen Erdly, bu nedenle CMA CGM ve MSC’nin birleşmesinin çok önemli bir kilometre taşı olduğunun altını çizdi.

CMA CGM ve MSC, TradeLens’e katılarak tedarik zinciri kuruluşları arasında izin verilen gönderi bilgilerini dijital olarak paylaşabilmeye başladı. IBM Blok Zinciri ve IBM Cloud tarafından desteklenen platformun, kuruluşların hassas bilgilerini gizli tutarken verilere erişmesine de olanak tanıyacağı açıklandı. Bunun ise ağ katılımcılarına, dünya çapında hareket eden bir yük için kapsamlı ve şeffaf bir veri görünümü sağlayacağı kaydedildi.

Don Tapscott’un Tedarik Zinciri Devrimi adlı kitabında da yazdığı gibi, bu gelişmenin de değerlerin internetini açması ve varlıkların taraflar arasında nihayet dijital olarak taşınabilmesini sağlayacağı söylendi. Blok zincirinin, satın alma siparişleri ve konşimentolar gibi ticari belgelerin dijital olarak işlenmesini sağlayabileceği belirtilirken ticaret belgelerinin blok zincirinde neredeyse gerçek zamanlı olarak paylaşılmasının ve doğrulanmasının, varlık izleme sürecini kolaylaştırmaya ve nakliye komisyoncularına görünürlük sunmaya da yardımcı olacağının altı çizildi.

İlgili Haber:  Yield Farming Yapanların Çoğunluğu Yatırım Yaptıkları Akıllı Sözleşmeleri Okumuyor

Sonuç olarak blok zinciri, genellikle kağıt belgelere dayanan karmaşık süreçlere şeffaflık, güven ve işbirliği getirdiği için özellikle birden çok kuruluşla çalışan şirketler için önemli bir iş fırsatı sunuyor. Örneğin CMA CGM ve MSC’yi birlikte çalışmaya ikna edebilme sürecindeki önemli kilometre taşlarından biri; 3.000’den fazla benzersiz sevkiyat, 100.000 etkinlik ve 6.000 konteyner içeren 15 müşterili bir pilot uygulamaydı. Bu pilot uygulama, TradeLens platformunun gönderi verilerini çeşitli tedarik zincirlerinde tam bir hız ve doğrulukla nasıl dağıttığını ve paylaştığını göstermiş oldu. 

MSC’nin küresel dijital ve bilgi sorumlusu Andre SimhaTradeLens’in küresel nakliye ve lojistiğin dijitalleşmesinde önemli bir girişim olduğunu belirterek platformun taşıyıcıların ve müşterilerinin şeffaflığını arttırmasına ve hatalar ile gecikmeleri azaltmasına yardımcı olma potansiyeline sahip olduğunu açıkça ifade etti. Tüm bunların, sektörün tedarik zincirlerinin dayanıklılığını yeniden düşündüğü ve geliştirdiği çok önemli bir zamanda geldiğini söyleyen Simha ayrıca, şirketin müşterilerine ve iş ortaklarına TradeLens ile entegre şekilde bir blok zinciri platformu kullanarak nasıl değer yaratabileceklerini göstermeye başlayabileceklerini de kaydetti. 

Müşterilerin bir blok zinciri ağının değerini anlamasını sağlamak, ironik de olsa salgın nedeniyle daha kolay hale geldi. A.P. Moller-Maersk’in okyanus ve lojistik CEO’su Vincent Clerc, müşterilerin ve tedarik zinciri paydaşlarının giderek daha fazla dijital ve çevrimiçi çözümlere yöneldiği bir dönemde TradeLens ekosisteminin gerçekten ivme kazandığını söyledi. Clerc, kuruluşların lojistik değer zincirindeki paydaşlar arasında karmaşık manuel ve fiziksel etkileşimlere sahip kilitlenmeler yaşandığında tedarik zincirlerinin akışını sürdürmek için dijital ürünlerin ve platformların değerini görmeye başladığını belirtti. 

Clerc ayrıca, pandemi başladığından beri Maersk’in Maersk uygulamasındaki mobil ticari işlemlerde %27 artış gördüğünü söyledi. Esnekliğin kral olduğu bir dünyada, TradeLens tedarik zincirinin esnekliği sağlama ve artan görünürlük yoluyla müşteri deneyimini arttırma gibi açılardan önemli bir role sahip olduğu vurgulandı. 

Blok zinciri, tedarik zincirlerine değer katıyor 

Genel olarak blok zincirinin, tedarik zincirlerinin dijitalleştirilmesinde önemli bir rol oynamaya devam edeceği netleşmiş oldu. Bu gerçek, COVID-19 nedeniyle daha da belirgin hale geldi. 

Bunun, blok zincirinin burada kalacağı fikrini doğruladığını çünkü birden fazla varlık arasında işlem yapması gereken işletmeler için kritik bir unsur haline geldiğini belirten ErdlyTradeLens’in yıllar içinde ölçeklenmeye devam ettiğini hatırlatarak platforma katılan yeni liman ve terminallerin son eklemelerine dikkat çekti. CMA CGM ve MSC platformda canlı oldukları için bir ağ etkisi elde edilmeye daha yakın olduklarından büyümenin devam etmesi gerektiği belirtildi. 

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar