1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Kurumsal Yatırımcılar Bitcoin Fiyatını 40.000 Dolara Nasıl Yükseltti?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

2020 yılı, COVID-19 salgınından kitlesel ölçekte para basımı ve sosyal huzursuzluğa kadar oldukça vahşi bir yıl oldu. Haber değeri taşıyan olayların yanı sıra Bitcoin (BTC), fiyat kategorisinde de göze çarpan bir yıla girdi ve sonuçta 3.600 dolardan 41.950 dolara yükselerek 2017’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.892 doları geride bıraktı.

Binance indirim kodu

Hem kriptoya özgü hem de ana akım olan bir dizi olay, Bitcoin’in fiyat hareketleri için katalizör olarak ortaya çıktı. Birkaç kripto endüstrisi oyuncusu, 2020’de BTC’nin fiyat hareketini en çok etkilediğine inandıkları olaylara ağırlık verdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Morgan Creek Digital kurucu ortağı Anthony Pompliano, Bitcoin’in yarılanmasını “varlığın fiyat hareketinde en büyük etkiye sahip olay” olarak nitelendirdi. Gelen günlük arzın azaldığını ve talebin önemli ölçüde arttığını belirten Pompliano, bunun da USD fiyatının artmasına neden olduğunu söyledi.

Bitcoin’in yarılanması 11 Mayıs 2020’de gerçekleşti. Varlığın 2009’da piyasaya sürülmesinden bu yana bu tür üçüncü olay olan BTC’nin yarıya indirilmesi, madencilerin blok ödülleri için 12.5 BTC yerine 6.25 BTC almasıyla sonuçlandı. Önceki Bitcoin yarılanmaları, her yarılanmadan sonra muazzam yükselişler meydana getirmesine rağmen fiyat düşüşlerini ve ardından yatay fiyat hareketini getirdi.

2020’deki olay bir istisna değildi çünkü Bitcoin, mayıs olayından birkaç ay sonra rekor seviyelerde yükseldi. Analist Plan B’nin Bitcoin’in Stoktan Akışa modeli, kripto alanında popüler bir tahmin aracı olarak hizmet etti. Model, varlığın gelen arzını azaltan yarılanmalara dayalı olarak gelecekteki BTC fiyatlarının artacağını öngördü.

Kripto varlık grafik platformu TradingView’in genel müdürü Pierce Crosby, 2020’de Bitcoin’in değerini en çok etkilediğine inandığı üç gelişmeden bahsederek Coinbase’in planlanan halka arzında görünen tüketici benimsemesinden bahsetti.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli büyük kripto borsası Coinbase, kısa süre önce Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na ilk halka arzını gerçekleştirmek üzere onay için başvurdu. Hareketin, şirketi halka açacağını ve ana akım ABD borsasında ticarete konu olan şirket hisseleri ile sonuçlanacağını belirten Crosby, halka arzın sadece temelde yatan ve devam eden talebin bir sonucu olduğunu gösteriyor gibi göründüğü yorumunu yapmasına rağmen haberler aslında gelişme gününde orta derecede aşağı BTC fiyat hareketiyle aynı zamana denk geldi.

Crosby’ye göre MicroStrategy’nin hazinesinin Bitcoin’e yeniden tahsis edilmesinde görülen kurumsal benimseme, 2020’de BTC’nin fiyatı üzerinde yükselen bir başka olaydı. Bir dizi büyük ana akım şirket 2020’de büyük Bitcoin pozisyonlarını açıkladı. Her şey, milyarder serbest yatırım fon sağlayıcısı Paul Tudor Jones’un Mayıs 2020’de Bitcoin pozisyonunu açıklamasıyla başladı.

Yılın ikinci yarısında iş zekası şirketi MicroStrategy, Bitcoin’de yüz milyonlarca dolar topladı. Jack Dorsey’in Square’i ile MassMutual gibi diğer firmalar da büyük oyuncuların satın alma eğiliminin bir parçası olarak BTC alımlarını duyurdu.

İlgili Haber:  Coinbase CEO'su Brian Armstrong Dünyanın En Zengin İnsanlarından Biri Haline Geldi

Crosby ayrıca DeFi’nin patlamasının ve bu alan tarafından inşa edilen ilgili kaldıraçlı ürünlerin, BTC’nin 2020’deki fiyatını etkilediğini ifade ederek geçen yıl, bir dizi DeFi çözümünün kripto endüstrisine girdiğini ve katılımcılara sermayelerini kullanmanın yeni yollarını sunduğunu söyledi.

Zaman zaman 2017’nin ICO balonuna benzeyen merkezi olmayan finans, 2020’de önemli miktarda parayı hareket ettirdi. İlgili varlıklar dramatik fiyat dalgalanmaları yaşarken gölgeli projeler de patlama sırasında su yüzüne çıktı. Bu arada aldatmacaya paralel olarak Bitcoin, mart ayında COVID-19 ile ilgili fiyat düşüşünden kurtulduktan sonra rekor seviyelere doğru yükselen bir fiyat eğilimi sergiledi.

Bir kripto tüccarı ve analist olan Cheds Twitter’da salgın hakkında konuşarak COVID-19’un geçen yılki Bitcoin fiyatını önemli ölçüde yönlendirdiğini söyledi.

Cheds, virüsün, 2020’de Bitcoin fiyatı üzerinde açık ara en büyük etkiye sahip olan olgu olduğunu ve kısa bir süre için 8 binden yaklaşık 3 bine düştüğünü belirtti.

Mart 2020’de hızla yükselen COVID-19 endişeleri ve önleme tedbirlerinin ortasında ana piyasalar ve kripto varlıkları fiyatlarında keskin düşüşler yaşadı. Ancak Bitcoin, geleneksel finansal varlıklardan daha hızlı toparlandı. Cheds, salgının bir dip bulma sürecini hızlandırdığını ve o zamandan beri tüm zamanların en yüksek seviyesine geri döndüklerini açıkladı.

MicroStrategy’nin halka açık satın alımları ve PayPal’ın cephaneliğine BTC’nin eklenmesi gibi etkinliklerin, eksik olan bir meşruiyet cilası eklediğine dikkat çeken analist, bunun 2021’de bu tür yatırımların daha da fazlasının önünü açmaya yardımcı olduğunu sözlerine ekledi. PayPal, ekim ayında platformuna birden fazla kripto varlığının eklendiğini açıklamıştı.

2021’in yükselişi “kaçırma korkusu”na değil, temel ilkelere dayanıyor

Hangi olayların Bitcoin’in fiyatı üzerinde en az etkiye sahip olduğu sorulduğunda Pompliano, “çoğu insanın Twitter’daki görüşü” cevabını verdi. Bu arada Crosby, Bitcoin’in siyasi arenadan ayrılmasına işaret ederek bu yıl siyasetten çok az etki geldiğini, bunun önceki yıllara göre önemli bir fark olduğunu ve 2021’de Bitcoin’e yönelik hükümetlerin etkisinin daha görünür olmasını beklediğini ifade etti.

Yılın sonlarına doğru ABD hükümeti, yorumsuzluk döneminin kısa süre önce sona erdiğine ve kendi kendine saklanan kripto varlık cüzdanlarını izlemeye yönelik bir karar önerdi. SEC ayrıca aralık ayı sonunda Ripple ve XRP varlığına karşı bir hareket başlattı. Her iki olay da artan hükümet müdahalesinin başlangıcına işaret etti.

Pompliano, diğer finansal araçlar söz konusu olduğunda Bitcoin’i genellikle ilişkisiz bir varlık olarak adlandırırken Fidelity’nin Ekim 2020 tarihli bir raporu, Bitcoin’in diğer pazarlarda görülen fiyat hareketiyle neredeyse sıfır korelasyona sahip olduğu sonucuna vararak bu görüşe geçerlilik kazandırdı.

2020 boyunca dünya, Bitcoin fiyatına tepki gösterecek pek çok başlık verdi. Bazı haber olayları etkili görünürken diğerleri etkili görünmesi ancak kesin olarak herhangi bir doğrudan korelasyonun imkansız olabileceği kanıtlanmış oldu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar