10.5 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Kurumsal Yatırımcıların Bitcoin İlgisi Tekrar Artmaya Başladı

Önemli Gelişmeler

Arcane Research, CME’deki yüksek faaliyetin, kurumsal tüccarların “Bitcoin’e tekrar ilgi duymaya başladığı” anlamına geldiğini söylüyor.

blank

Haberin Özeti

  • CME, Ekim ayında rekor seviyede Bitcoin vadeli işlem faaliyeti kaydetti.
  • Arcane Research, bu durumun, kurumsal tüccarların tekrardan Bitcoin’e büyük ilgi gösterdiği anlamına geldiğini söylüyor.

Eylül, Bitcoin için durgun bir ay olarak kaydedildi. Ancak Eylül ayı boyunca devam eden düşük fiyatlar, lider kripto varlığın fiyatının daha şimdiden %30 seviyesinde arttığı Ekim ayı yükselişi için zemin hazırladı.

blank

Kurumsal Yatırımcılar, Bitcoin Fiyatını Yukarı Taşıyor

Kripto para odaklı Arcane Research tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, kurumsal yatırımcıların Bitcoin piyasasına tekrardan ilgi duymaları ve piyasaya aktif olarak dahil olmaları, BTC fiyatını yukarı yönlü destekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Şirketin, CME faaliyetleri odaklı raporunda konu ile ilgili, “CME’nin Bitcoin vadeli işlemlerindeki küresel payı, Şubat 2021’den bu yana kaydedilen en yüksek seviye olan %17’ye ulaştı.” ifadeleri kullanıldı.

Arcane Research Başkanı Bendik Norheim Schei ise söz konusu raporla ilgili, “Bu durum, kesinlikle Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar arasında tekrardan ilgi göstermeye başladığını gösteriyor. Çünkü CME büyük oranda kurumsal yatırımcılara hizmet eder. Bu anlamda Binance, Bybit gibi kripto borsalarından farklıdır.” dedi.

Vadeli İşlemler Nedir?

Vadeli işlemler, opsiyonlar gibi bir türev sözleşmesi şeklidir. Bu alana ve genel anlamda Bitcoin’e artan kurumsal ilginin muhtemel sebeplerinden biri ise; ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC), yakın zamanda bir Bitcoin ETF’yi (borsada işlem gören fon) onaylayacağına dair artan beklenti olarak görülüyor.

Öte yandan SEC Başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamada, direkt olarak Bitcoin fiyatına bağlı bir ETF’yi onaylamaktansa; Bitcoin vadeli işlemlere bağlı bir ETF’nin onaylanmasının daha kolay olacağını ima etmiş ve bu anlamda kripto endüstrisindeki beklentiyi artırmıştı.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Geri Çekilmesi MicroStrategy'ye %23'lük Kayıp Yaşattı

Görünen o ki; kurumsal yatırımcılar da Gensler’in sözlerinden etkilendi…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend