29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Kurumlar BTC’nin Dolaşımdaki Arzının %3’üne Sahip Olduğu İçin Bitcoin Ana Akım Haline Geliyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kurumsal yatırımcılar Bitcoin’i hızla kabulleniyor ve bugün itibariyle dolaşımdaki Bitcoin’in (BTC) yaklaşık %3’ü bu yatırımcılar tarafından uzun vadeli stoklarda kilitleniyor.

Binance indirim kodu

Veriler, 24 kuruluşun 460.500 BTC’den fazlasını topladığını gösteriyor ki bu Bitcoin’in şu anki fiyatı üzerinden 22 milyar dolara denk geliyor.

Binance indirim kodu

Michael Novogratz, bu miktarın, sonsuza kadar kaybedilen 3 milyon BTC’yi hariç tuttuğu ve kurumların mevcut satın alma çılgınlığını sürdürmesi halinde kısa bir süre içinde arz kıtlığı yaşanabileceği tahmininde bulunuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Mevcut büyük BTC sahiplerinin listesi; 6.6 milyar değerinde 141.690 BTC ile MtGox‘yi, 6.5 milyar dolar değerinde tahmini 140.000 BTC barındıran Block.one‘ı, 3.3 milyar dolar değerinde yaklaşık 71.000 BTC sahibi olan MicroStrategy‘yi ve bu hafta yaklaşık 1.8 milyar dolarlık 38.500 BTC alan Tesla’yı içeriyor.

Analistler, Bitcoin’i bir enflasyon koruması olarak görmenin birçok teknik nedeni olduğundan Bitcoin’i hazinede tutmanın yakında kurumsal bir standart haline geleceğini düşünüyor.

Bitcoin’in sınırlı arzına kurumsal BTC sahipleri de eklenince kısır bir döngü oluşuyor

Birincisi, BTC’nin dolaşımda altının değer kullanım deposunu taklit eden sınırlı bir arzı var. Ayrıca, ek madencilik yoluyla Bitcoin’in yeni arzını hızlandırmanın bir yolu yok.

Büyük miktarlarda Bitcoin’e sahip olanlar, piyasadan önemli miktarlarda satın alım gerçekleştirerek onları soğuk depoya yerleştirip dolaşımdaki arzı daha da azaltıyor. Çoğu kripto katılımcısı arasındaki bu uzun vadeli tutma kültürü, halihazırda küçük olan arzı azaltarak bir kısır döngü yaratır.

Bilgili baş finans görevlileri için Bitcoin’in hazinesinin bir kısmına sahip olmak, hükümetler fonları donduramadığı için bazı yasal koruma ve arbitraj sağlar.

Tesla’nın Bitcoin satın alma kararıyla ilgili şaşırtıcı olan şey, kararın BTC fiyatının dört ayda %250 artmasının ardından verildiği için zamanlaması olduğu düşünülüyor. Bu haftaki hareket, BTC’nin piyasa değerinin Tesla’nın değerini geçmesine ve tüm ticarete konu varlıklar arasında dokuzuncu sıraya ulaşmasına neden oldu.

İlgili Haber:  Red Bull Formula 1 Takımı, NFT Fan Tokenlerini Tezos Blok Zincirinde Piyasaya Sürecek

Geçmişte, Bitcoin satın almak inanılmaz derecede cesur bir hareket olarak görülüyorken şimdilerde kurumsal yatırımcılar için kripto para sağduyu haline geliyor.

Dünya çapında kabaca 10 trilyon dolarlık bir kurumsal hazine tahmini ile BTC’ye %3’lük bir tahsisat bile, Bitcoin’in likit nakit toplam değerinin yaklaşık üçte biri olan 300 milyar doları temsil ediyor.

Bitcoin arzının %60’ından fazlasının bir yıldan fazla bir süredir hareket etmediği göz önüne alındığında 355 milyar dolarlık halka açık bir varlık için 300 milyar dolarlık bir giriş neredeyse hayal edilemez.

Dahası, madenciler tarafından yeni basılan BTC, yılda 341.640’a ulaşıyor ve bu sadece 16.3 milyar dolar anlamına geliyor. Bu nedenle, BTC’nin kurumsal hazinelere düzenli olarak tahsis edilmesinin Bitcoin’in mevcut fiyatını iki katından daha fazla arttırabileceği sonucuna varmak güvenli görünüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar