Kuzey Kore ile Güney Kore Arasındaki Fark

Son güncelleme: 5 ay önce

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki farklar hakkında detaylı bilgi edinebileceğimiz en iyi kitaplardan biri, Don Oberdorfer tarafından kaleme alınan ‘İki Koreli‘ adlı eserdir. Kitapta, Korelilerin bölünmüş bir çizginin iki farklı tarafında bulunduğu anlatılır: “aynı mirastan kardeşler ve kuzenler”, “yarım yüzyılı boyunca birbirlerine karşı şiddetli mücadeleler yürüten acı düşmanlar ” şeklinde ifade edilir.

Kitap, görünüşte birbirinden farklı, ancak aslında aynı olan iki ülke arasındaki farkları öğrenmenin ne kadar ilginç olduğunu göstermeye devam eder. Bölünme II. Dünya Savaşı sırasında Kore’nin Japonlar tarafından işgal edildiği sırada geldi. Savaşın sonucunda, Kuzey Kore ya da Pyongyang’u başkenti olan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ve Kore Cumhuriyeti, başkenti Seul olan Güney Kore olarak ortaya çıktı.

Savaş Sonrası

Savaş, Kuzey Kore’de kontrolü ele geçiren bir komünist hükümetin kurulmasına ve Güney Kore’nin daha demokratik bir ülke haline gelmesine sebep oldu. Güney Kore’nin bir ulus olarak zorluk çekmesine rağmen ülkede düzenlenen 1986 uluslararası maçların yanı sıra 1988’de Yaz Olimpiyatları ulusal gururu geri getirerek bu bölgedeki vatandaşları Kuzey’deki rakiplerinden daha iyi hale getirdi.

Kuzey Kore’de yaşam açlık ve yoksulluk içeren bir hayattır. Birçok insan Çin’den Güney Kore’ye doğru yol alarak kaçmayı başarmalarına rağmen, birçoğu hâlâ komünist hükümet altında sıkışmış durumdadır. Günümüzde Güney Kore gelişen bir ulus olarak ortaya çıkarken, Kuzey Kore kitle açlığı ve ekonomik sorunları yaşıyor. Kuzey Kore halkına, Kim Jong-Un’un tanrı benzeri bir figür olduğu dikte edildi ve birçok Kuzey Koreli, Güney Koreliler tarafından farklı şekilde muameleye maruz kaldı. Kuzey Kore’nin dini özgürlüğe destek gösterisi olarak uluslararası topluluğa katılmayı reddetmesiyle iki ülke arasındaki geniş uçurumun adımları atıldı.

  Güney Koreli Yetkililer NFT Tabanlı Oyunlara Karşı Temkinli

Kuzey Kore nerede?

Kuzey Kore, Çin’in yanında bulunan bir ülkedir. 1948’de kurulan bu ülke o zamandan beri totaliter bir devlet olarak yönetildi. Totaliter, ülkenin liderlerinin vatandaşlar ve toplum üzerinde tam kontrol sahibi olduğu anlamına geliyor. Halen Kuzey Kore’nin yöneticisi Kim Jong-Un’dur. Ülkenin kuruluşundan bu yana hüküm süren Kim hanedanının üçüncü üyesidir.

Kuzey Kore dış dünyaya kapalıdır. Vatandaşlar, ülkeyi terketmek için hükümetten izin ister. Yabancı turistlerin ziyaret etmesine izin verilir, ancak yabancı gazetecilere vize verilmesi nadirdir. Bu nedenle bu gizemli ülkeyle ilgili emin olduğumuz çok fazla şey yoktur.

Neden Kuzey Kore deniyor?

 

Kuzey Kore’nin hemen güneyinde Güney Kore denilen bir ülke var. Bu iki ülke daha önceleri Kore denilen tek bir ülke idi.

Kuzey Kore aynı zamanda Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti veya Kuzey Kore olarak da bilinir. Güney Kore, Kore Cumhuriyeti olarak da bilinir.

Japonya 1910’dan 2. Dünya Savaşı’na kadar Kore’yi yönetti. Çatışma sırasında Rusya, Japonya’ya savaş ilan etti. ABD ile yapılan bir anlaşmada, Kore’nin kuzeyinde, 38. paralel adlı bir coğrafi bölgeye kadar uzanıyordu.

Amerika güneydeki Japon kuvvetlerine saldırdı ve sonunda Japonya teslim oldu.

Bununla birlikte Kore, normale dönmedi. Hem Rusya hem de ABD, Kore’yi geçici olarak ele geçirme kararı aldı. Bu, özgür ve bağımsız bir Kore hükümetinin kurulmasına yardım etmek içindi. Rusya, güneyde ABD ile ülkenin kuzeyini işgal etti. Kulağa hiç de başarı için bir reçete gibi gelmiyor.

Kuzey Kore ile Güney Kore Arasındaki Fark

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki fark özetlenecek olursa;

1. Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang, Güney Kore’nin başkenti Seul’dür.

2. Kuzey Kore, ekonomik sorunlar ve kitlesel açlık hissi yaşayan bir ülke iken Güney Kore vatandaşları mutlu ve ekonomisi yavaş ama kesinlikle gelişen bir ülkedir.

  Güney Kore, Pilot Testlerin Bir Parçası Olarak Önümüzdeki Yıl CBDC Dağıtacak

3. Kuzey Kore, en üst düzey lider Kim Jong-Un tarafından yönetilirken, Güney Kore cumhurbaşkanı ve başbakan tarafından yönetilen demokratik, yarı cumhurbaşkanlığına sahip bir cumhuriyete sahiptir.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın