15 Ağustos 2022, Pazartesi
22.6 C
İstanbul

Kurumlar Neden Birdenbire Bitcoin’i Umursamaya Başladı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC) kurumsal yatırımcılar arasında sahip olunan ver her geçen gün daha da popülerleşen bir varlık haline gelmeye devam ediyor.

Binance indirim kodu

2020’nin ikinci çeyreğinin sonunda Fidelity, yaklaşık 800 kurumsal yatırımcının katıldığı bir ankette yatırımcıların %36’sının kripto varlıklarına sahip olduğunu bildirirken kripto varlık sigorta şirketi Evertas tarafından yürütülen başka bir ankette ise katılımcıların serbest yatırım fonlarının kripto varlıklarını büyük ölçüde arttıracağına inandıkları bildiriliyor. Ayrıca, kurumsal kripto varlık sahiplerinin %90’ının bu yıl Bitcoin’e daha fazla yatırım yapmayı beklediği tahmin ediliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

MicroStrategy ve Grayscale’den, JPMorgan ve Goldman Sachs’a kadar Bitcoin, yatırım portföylerindeki yerini enflasyona ve para biriminin devalüasyonuna karşı korunma amaçlı bir varlık olarak sağlamlaştırıyor. Bununla birlikte, kurumsal yatırımcıların Bitcoin üzerinden giderek daha fazla yükselişe geçmesinin gerçek teknik nedenlerinin var olduğu ve bu kurumlardan bazılarının 2025 yılına kadar 1 milyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bitcoin’in gelecekteki değeri bir tartışma konusu olmaya devam ederken yatırımcılar ve finans kurumları, BTC’ye sahip olmanın Bitcoin’e maruz kalmamaktan daha az riskli olabileceğine inanıyor. Bir kripto araştırma firması Messari’ye göre 81.000’den fazla BTC, halka açık şirketlerin hazinelerine ait hale gelmiş bulunuyor.

Peki 2020 Bitcoin yükselişini teşvik eden asıl etken ne ve kurumsal yatırımcılar Bitcoin’de daha önce görmedikleri neyi görmeye başlıyor?

Bitcoin’in sınırsız ağı ve blok zinciri teknolojisi

Bitcoin, diğer varlık sınıflarıyla ilişkisiz bir şekilde egemen olmayan bir para birimi gibi davranıyor. Kurumsal yatırımcılar için S&P 500, Nasdaq ve dolar gibi yüksek düzeyde ilişkili piyasalara karşı koruma sağlamak için bir çeşitlendirme aracı olarak hizmet eden Bitcoin, blok zinciri teknolojilerinin kurumsal yatırımcılara en fazla değeri sunduğu iki ana alan olarak güvenli, sınırsız işlemli ve geleneksel finans piyasalarında bulunamayan yeni fırsatlara erişim sağlıyor.

Akıllı sözleşmeler, sınırsız ödemeler, daha düşük ücretler ve daha hızlı, daha güvenli işlemler dahil olmak üzere Bitcoin’in yenilikçi teknolojisi, kullanıcıları ulusal para birimlerinin mevcut fiziksel formlarından kopup dijitalleştiği bir geleceğe hazırlayacak katalizör görevi üstleniyor.

Ufukta ABD doları enflasyonu varken Ray Dalio ve Paul Tudor Jones gibi önemli yatırımcılar da Bitcoin’i giderek daha fazla sevmeye başlıyor ve onu altın ve bakırla kıyaslayarak “enflasyona karşı en iyi korunma aracı” olarak tanımlıyor.

Bankalar ve teknoloji sağlayıcıları, JPMorgan’ın yeni iş blok zinciri ve dijital para birimi Onyx gibi finans işlemlerinin doğrulanması ve kaydedilmesiyle ilgili araştırma ve geliştirme projelerine yoğun bir şekilde yatırım yapmaya devam ettikçe kurumların bu alandaki varlıklarını arttırmaları bekleniyor.

Kaliteli saklama çözümlerinin tanıtımı

Saklama uzmanları, müşterilerin varlıklarını düzenleyici amaçlarla profesyonel bir emanetçiyle tutmakla yükümlü olan serbest yatırım fonları gibi finansal kuruluşlar tarafından kullanılıyor.

Daha önce kurumsal yatırımcılar, düzenleyici ortam nedeniyle Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine karşı temkinliyken yakın zamana kadar, daha geniş çaptaki kripto ekosisteminin de kurumsal düzeyde kripto varlık saklama çözümlerinde ciddi şekilde eksik olduğu biliniyor. Artan miktardaki kripto varlıklarını güvence altına almak için doğan acil ihtiyaç ve kripto para birimlerini işletip bunlara yatırım yapmak için düzenleyici yönergeler etrafında arttırılan netlikle birlikte kurumsal düzeyde bir saklama çözümleri sektörünün doğduğu görülüyor.

İlgili Haber:  Mesajlaşma Uygulaması Signal, Kripto Para Ödeme Sistemini Başlatıyor

Andreessen Horowitz ve bir dizi önde gelen blok zinciri odaklı risk sermayesi şirketi tarafından desteklenen bir kripto saklama şirketi olan Anchorage, bu çözümlerden biri olarak değerlendiriliyor. Liechtenstein merkezli bir özel banka olan Bank Frick, token başlatma desteği, kripto ticareti ve dijital varlık saklama da dahil olmak üzere bir dizi blok zinciri bankacılık hizmeti sunmayı bir öncelik haline getirirken düzenlenmiş bankanın hizmetleri, Avrupa’daki profesyonel piyasa katılımcılarını ve finansal aracıları hedefliyor.

Son zamanlarda Bitstamps tekliflerine entegre edilen Paragon International Insurance Brokers gibi kripto sigorta şirketlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte bankacılık saklama seçeneklerinin, Bitcoin gibi dijital varlıklar için hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak korunacağı ve bir dizi suçla ilgili durumu kapsayan politikalar sağlayacağı belirtiliyor.

Kabul edilen düzenleyici çözümler, aksi takdirde şüpheci olabilecek kurumsal yatırımcılar için güvenlik sağlıyor. Ayrıca, kripto para birimi borsalarının daha yüksek bir standartta tutulmasına yardımcı olarak yatırımcıların parasını hırsızlıktan veya suistimalden korumaya teşvik ediyor. Bu da dijital varlıkları kurumsal yatırımcılar ve fonlar için daha çekici hale getirmek için önemli bir katalizör haline geliyor.

Bitcoin için kurumsal talep

Kripto piyasası kurumsal yatırımlarda bir artış gördükçe büyük alımlar her geçen gün daha fazla firma tarafından tamamlanır hale geliyor ve bu durum, piyasalardeki yükselişle ilişkilendiriliyor.

Kripto para türevleri platformu Zubr’dan gelen bir rapor, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’i nakit ödemeli vadeli işlemler yerine “fiziksel” formda tutmaya yöneldiklerini gösteriyor. Kurumsal yatırımcıların kripto ekosistemine entegrasyonu ve ellerinde kripto tutmaya yönelik ilgileri, ana akımın kripto benimsemesi için olumlu bir işaret olarak değerlendiriliyor. Bu yatırımcıların kripto sahipleriyle paylaştığı benzerlikler, geleneksel finanstan dijital ekonomiye kolay bir geçişi, Bitcoin’e güven aşıladığını ve teknolojiye yönelik bir anlayış ve inancı temsil ettiğini gösteriyor.

Her iki tarafa da hizmet vermek, aynı zamanda yeni iş akışları, ürünler ve hizmetler akışını başlatan merkezi olmayan finansmanın getirdiği yüksek potansiyelli avantaj olarak görülüyor. Maker ve Compound gibi hizmetler, bireylerin kimliklerini üçüncü bir tarafa ifşa etmek zorunda kalmadan dakikalar içinde herhangi bir büyüklükte kredi almalarına izin verirken yeni DeFi ürünleriyle ilişkili getiriler, tasarruftan daha yüksek kazançlarla sonuçlanıyor.

DeFi devriminin potansiyel faydaları, kripto para biriminin dinamiğinin, inananların başından beri istediği şey olan sayısallaştırılmış ve sınırsız bir varlığa kaymasının bir başka nedeni olarak kabul ediliyor.

Kripto dünyasına giriş yapan kurumsal yatırımcı miktarı kanıt niteliğinde

Fidelity Asset Management tarafından yapılan yakın tarihli bir ankete göre, ankete katılan kurumların %80’i dijital varlıklara yatırım yapmayı çekici bulurken Bitcoin adreslerinin sayısı da giderek artıyor. 1.000 ve 10.000’in üzerinde Bitcoin tutan adreslerin önemli ölçüde arttığı görülüyor. Borsalardaki azalan bakiyelerle birleştiğinde bu, balinaların ve daha büyük yatırımcıların Bitcoin’i ellerinde tutmayı seçtiğini gösteriyor.

Ek olarak Büyük Dörtlü denetim firması KPMG tarafından hazırlanan bir rapor ise büyük bankaların, varlık yöneticilerinin ve nitelikli saklama görevlilerinin yeni bir kurumsal düzeyde kripto ürünleri ve hizmetleri dalgası başlattığını ortaya koyuyor. Kripto para birimine yapılan kurumsal yatırımlar, dijital varlığa önemli bir güç noktasından duyulan güveni doğruluyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar