Küresel Ölçekte Kripto Satışı Yaşanırken Bitcoin Pazar Hakimiyetini İyileştiriyor

Küresel piyasalarda mücadele devam ederken Bitcoin sabit kalmayı başarıyor.

Pratik olarak tüm büyük kripto para birimleri, dün gece yaşanan ani bir piyasa satışının ardından bugün kırmızı renkte görünüyor.

Tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri, bir gece içerisinde 346 milyar dolar değerinden 339 milyar dolar seviyesine düşerek kripto para birimi başına ortalama %2,1’lik bir kayıp ortaya çıkmasına sebep oldu.

Bugün itibariyle çoğu kripto para birimi belirli ölçüde kayıplar yaşasa da Bitcoin (BTC), son 24 saatte sadece %1 seviyesinde değer kaybı yaşadı ve 10.610 dolar’a geriledi. Düşüş yaşayan bir kripto piyasasındaki görece istikrarlı ilerlemenin sonucu olarak Bitcoin, son haftalarda piyasa hakimiyetini bir miktar iyileştirdi. Bitcoin’in geçtiğimiz ay %57,8 seviyesinde olan piyasa hakimiyeti bu ay itibariyle %58,7 seviyesine yükseldi.

En Çok Değer Kaybedenler: DOT ve LINK

Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV) de son gün içerisinde sırasıyla yalnızca %0,6 ve %2 değer kaybederek piyasanın genelinden çok daha iyi bir performans gösterdi. Polkadot (DOT) ve Chainlink (LINK) coinleri, dünden bu yana %6,4 oranında değer kaybı yaşarken, ilk on kripto para birimi arasında bugünün en kötü performans gösterenleri olarak kaydedildiler. DOT şu an itibariyle, Ağustos sonundan bu yana en düşük değeri olarak kaydedilen 3,81 dolar’dan işlem görüyor ve 1 Eylül’den bu yana da düşüş trendini devam ettiriyor. DOT, o tarihten bu yana %43,9 değer kaybetti.

Son fiyat hareketinin ardından, piyasa değerine göre ilk 10 kripto para biriminden 9’u BTC karşısında kayıp yaşarken, Polkadot geçtiğimiz hafta en çok düşüş yaşayan kripto para birimi olarak tespit edildi. Chainlink ise geçtiğimiz ay en çok düşüş yaşayan kripto para birimiydi.

  Bitcoin'in 9 Bin Dolarlık Fiyat Düşüşü Trend Değişikliğine mi Neden Oldu?

Trump Tarafından Verilen Karar Piyasaları Etkiledi

Söz konusu son fiyat düşüşü, ABD Başkanı Donald Trump tarafından piyasanın bir başka yöndeki umutunun yıkılmasından hemen sonra gerçekleşti. Bu anlamda Başkan Trump, kongre üyesi Nancy Pelosi’nin, zor durum içerisinde olan ABD ekonomisine likidite enjekte etmeyi amaçlayan 2,4 trilyon dolarlık teşvik faturası talebini reddetti. Bu aynı zamanda, çoğu ABD hisse senedi endeksinin kısa süre içerisinde düşüşe geçmesine ve ortaya çıkan panik havası ile borsa satışının ateşlenmesine sebep oldu.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın