30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Kurumsal Yatırımcılar, Bitcoin’e Olan İlgilerini Kaybediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Grayscale’in Bitcoin Trust’ı indirimli ticaret yapmaya devam ediyor ve Kanada’daki Bitcoin ETF’lerinden para çıkışı gerçekleşiyor. Kurumsal yatırımcılar, kripto para piyasasına duydukları ilgiyi kaybediyor olabilir.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Yeni bir rapor, Bitcoin’in kripto ETF’lerinden çıkış yaptığını gösteriyor.
  • Rapor, bunun nedeninin büyük yatırımcıların kripto paraya olan ilgisini kaybetmesi olduğunu belirtiyor.
  • Ancak bir kripto ETF CEO’su farklı düşünüyor.

Blockchain analiz şirketi Glassnode’un yeni verilerine göre, Bitcoin’e duyulan kurumsal talepte büyük bir düşüş yaşanıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

GBTC İndirimli Fiyattan İşlem Görüyor

Firma bugün yayınladığı raporda, kurumsal yatırımcıların piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin’e duydukları ilgiyi kaybettiklerini belirtti. Raporda, bunun en büyük kanıtının Grayscale Bitcoin Trust’ta (GBTC) yaşanan değişim olduğu vurgulandı.

Glassnode, GBTC’nin artık sürekli olarak net varlık değerine (NAV) göre indirimli bir fiyattan işlem yapmasının altını çizdi. Yani Grayscale Bitcoin Trust hisselerini satın almak artık piyasada Bitcoin satın almaktan daha ucuzdur. Yakın zamana kadar bu durum böyle değildi; kurumsal yatırımcılar yıllarca GBTC hissesi satın almak için ek prim ödemesi yaptı.

Raporda, ayrıca, “2020 ve 2021’de Bitcoin fiyat artışının birincil itici gücü, kurumsal talebin anlatısı ve gerçekliğiydi. Bundaki en büyük faktörlerden biri de aynı süreçte Grayscale’in GBTC trust fonuna yaşanan tek yönlü para akışı idi. Ancak Şubat 2021’den bu yana GBTC hisseleri, NAV’a göre indirimle satış yapıyor. Bu değer, Mayıs ortasında -%21.23’e kadar gerileyerek dikkatleri üzerine çekti.” ifadeleri yer aldı.

Rapor, iki popüler borsada işlem gören Purpose ve 3iQ ETF’leri için birleşik Bitcoin miktarının düştüğünü de belirtti. Raporda, 3iQ’nun varlıklarının son ayda 10.483 BTC’lik (bugünün fiyatlarıyla 381 milyon Doların üzerinde) düşüş yaşadığı bildirildi.

İlgili Haber:  SEC, Yakında Bir Bitcoin ETF’yi Onaylayabilir

3iQ CEO’su Fred Pye, Kurumsal Talepte Gerileme Olmadığını Düşünüyor

3iQ CEO’su Fred Pye ise bu durumunda “sadece başarılı yatırımcıların kazançlarını nakde çevirdiğinin bir işareti” olduğunu söyledi. Toronto merkezli ETF’nin CEO’su, “Kurumsal yatırımcı etkinliğinde yavaşlama yok.” diyerek, şirketinin yalnızca son iki hafta içinde yüzlerce potansiyel müşteriyle bir araya geldiğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan ABD hâlâ bir kripto ETF’nin onaylanmasını beklerken kuzey komşusu Kanada birkaç kripto ETF’yi onayladı. Kanada’nın ilk kripto ETF’si olan 3iQ da Nisan ayında Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda piyasaya sürüldü.

Glassnode yayınladığı raporda, ABD’deki en büyük kripto borsası olan Coinbase’deki kripto para bakiyesinin de durgun kaldığını belirtti. Raporda, “GBTC primindeki düşüş, birleşik Purpose ve QBTC ETF’lerinden yaşanan net çıkışlar ve durgun Coinbase dengesi göz önüne alındığında kripto paraya duyulan kurumsal talep biraz cansız görünüyor.” ifadeleri kullanıldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar